שתף קטע נבחר

חברת חשמל תקנה מתשובה גז ב-9.5 מיליארד ד'

עסקת האנרגיה הגדולה בתולדות המדינה: חברת החשמל תרכוש גז ממאגר "תמר" ביותר מחצי מיליארד דולר לשנה למשך 15 שנה. בנוסף, מכרו השותפים במאגר "ים תטיס" - שתשובה נמנה גם עימם, את כל רזרבות הגז שבמאגר לחברת החשמל

עסקת האנרגיה הגדולה בתולדות המדינה. כפי שנחשף ב"כלכליסט", חברת החשמל חתמה בשבוע שעבר על מכתב כוונות לפיו היא תרכוש 2.7 מיליארד מ"ק (BCM) בשנה של גז טבעי ממאגר הגז תמר הסמוך לחיפה תמורת 750-500 מיליון דולר לשנה. הסכם העקרונות נחתם ל-15 שנה והיקפו הכולל ינוע בין 11.5-7.5 מיליארד דולר. הסכם הכוונות אושר בדירקטוריון חברת החשמל ביום חמישי שעבר. ההסכם המפורט ייחתם במהלך החודשים הקרובים.  התחלת האספקה אמורה להתחיל, כנראה, בשנת 2012. 

 

שדה תמר נמצא בבעלות משותפת של חברת דלק אנרגיה שבשליטת יצחק תשובה וחברות חיפושי הנפט נובל אנרג'י האמריקנית וישראמקו הישראלית. לפני כשנה התברר ששדה תמר מכיל גז בכמות בעלת פוטנציאל מסחרי, והשותפות פתחו במשא ומתן עם חברת החשמל ומספר יצרני חשמל פרטיים למכירת הגז.

 

בשבוע שעבר הצליחה השותפות לחתום על שתי עסקאות למכירת הגז: העסקה עם חברת החשמל והסכם בין השותפות בקידוח לבין חברת דליה אנרגיה, לפיו דליה תרכוש מהשותפות גז טבעי לתחנת הכוח שלה בתל צפית. בהסכם נקבע כי דליה אנרגיה תרכוש מהשותפות בתמר 5.6 מיליארד BCM בשנה תמורת כמיליארד דולר. בסך הכל, הצליחו השותפות למכור בשתי עסקאות הענק כרבע מהגז הטבעי שבמאגר, שמכיל את עיקר עתודות הגז של ישראל.

 

הגז בים תטיס נמכר כולו

בנוסף לכל אלה, נחתם בשבוע שעבר הסכם ענק נוסף במשק האנרגיה - בין חברת החשמל ובין שותפות הגז "ים תטיס" - שגם היא שייכת בחלקה ליצחק תשובה. מאגר ים תטיס, הנמצא בים התיכון מול חופי אשדוד, מספק מאז שנת 2004 גז טבעי המשמש את חברת החשמל להפעלת תחנות הכוח שלה באשדוד ובתל-אביב.

 

ההסכם שנחתם בשבוע שעבר קובע כי השותפות בים תטיס - דלק, נובל אנרג'י ואבנר קידוחים - יעמידו לרשות חברת החשמל את כל הגז במאגר שטרם כמאגר אכסון לשעת חירום. בכך הצליחו השותפות במאגר למכור את כל הגז במאגר ים תטיס. ההסכם מחייב את חברת החשמל לשלם על הגז גם אם לא תשתמש בו. ההסכם לגבי ים תטיס קובע גם את תאריך היעד למכירת כל הגז במאגר, בהתאם לנוסחה עם משתנים שונים, בהם כמות הגז שתירכש בפועל ומחיר הגז העתידי בשווקים העולמיים.


פורסם לראשונה 27/12/2009 08:20

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצחק תשובה.
תמר-1. מה שלא יימכר יאוחסן
צילום: "אלבטרוס"
מומלצים