שתף קטע נבחר

אושר: פיצוי למפוטרים בשיטת הדלת המסתובבת

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק הפיצויים, שיחייב מעסיקים לשלם פיצויים מלאים לעובד שפוטר והועסק שוב לאחר הפסקה במטרה שלא לשלם לו פיצויים. ח"כ יחימוביץ': "הניצול לא היה רק נחלתם של עובדים עניים, סבלו ממנו קשות גם עובדים ממעמדות הביניים"

תופעת הפיטורים המחזוריים ההמוניים ללא פיצוי של אלפי עובדים ארעיים בשכר נמוך בשיטת "הדלת המסתובבת", תבוא אל קיצה בתיקון חוק הפיצויים שהתקבל אמש (ב') בכנסת בקריאה שניה ושלישית. החוק תוקן ביוזמת הח"כים שלי יחימוביץ (עבודה) חברת ועדת הכספים, וחיים כץ (ליכוד) יו"ר ועדת העבודה והרווחה.

 

התיקון יחייב כל מעסיק בתשלום פיצויים מלאים וזכויות סוציאליות רצופות לכל עובד אותו העסיק ופיטר לסירוגין אם הועסק לפחות במשך חצי שנה, פוטר והוחזר לתפקידו אחרי הפסקה. החוק החדש יכלול ברצף הזכויות גם את תקופת ההפסקה בין תקופות העבודה. לפני התיקון אפשר החוק למעסיקים שונים לחמוק מחובת הפיצויים בפיטורי העובד, בדרך כלל אחרי 8-9 חודשי עבודה רצופה, לפני תום התקופה המזכה בפיצויים.

 

התופעה שללה את הזכויות מעובדים ארעיים בקשת רחבה של ענפים ומקצועות - החל ממורים ומרצים מהסגל הזוטר באקדמיה (לא מכבר קורבנות סכסוך העבודה באוניברסיטה הפתוחה) וכלה בסבלים עובדי רשות שדות התעופה, שומרים, מאבטחים ופועלי ניקיון במרכולים ובגופים ציבוריים ואף ממשלתיים.

 

יחימוביץ' אמרה אמש כי "תיקון החוק בא להתמודד עם הנוהג הפסול והעוול המתמשך שבתופעת הפיטורים המלאכותיים שנעשים אך ורק כדי למנוע היווצרות של יחסי עובד-מעביד הכרוכים בתשלומי זכויות סוציאליות בראשם פיצויי פיטורים. הניצול הזה איננו רק נחלתם של עובדים עניים. סובלים קשות ממנו גם עובדים ממעמדות הביניים".

 

יחימוביץ' הגישה את הצעת החוק עוד בכנסת הקודמת. היא הצליחה להעביר אותו היום הודות למאמץ משותף עם יו"ר ועדת העבודה, ח"כ כץ. השניים ניהלו משא ומתן ממושך בעניין זה בהשתתפות נציגי ההסתדרות, המעסיקים והארגונים החברתיים, עם משרדי האוצר, התמ"ת והמשפטים. כץ ציין כי "התיקון מעניק ומעגן לראשונה זכויות של אלפי עובדים שהיו דפוקים עד כה ומנוצלים בחסות החוק".

פורסם לראשונה 28/12/2009 21:08

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ יחימוביץ' בכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים