שתף קטע נבחר

מקורבי נתניהו: ההצעה ללבני - חלק מפירוק קדימה

"בכל מקרה זה מצב של הצלחה וניצחון", אמרו ל-ynet מקורבי ראש הממשלה בעקבות ההצעה ללבני לחבור לקואליציה. "אם היא תסכים זה טוב, ואם לא, הבכירים בקדימה שרוצים לפרוש ימצאו סיבה". בפגישה הורעף על לבני חומר מודיעיני - ואז באה ההצעה

בנימין נתניהו אולי רוצה את ציפי לבני בממשלה - אבל באותה נשימה גם ממשיך לפעול לפלג את קדימה. מקורבים לראש הממשלה אמרו ל-ynet כי הצעתו ליו"ר האופוזיציה להצטרף לממשלה "לאור המצב הביטחוני" היא חלק מהמהלך שנועד לפרק למעשה את המפלגה היריבה. בינתיים, הבהיר נתניהו בשיחות סגורות כי מתווה ההצעה ברור - ולא ייפתח מו"מ קואליציוני.

 

"ההצעה של ראש הממשלה ללבני אינה מנותקת מהמהלך הפוליטי שנועד להביא לסילוקה של קדימה, ובעצם זהו מהלך משלים שנועד לתת עילה לאותם בכירים בקדימה,

 שעד כה לא הביעו נכונות, להתפלג מהמפלגה", אמרו המקורבים.

 

אמש פורסם ב-ynet כי המהלך לפילוגה של קדימה עובר לעת עתה לשלב ההמתנה, שכן על-פי התכנון המטרה היא שבנוסף לחברי הכנסת מן הספסלים האחוריים - יצטרפו גם חברי כנסת שכיהנו בעבר כשרים.

 

"בכל מקרה זה מצב של הצלחה וניצחון מבחינת נתניהו", אמר גורם המעורה במגעים בין ראש הממשלה לבין אנשי קדימה. אם לבני תשיב בחיוב זה טוב לנתניהו וגם טוב למדינה, אך אם לא - זה יאפשר לאותם בכירים במפלה שרוצים להצטרף ומחפשים סיבה, לעשות כן. האתגרים הם רבים ונתניהו מחפש יציבות בדרך זו או אחרת".

 

"מבחן הרצינות של לבני"

כבר עתה נראה שהמהלך מניב פירות מבחינת ראש הממשלה, כשבכינוס מועצת קדימה אמרה רונית תירוש ש"אם לבני לא תצטרף לממשלה מסיבות לא מוצדקות, קדימה תתפלג", וגם השר לשעבר מאיר שטרית ביקש לשקול את המהלך.

 

נתניהו עצמו אמר בשיחות סגורות: "אני מאוד רציני בהצעתי, ומצפה לתשובה רצינית. המתווה ברור,

ולא ייפתח משא ומתן קואליציוני". מקורבי ראש הממשלה אמרו כי הוא מוכן להיפגש עם לבני מחר בבוקר, ומצפה לתשובה תוך כמה ימים, "בלי משחקים פוליטיים ובלי משיכת זמן". לדבריהם, הוא הסביר שמבחן רצינותה של לבני יהיה במהירות תגובתה.

 

ל-ynet נודע גם שההצעתו של נתניהו ללבני בפגישה בין השניים היום, הוצגה בפניה רק אחרי שעה ארוכה שבמהלכה חשף לעיניה המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, אלוף מאיר כליפי, חומר מודיעיני רב על הסכנות והאתגרים הביטחוניים בזירות השונות. בתום הסקירה נכנס נתניהו והשניים נועדו לזמן קצר. לבני התייחסה להצעה ואמרה כי "יש על מה לדבר, אם זה עניין אמיתי ולא הכשרתו של התרגיל המסריח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. חלק מהתרגיל
צילום: רויטרס
לבני. ממולכדת?
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלי אלגרט
המזכיר הצבאי כליפי
צילום: אלי אלגרט
מומלצים