שתף קטע נבחר

נשיא בוליביה פועל להפיכת גידול הקוקה לחוקי

אבו מוראלס הודיע שבכוונתו לאפשר לחקלאים עצמאים לגדל את הצמח ממנו מופק הסם קוקאין בחלקות קטנות. לדבריו, הדבר נועד בעיקר ל"שימוש מסורתי". האמריקנים לא מרוצים

אופיום להמונים? נשיא בוליביה, אבו מוראלס, הודיע כי בכוונתו להתיר לחקלאי ארצו לגדל את צמח הקוקה בחלקות קטנות.

 

מוראלס, שעומד בראש אגודת מגדלי הצמח, ממנו מופק בין היתר הסם קוקאין, אמר כי ברצונו להתיר לחקלאים עצמאיים לגדל קוקה בחלקות שגודלן לא יעלה על 40 מטרים רבועים. מוראלס צפה כי המהלך לא ייתקל בקשיים רבים, בעקבות נצחונו הסוחף בבחירות במדינה בתחילת החודש.

 

לטענת מוראלס, שמוביל במשך זמן רב מהלכים להענקת אוטונומיה יחסית לשבטים האינדיאנים במדינתו, החוק בבוליביה יתיר גידול של הצמח למען "שימוש מסורתי" - בין היתר, לעיסתו במהלך טקסים דתיים.

 

מוראלס נקלע לחילוקי דעות חריפים בעניין גידול הקוקה עם הממשל בארצות הברית ובשנה האחרונה בוליביה גירשה משטחה סוכנים של רשות הסמים האמריקנית וגם את השגריר האמריקני. הם הואשמו בעת גירושם בפעילות למען יריביו הפוליטיים של מוראלס.

 

ארה"ב כינתה בזמנו את האשמותיו של מוראלס "מגוחכות". "אנו דוחים את ההאשמות שההסוכנות למאבק בסמים או כל סוכנות אמריקנית ממשלתית אחרת תמכו באופוזיציה או קשרו קשר נגד הממשלה הבוליביאנית", הודיעה שגרירות ארה"ב בלה-פאז, "ההאשמות הללו שגויות ומגוחכות".  

 

בוליביה נאבקת באופן רשמי בסחר בקוקאין במדינה והרשויות ציינו כי החרימו השנה

יותר מ-26 טונות של הסם והרסו 16 מעבדות להפקתו. לעומת זאת, לפי נתונים של האו"ם, תפוקת הקוקאין בבוליביה עלתה בשנה האחרונה בתשעה אחוזים ל-113 טונות סם.

 

המדינה הדרום אמריקנית הענייה נחשבת ליצואנית השלישית בגודלה של קוקאין בעולם, אחרי קולומביה ופרו. בשנה שעברה, ארה"ב הוסיפה את בוליביה לרשימת המדינות ש"שכשלו באופן מופגן" לעמוד במחויבותיהן בתחום המאבק בסמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מוראלס עם שרשרת עלי קוקה
צילום: איי אף פי
מומלצים