שתף קטע נבחר

הפיגוע בקו 51: תקלה במטען מנעה אסון כבד

11 מפצועי הפיגוע בתל-אביב עדיין מאושפזים בבתי חולים, בהם חיילת שנפצעה באורח קשה. המשטרה מעריכה שאירעה תקלה באחד מהמטענים שהונחו באוטובוס. ייתכן שהמטענים הופעלו מרחוק באמצעות טלפון סלולרי

המשטרה מעריכה כי בפיגוע שאירע אתמול (ה') בצהריים באוטובוס "דן" בקו 51 בתל אביב, נמנע אסון כבד, לאחר שאירעה תקלה במטען. מהפיצוץ, שאירע מעט לפני השעה 13:00 בצהרים, נפצעו 13 בני אדם, רובם במצב קל. 11 מהם עדיין מאושפזים.
מטען הצינור, שהורכב משלושה חלקים שונים שרק שניים מהם התפוצצו, הונח בתוך תיק בחלק האחורי של האוטובוס. ייתכן כי המטענים הופעלו באמצעות טלפון סלולרי. הפיצוץ אירע סמוך לבית "רסיטל" בדרך פתח תקוה. דורון לוי, מנהל השיווק באולמי "רסיטל" סיפר ל-ynet: "הייתי מחוץ לאולם ושמעתי פיצוץ עמום. הגעתי ראשון לאוטובוס, וראיתי המון עשן לבן יוצא ממנו. חשבתי שהיתה תקלה והוא נשרף. אנשים החלו לקפוץ החוצה, ופינינו אותם לאולם. היו באוטובוס אנשים נוספים, אבל פחדנו להתקרב".
הנהג, יגאל רייכמן, סיפר כי ביצע סריקה ביטחונית שגרתית לפני שהאוטובוס יצא לדרכו ולא הבחין בכל נוסע חשוד במהלך הנסיעה. "יצאתי לדרך מהתחנה המרכזית החדשה. לאוטובוס עלו בעיקר אמהות וילדים, ולא היה דבר במהלך הנסיעה שעורר חשד", סיפר.
ניצב יוסי סדבון, מפקד מחוז תל אביב, מסר כי המטען לא היה גדול והונח בסוף האוטובוס. "היו התרעות על מטענים, ואנחנו נערכים יום יום", הבהיר, "יש להמשיך ולשמור על עירנות".
סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי ארגון החמאס נטל את האחריות לפיגוע, שנעשה, לדברי הארגון, "בתגובה לתוקפנות של ישראל". אולם אנשי הארגון הכחישו בשיחה עם כתב ynet כי הדברים נאמרו.

מצב הפצועים

אחד עשר מפצועי הפיגוע בתל-אביב עדיין מאושפזים בבתי חולים.
החיילת אילנה סילבן, שנפצעה אמש באורח קשה בפיגוע בתל אביב, עברה הלילה ניתוח פלסטי להפרדת אצבעות כף היד, לאחר שנכוותה בפיצוץ.
חייל נוסף, וסילי בראון, מאושפז במצב קל עד בינוני. מצבם של יתר הפצועים קל.
אתמול שחזרו כמה מהפצועים את מה שעבר עליהם. יבגני ברשץ, בן 32, שנפצע קל בפיגוע, ישב בקדמת האוטובוס: "לא שמעתי פיצוץ אלא רעש מוזר בחלק האחורי של האוטובוס ואז היו צעקות של אנשים". היתה שם מדורה גדולה, אש וראיתי אנשים פצועים עם כוויות בידיים וברגליים. היתה בהלה, אנשים ניסו לברוח מהאוטובוס והיה עומס של בני אדם על הדלתות. כולם פעלו מתוך אינסטינקט לברוח ואני נפצעתי דווקא ברגעים האלה של הבריחה מהאוטובוס".
ז'אן קלוד בלחסן, בן 51 מחולון, עלה לאוטובוס בקרייה בדרכו לטיפולים בבית החולים "בילינסון" בפתח תקווה. דקות ספורות בלבד אחרי שהאוטובוס החל בנסיעה, ואחרי שבלחסן התמקם בספסל האחורי, הוא שמע פיצוץ עז. "נזרקתי לכיוון היציאה", סיפר, "נפלתי ליד הדלת וקיבלתי מכה בגב, אנשים החלו לצעוק ולנסות לצאת החוצה כמה שיותר מהר, ראיתי אדם עם מלא דם על הפנים, קצין ישב מולי מצד ימין וגם הוא נפגע בידיים וברגליים, היו צעקות באוטובוס, אנשים החלו לקום ולברוח. חשבתי בהתחלה שהמנוע התפוצץ בגלל תקלה, הנהג לא כיבה את המנוע ורק פתח את הדלתות, והמנוע המשיך לפעול גם בזמן שבאוטובוס הייתה שריפה".
מהרת איילין שלמה, בן 23, סגן שמשרת בחיל האוויר בבסיס בדרום הארץ וממלא תפקיד של אחראי כושר גופני, נסע מהקרייה לבית אמו בפתח תקווה. שניות בודדות אחרי שהאוטובוס אסף אותו מהתחנה אירע הפיצוץ. שלמה עלה לארץ בגיל 12 לארץ, כאחד מחמישה אחים ואחיות שכולם נולדו באתיופיה.

תגובות לפיגוע

ראש הממשלה אהוד ברק הודיע בעקבות הפיגוע: "נמשיך במלחמה הנחרצת נגד הטרור ונגיע כמו בעבר אל המבצעים ושולחיהם. הפיגוע הנפשע לא יסדוק את נחישותנו להביא לביטחון אמיתי באמצעות קץ הסכסוך ושפיכות הדמים באזור".
השר בנימין בן אליעזר הטיל את האחריות על הפיגוע על יו"ר הרשות הפלסטינית: "ערפאת יכול לחסל את הפיגועים לחלוטין, אני מקווה שהוא יחזור לנתיב השלום ולמסלול המו"מ. ישראל תעשה הכל כדי לרדוף את המחבלים ולהשיב להם כגמולם, אינני רואה נקודת אור זולת הסדר מדיני".
יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ שאול יהלום, אמר כי "ראש הממשלה קיבל היום תזכורת כואבת לכניעתו המשפילה לדרישות הפלסטינים בירושלים". לדברי יהלום, "ככל שנמשך תהליך התפרקות של ישראל מנכסיה בראשות ראש הממשלה ברק, ממשיכים הפלסטינים את מלחמת הטרור וההתשה באמצעות פגיעה באזרחים חפים מפשע בלב ערי ישראל".
ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, אמר בעקבות הפיגוע: "תמיד ינסו לפגוע בתל אביב שהיא המרכז של מדינת ישראל". חולדאי הגיע למקום הפיגוע ושוחח עם אזרחים במקום. חלקם החלו לקרוא קריאות נקמה בערבים ולמחות נגד הממשלה.
מקור ביטחוני בעזה אמר ל-ynet כי הרשות הפלסטינית תפעל במהירות כדי לגלות את האחראים לפיגוע - אם אכן הפלסטינים אחראים. שר פלסטיני בכיר אמר ל-ynet כי הרשות מגנה את הפיגוע בתוקף, אם יוברר שפלסטינים אחראים לו. לדבריו, על הצדדים לעשות הכל כדי להגיע להסכם שלום.

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דודו פריד
חבלני המשטרה ליד האוטובוס
צילום דודו פריד
צילום דודו פריד
הפצועים מובלים לבתי החולים
צילום דודו פריד
צילום : איי פי
ברק. נרדוף את המבצעים
צילום : איי פי
צילום ערן יופי כהן
"שמעתי רעש מוזר". ייבגני ברשץ
צילום ערן יופי כהן
מומלצים