שתף קטע נבחר

נוחי דנקנר נסוג מהעסקה לרכישת הנסון

כלל תעשיות הנמצאת בשליטת נוחי דנקנר הודיעה כי היא תיסוג מהעסקה לרכישת ספקית חומרי הבנייה "הנסון", לאחר שהממונה על ההגבלים העסקיים "הביעה את אי שביעות רצונה מהעסקה". המקור להסתייגותה של הממונה הוא החשש שמונופול בתחום המלט ירכוש חברה מובילה בתחום משלים

כלל תעשיות של נוחי דנקנר הודיעה היום (ב') על ביטול העסקה לרכישת ספקית חומרי הבניין "הנסון". זאת, לאחר שדוברי הקבוצה הכחישו לפני כ-12 יום בלבד כי דנקנר ייסוג מהעסקה.

 

בהודעתה הדגישה החברה כי "אף שטרם ניתנה החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, בקשר עם העסקה לרכישת הנסון על-ידי משאב, הביעה הממונה את אי שביעות רצונה מהעסקה ולפיכך הודיע צביקה לבנת, מנכ"ל משותף בכלל תעשיות, כי הוסכם עם קבוצת היידלברג הגרמנית על ביטול העסקה".

 

לבנת ציין בהודעת החברה כי: "משאב וכלל תעשיות יקדישו את משאבי הניהול שלהן לטובת עשייה עסקית והכל תוך שיתוף פעולה ותיאום עם הרשויות הרלבנטיות".

 

ביולי האחרון נחתמה העסקה בה אמורה משאב שמחזיקה בנשר שבבעלות קונצרן אי.די.בי של נוחי דנקנר, לרכוש את הנסון ישראל, ספקית חומרי הבנייה השנייה בגודלה בארץ. דנקנר הציע 450 מיליון שקל עבור הנסון, פי שלוש משתי הצעות אחרות שקיבלה החברה, על פי הערכות.

 

בסוף שנות השמונים הוכרזה נשר כמונופול בענף המלט בישראל, ולכן מחיר המלט מפוקח על ידי משרד התמ"ת ואין לנשר אפשרות לשנותו מבלי לקבל אישור.

 

עסקה מסוג זה, שבה מונופול רוכש את אחת החברות המובילות בתחום פעילות משלים, עשויה להשפיע באופן דרמטי על הגורמים שפועלים בענף הבנייה והתשתיות. גורמים בענף אמרו על העסקה בעבר: "זה אסון גדול לענף. עד היום היה לדנקנר מונופול על המלט, על ההובלה ועל חומרי הנפץ למחצבות. עכשיו הוא רוצה מונופול גם על חומרי הגלם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשש ממונופוליזם בבניייה
צילום: AFP
מומלצים