שתף קטע נבחר

התנגדות בכנסת להרחבת תוכנית ויסקונסין

בדיון בוועדת העבודה והרווחה תקפו הח"כים ללא רחם את התוכנית. יחימוביץ': במיליארד השקלים שאתם מזרימים לכיסי בעלי עסקים פרטיים שמפעילים את התוכנית אפשר היה לייצר מקומות עבודה אמיתיים. מנכ"ל התמ"ת: זה יכסה את ההשקעה במשך 3 שנים, כמו בהשקעה בכבישים

התנגדות גורפת להרחבה ארצית של תוכנית אורות לתעסוקה (ויסקונסין) עלתה היום (ד') בדיון ראשון סוער וטעון של ועדת העבודה והרווחה שאמורה לתקן את החוק הקיים בנושא. הח"כים תקפו ללא רחם את התוכנית ומשרדי האוצר והתמ"ת שמאחוריה, במטחי גידופים: "שחיתות", "תוכנית קקיונית", "שוד הקופה", "לא אורות, אלא חושך לתעסוקה", היו רק חלק מהביטויים שהושמעו בהקשר זה.

 

 

הח"כים גם חזרו ושיסעו את קומץ תומכי התוכנית. ג'ק חביב ממכון ברוקדייל שחקר את התוכנית אמר כי "תוכנית שהצליחה במידה סבירה ונאותה, ראויה לקדם את התעסוקה בשכבות החלשות". עם זאת הודה בתשובה לשאלה כי המחקר נערך במימון האוצר, ושמחצית ממשתתפי התוכנית בעצם עבדו בטרם נכנסו לתוכה.

 

"מצבן של האמהות החד הוריות הורע במאות שקלים", צעקה ח"כ אורלי לוי (ישראל ביתנו). מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי, טען כי התוכנית החדשה הפוכה ב-180 מעלות מהתוכנית הניסיונית האזורית, וכי יש בה לדבריו שיפורים אמתיים.

 

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) חזרה והטיחה בו: "אתם לא מייצרים מקומות עבודה. במיליארד השקלים שאתם מזרימים לכיסיהם של בעלי עסקים פרטיים, שמפעילים את התוכנית, אפשר היה לייצר מקומות עבודה אמיתיים במקום להחליף מובטלים במובטלים חדשים".

 

קדמי השיב: "נכון שהתוכנית תעלה מיליארד שקל, אבל בפריסה למספר שנים ובמטרה להחזיר למעגל העבודה 20-40 אלף מקבלי הבטחת הכנסה שהוציאו את עצמם משם. זה יכסה את ההשקעה במשך 3 שנים, כמו בהשקעה בכבישים". "אנשים זה לא כבישים", השיבה ח"כ מרינה סולודקין (קדימה), "אתם הופכים מנהל חשבונות לפועל מטבח".

 

קדמי אמר עוד, כי "בין מקבלי הבטחת ההכנסה יש אלפים שלא רוצים לעבוד והמדינה נאלצת להביא במקומם עובדים זרים". יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (ליכוד) השיב לו: "לא מביאים עובדים זרים לנקות בתי חולים".

 

החוקר חביב דחה את טענת ח"כ לוי שהמחקר "זורה חול בעיניים ומטייח נתונים", וכן את טענת האגודה לזכויות האזרח "שהתוכנית לא עומדת במבחן עלות-תועלת, לא פותרת את בעיות התעסוקה ורק מגדילה את מעגל העוני".

 

חביב הודה כי לעיני החוקרים עמדו רק חלק מהנתונים. "אנחנו יכולים לטעות, אבל לא נסכן את המוניטין שלנו בגלל טיוח של נתון אחד". דיון לגופו של עניין לא יצא מרוב אש ועשן במהומה הזו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה נגד ויסקונסין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים