שתף קטע נבחר

הבית הלבן: מתנגדים לבנייה חדשה במזרח י-ם

בישראל קיוו כי חופשת חג המולד תביא לתגובה מינורית למכרזים לבניית 692 יחידות דיור במזרח ירושלים, אך דובר הבית הלבן הכריז: "ארה"ב מתנגדת לכל בנייה ישראלית חדשה במזרח ירושלים". ל-ynet נודע כי מסר אמריקני ברוח זו הועבר לירושלים עוד טרם פרסום המכרזים

נראה כי למרות הניסיון הישראלי - חופשת חג המולד לא תמנע עימות חזיתי מול ארצות הברית. הבית הלבן הודיע הערב (יום ב') כי ארה"ב מתנגדת לבנייה ישראלית חדשה במזרח ירושלים.

 

דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, פירסם הצהרה מיוחדת בנושא: "ארה"ב מתנגדת לכל בנייה ישראלית חדשה במזרח ירושלים. המעמד של ירושלים הוא נושא למעמד הקבע שצריך להיפתר על ידי הצדדים באמצעות משא ומתן ובתמיכה של הקהילה הבינלאומית".

 

הדובר האמריקני הדגיש כי "אף אחד מהצדדים אינו יכול לנקוט צעדים שעלולים לקבוע באופן חד צדדי את תוצאות המו"מ. שני הצדדים חייבים לחזור לשולחן המו"מ בלי תנאים מוקדמים בהקדם האפשרי".

 

בהודעה של הבית הלבן נאמר כי "ארה"ב מכירה בחשיבות העמוקה של נושא ירושלים לישראלים ולפלסטינים, ליהודים, למוסלמים ולנוצרים. אנחנו מאמינים שבאמצעות מו"מ בכוונה טובה הצדדים יוכלו להסכים הדדית על תוצאה שתביא לידי מימוש את השאיפות של שני הצדדים בירושלים ותבטיח את מעמדי לאזרחי כל העולם".

 

האמריקנים התנגדו מראש

היום התברר כי למרות שישראל דיווחה לארה"ב על כוונתה לבנות 692 יחידות דיור בשכונות במזרח ירושלים - האמריקנים הביעו התנגדות לכך עוד טרם פרסום המכרז. הנושא עלה ככל הנראה בפגישה שקיימו שליחיו של ראש הממשל נתניהו עם השליח האמריקני המיוחד ג'ורג' מיטשל, בשבוע שעבר בניו-יורק.

 

מקורות אמריקנים אישרו ל-ynet כי ממשלת ישראל אכן הודיעה מראש על תוכניותה להוציא מכרזי בניה במזרח העיר. עם זאת, גילו אותם מקורות כי האמריקנים התנגדו לכך נמרצות, בנימוק שהצהרות שכאלה פוגעות במאמצי השלום. "אנחנו מאמינים שחשוב לחדש את המשא ומתן בין הצדדים כדי לפתור את נושאי הקבע לרבות ירושלים", הבהיר גורם בממשל.

 

"ארצות הברית הבהירה שהיא מתנגדת לפעולות ישראליות בירושלים שמשפיעות על הפלסטינים בתחומים כגון בניה, לרבות המשך הנוהג של פינוי והרס בתים של פלסטינים". עוד אומרים בממשל האמריקני: "ארה"ב מתנגדת לפעולות חד צדדיות שישפיעו מראש על המו"מ. המעמד של ירושלים וכל נושאי הקבע האחרים חייבים להיפתר על ידי הצדדים בדרך של מו"מ".

 

מכרז במחלוקת, בחסות חופשת חג המולד 

אם להסתמך על דברים שאמרו גורמים ממשלתיים בכירים בישראל ל-ynet - נראה כי "תרגיל העיתוי" לא צלח. אותם גורמים אישרו כי ממשלת ישראל ניצלה את ימי חג המולד, שבהם שוהים בחופשה בכירי הממשל בארצות הברית ובאיחוד האירופי.

 

ההכרזה הישראלית על הבנייה החדשה בנווה יעקב, הר חומה ופסגת זאב, כבר עוררה ביקורת באיחוד האירופי. שבדיה, נשיאת האיחוד עד לסוף השבוע הקרוב, פרסמה הודעה שלפיה היא "מביעה את דאגתה מההחלטה לפרסם מכרזים לבנייה בשטח כבוש, שהיא צעד בלתי חוקי הנוגד את החוק הבינלאומי".

 

עוד קודם לכן תקפו ברשות הפלסטינית את המהלך. מחזיק תיק ירושלים בפתח,

חאתם עבד אל-קאדר, אמר ל-ynet כי ממשלת ישראל נחושה "לפוצץ" את התהליך המדיני. לדבריו, הטיעונים על כך שהבנייה נועדה להקל על מצוקת הדיור הם שקריים. "בהתנחלויות שבירושלים אין שום מצוקת דיור ובמרבית ההתנחלויות הדירות עומדות ריקות, זהו צעד שנועד ליצור עובדות בשטח במסגרת המאמץ הישראלי להביא לקריסת התפישה האמריקנית של שתי המדינות".

 

משרד השיכון הוא שהודיע אתמול על המכרז החדש - שמעורר סערה. מדובר בתוכנית מקיפה לבניית כ-6,500 יחידות דיור ב-54 יישובים בכל הארץ. בין סעיפיו כלול פיתוח בנייה בשכונותיה הבאות של הבירה: 377 יחידות דיור חדשות בנווה יעקב , 117 יחידות בהר חומה ו-198 יחידות בפסגת זאב - ובסך הכל 692 דירות חדשות בשכונות היהודיות במזרח ירושלים. 

 

מלשכת ראש הממשלה שבו ואמרו היום בתגובה: "האמריקנים מעודכנים בכל הנעשה בתחום הבנייה והוא בעל השלכות מדיניות. הכל נעשה על ידנו בשקיפות מלאה".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנייה בהר חומה, היום
צילום: AP
מפת תוכניות הבנייה החדשות
מומלצים