שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מהוליווד לרעננה

  המלחין הישראלי דדי צור, הפועל בהוליווד, והלחין בין השאר לסדרה "הרווק" ולסרט "משפחת אדאמס: המפגש", יגיע לישראל כאורח תזמורת סימפונט רעננה. התזמורת תבצע בבכורה עולמית את יצירתו "גיבור באפילה", המוקדשת לחסיד אומות העולם, יופ וסטרוויל

  תזמורת סימפונט רעננה תבצע ב-12 בינואר בבכורה עולמית את היצירה "גיבור באפילה" מאת המלחין ההוליוודי הישראלי, דדי צור. היצירה נכתבה כמחווה לחסיד אומות העולם, יופ וסטרוויל, שהחביא במהלך מלחמת העולם השנייה כ-300 נערים ונערות יהודים מחוות הנוער של תנועת "החלוץ", סייע להם לעבור את הגבול לספרד הניטרלית ובכך הציל את חייהם. וסטרוויל נתפס בעת ניסיון להבריח לצרפת שתי נערות יהודיות ועבר עינויים קשים. באוגוסט 1944 הוצא להורג בירייה.


  יופ וסטרוויל. הציל ממוות בטוח 300 ילדים וילדות יהודים (באדיבות יד ושם) 

   

  "באמצעות היצירה אני מקווה להאיר את גדולתו והקרבתו האולטימטיבית של יופ וסטרוויל, שלקח על עצמו להציל יהודים בתנאים הנוראים מכל", אומר דדי צור, "דרך היצירה רציתי לבטא את תחושת התקופה החשוכה ההיא באירופה, שנשזרו בה גם רגעים של שמחה ניצחון וחמלה".

   

  סולני הסימפונט ביצירה עם נגן המנדולינה יעקב ראובן והצ'לן קונסטנטין סוקולוב. "הרגשתי שבזכות הדינמיקה והמנעד הצלילי שלו, הצ'לו הוא הכלי המתאים ביותר למתן ביטוי מוזיקלי לתכונות שמאפיינות גיבורים. אם זה חוסר אנוכיות, מסירות נפש, ענווה, אומץ לב ולהט העשייה", אומר צור.

   

  עוד הוא אומר, "כדי להציג גיבור כזה, מצאתי לנכון לכתוב יצירה לתזמורת כלי מיתר, שתשקף את המסע ואת הייעוד להצלת כל כך הרבה קורבנות תמימים נגד כל הסיכויים". על התזמורת ינצח מנהלה המוזיקלי של הסימפונט רעננה, עומר ולבר. 


  צור: רציתי לבטא את תחושת התקופה החשוכה ההיא (צילום: Stacey Yoon) 

   

  המלחין דדי צור חי ועובד בהוליווד מזה שנים ארוכות. את לימודי המוזיקה החל בישראל אצל רפי קדישזון ועודד זהבי. בארה"ב למד באוניברסיטת ניו יורק ובאוניברסיטת UCLA. צור, שנחשב כיום לאחד המלחינים המוערכים בתחום הקולנוע והטלוויזיה, הלחין, בין היתר, פסי קול לסרטים "ריצ'י ריץ'" עם מקולי קאלקין, "משאלה לחג המולד" עם דבי ריינולדס ונעמי וואטס ו"משפחת אדאמס: המפגש".

  בין סדרות הטלוויזיה להן כתב לחנים ניתן לציין את "הרווק" ואת סדרות האנימציה "The Avengers", "Bratz" ו"אוליבר טוויסט" של דיסני.

   

  בסימפונט רעננה אומרים שיצירתו של צור הוזמנה במסגרת היעד שהציבו במשותף מנכ"לית התזמורת, אורית פוגל, ומנהלה המוזיקלי, עומר ולבר, להעשיר את היצירה הישראלית בתחום המוזיקה האמנותית הקלאסית. השנה החליטו בתזמורת להזמין יצירות ממלחינים ישראליים, ולשמר את זכרם של גיבורים, חסידי אומות עולם, שחרפו נפשם בהצלת יהודים בתקופה שבה רק בודדים העזו לעשות כן.

   

  לפרויקט מיוחד זה שותפים במקביל גם "יד ושם", קרן ריץ' וקרן העיזבונות. בקונצרט יבוצעו, במקביל ליצירתו של צור, גם יצירות מופת מהרפרטואר הקלאסי ובכללן הסימפוניה הפסטורלית של בטהובן; מערת פינגל מאת מנדלסון והמבוא ורונדו קפריצ'יוזו מאת סן סנס. בקונצרט תהיה נוכחת בתו של וסטרוויל, מרתה, המתגוררת בישראל, כמו גם ניצוליו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סימפונט רעננה. העשרת היצירה הישראלית הקלאסית
  צילום: איציק בירן
  לאתר ההטבות
  מומלצים