שתף קטע נבחר

ירדן: קשיים כלכליים משנים את דפוסי הנישואים

השתוללות מחירים והיעדר הזדמנויות תעסוקה מקשים על הצעירים הירדנים להתמסד: מחקר חדש חושף עלייה בגיל הממוצע של הזוגות הנישאים והתפשטות של תופעת הרווקות

ירדן היא אחת מהמדינות הערביות העניות ביותר, עם שיעורי אבטלה גבוהים במיוחד ובשנים האחרונות גם אינפלציה מרקיעת שחקים. הקשיים הכלכליים באים לידי ביטוי לא רק בבריחת המוחות מהממלכה אלא גם בשינויים חברתיים משמעותיים לחברה מסורתית כמו זו של ירדן.

 

אגודת צדקה איסלאמית פרסמה באחרונה מחקר מקיף שעשתה ולפיו במשך שלושת העשורים האחרונים חלה עלייה בגיל הממוצע של הזוגות הנישאים בירדן וכן התפשטה תופעת הרווקות. החוגים השמרניים בירדן מגדירים תופעה זו כ"מסוכנת".

 

המשק הירדני הקטן לא התברך במשאבים טבעיים רבים והוא נשען בעיקר על סיוע והעברות מחו"ל. הכלכלה הירדנית מושפעת מהאירועים הגיאופוליטיים האזוריים. כך למשל פרח המשק הירדני בזמן הסנקציות על עיראק בתקופת סדאם חוסיין, עת היא היוותה אפיק מרכזי להכנסת סחורות לעיראק, בפיקוח או שלא בפיקוח האו"ם.

 

94% מהגברים בגילאי 24-20 - רווקים

השתוללות המחירים והיעדר הזדמנויות תעסוקה מצמצמים את היכולת של הצעירים הירדניים להתמסד. לפי הנתונים המתפרסמים בירדן ונכונים לסוף 2007, 94% מהגברים רווקים בקבוצת הגילאים של 24-20 שנה. בקבוצת הגילאים 29-25 שנה - שיעור הרווקים עומד על 65%. תמונה דומה היא נחלתן של הנשים, שבקבוצת הגילאים 24-20 שנה - 67% מהן אינן נשואות.

 

המשק הירדני סובל באופן מסורתי מאבטלה גבוהה. אמנם, לפי נתונים רשמיים שיעור המובטלים עומד על כ-14%, אולם לפי הערכות בלתי רשמיות עומד שיעור האבטלה בפועל על כ-25%.

 

בנוסף לכך, בשנים האחרונות נוספו למשק הירדני לחצים אינפלציוניים גדולים. בשנת 2008 עמדה האינפלציה על 15.5%. הגרעון התקציבי של הממשלה עמד על 1.4 מיליארד דולר. השכר הזעום (כ-225 דולר בממוצע בחודש) נשחק והוצאות המחייה רק גברו. 

 

מחקר שבוצע באחרונה בירדן הצביע על כך, ששכיר צריך להקצות שמונה שנות עבודה כדי לממן את ההוצאות הבסיסיות הכרוכות בנישואין (טקס הנישואין, דיור, ריהוט, רכישת תכשיטים וכדומנ).

 

במצב זה מתקשה הצעיר הירדני הממוצע להגיע לחתונה. מי שמנצל לא אחת את המצב הם ארגונים אסלאמיים לא ממשלתיים, שמממנים במקרים רבים טקסי נישואין ומספקים סיוע לזוגות הצעירים בתחילת הדרך.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים