שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ח"כ מילר: "בחירת הזמר לאירוויזיון - קומבינה"

  ועדת החינוך של הכנסת תעביר את הליך בחירת הזמר שייצג את ישראל באירוויזיון למבקר המדינה. מנכ"ל רשות השידור בתגובה: "אמנים לא רוצים להשתתף בקדם אירוויזיון, אנחנו לא מוכנים לשלוח לתחרות זמרים שלא שירתו בצבא, ואין ברירה אלא להוביל את הפרויקט עם זמר אחד"

  הנהלת רשות השידור נתונה מהבוקר (ג') למתקפה חריפה סביב בחירתו של הראל סקעת לייצוג ישראל בתחרות האירוויזיון הקרובה, שתתקיים במאי 2010 בנורבגיה. בתום דיון סוער שהתקיים בוועדת החינוך של הכנסת, הוחלט כי הממצאים יועברו לבדיקת מבקר המדינה, שיצטרך להחליט האם לפתוח בחקירה בנושא.


  מילר, שקלאר, אורלב, קרמרמן, מיכאלי והורוביץ. שקיפות? (צילום: גיל יוחנן)

   

  על פי הדברים שנאמרו בדיון, הליך בחירת הזמר שייצג את המדינה בתחרות האירופית, לא הובא לידיעת כל חברי הוועד המנהל של הרשות. "קשה לקבל החלטות כשלא מובאים בפנינו כל הפרטים", אמרה חברת הוועד רחל קרמרמן. לטענתה, "כל ההחלטות התקבלו הבוקר", מבלי ידיעתה.

   

  בוועדה שנערכה בנוכחות חברי הכנסת אלכס מילר, אנסטסיה מיכאלי וניצן הורוביץ ואנשי רשות השידור - המנכ"ל מוטי שקלאר, מנהל מחלקת הבידור יואב גינאי והיועץ המשפטי, אמר מילר: "תחרות האירוויזיון היא אחת ההזדמנויות היחידות שיש למדינת ישראל להציג את עצמה באור חיובי בעולם. התנהלותה של רשות השידור בנושא לקויה, לא ניתנת הזדמנות שווה לאמנים ולא נבחנות ברצינות הדרכים בהן ניתן להגדיל את סיכויי הזכייה בתחרות".

   

  ח"כ מיכאלי מזגזגת: "גם ערבים יכולים"

  ח"כ אנסטסיה מיכאלי, ששימשה בעבר כחברת הוועדה הבוחרת את השיר לאירוויזיון, סיפרה על התנהלותה: "פנו אליי בהתראה של יומיים, לא שילבו בוועדה מומחים לנושא, לא הסכימו לשמוע זמרים מהמגזר הרוסי. כל חברי הוועדה היו בעלי אינטרסים כלכליים ומפיקים.

  יש בישראל אמנים עולים, אמנים ערבים, גם הם יכולים לייצג את המדינה בתחרות". כזכור, רק לפני שנתיים, אמרה מיכאלי כי "אין לבחור מועמדים בעלי חזות ערבית".

   

  מנכ"ל רשות השידור אמר בתגובה: "זו בסך הכל תחרות בידור. כל האופציות שניסינו לא עבדו - אמנים לא רוצים להשתתף בקדם אירוויזיון, אנחנו לא מוכנים לשלוח לתחרות זמרים שלא שירתו בצבא, ואין ברירה אלא להוביל את הפרויקט עם זמר אחד".


  מיכאלי. עכשיו ערבים כן יכולים? (צילום: דודי ועקנין)

   

  ח"כ מילר ביקש לדעת האם התקיים מכרז לבחירת גוף השידור שיפיק את תחרות הקדם אירוויזיון, וסיכם את דבריו במשפט: "זה נראה כמו קומבינה אחת גדולה".

   

  המשוררת שמרית אור, שהוזמנה כנציגת האמנים לוועדה, אמרה בדיון: "אתם שוכחים שמדובר בתחרות שירים ולא בתחרות זמרים. דחקתם הצידה את האלמנט התרבותי ואת כוחו של הציבור הרחב להיות חלק מבחירת השיר".

   

  בתום הדיון אמר יו"ר הוועדה, ח"כ זבולון אורלב, כי רשות השידור נדרשת מעתה להפגין שקיפות מלאה בכל הנוגע להתנהלות בחירת השיר לאירוויזיון. על פי דרישתו של ח"כ מילר, ידווחו פרטי הדיון למבקר המדינה לקבלת החלטה האם יש לפתוח בחקירה בנושא. בין היתר תדווח הוועדה על אי-סדרים הנוגעים לבחירתו של הראל סקעת, ביניהם מעורבות בחירת הזמר על ידי הזכייניות שהיו מועמדות לשדר את תחרות הקדם אירוויזיון - "רשת" ו"קשת", וכן העדר שקיפות בתהליך קבלת ההחלטות של הזוכה.


  סקעת. "הזדמנות להציג את ישראל באור חיובי" (צילום: ירון ברנר)

   

  יזהר כהן, זוכה אירוויזיון 1978 הגיב לדברים ואמר ל-ynet: "הייתי בוחר בסקעת בכל מצב, אבל הבחירה צריכה להיעשות בצורה שונה לחלוטין. מייצגים פה מדינה והדברים האלה גולשים למקומות פרטיים. איום ונורא לדעתי, שלא עומדים על קוצו של יוד, פעם הדברים היו יוצאים בצורה חוקית ולא אינטרסנטית. זה לא קשור לסקעת, ובכל מקרה הייתי בוחר בו. יש לו את כל המרכיבים למייצג אירווזיון מעולה".

   

  מנכ"ל הרשות ל-ynet: "איננו חוששים מבדיקה"

  מנכ"ל רשות השידור, מוטי שקלאר, מסר בתגובה: "בחירת השיר והאומן שייצגו את ישראל בתחרות האירוויזיון הינה נושא בעל מאפיינים אמנותיים, תוכניתיים ומקצועיים. 

  רשות השידור עושה מאמץ עליון על מנת להשתתף בתחרות, למרות שהיא נעדרת אמצעים כספיים לצורך כך, אך היא עושה זאת בצורה הטובה ביותר האפשרית, בלוח זמנים צפוף המוכתב על ידי איגוד השידור האירופי (EBU) ותחת מצוקה תקציבית קשה, וזאת על מנת שלא לפגוע באינטרס הציבורי.

   

  "לומר על אנשי המקצוע מהטובים במוזיקה הישראלית כמו יואב גינאי - מנהל מחלקת הבידור והתרבות בערוץ הראשון, יובל גנור - מנהל 88FM, נועם גילאור - מנהל רשת ג' והאמון על מוזיקה ישראלית ב'קול ישראל' ומנכ"ל רשות השידור שעשו קומבינה - אני דוחה זאת בשאט נפש. ההתנהלות היתה מקצועית ובעלת שיקולים אמנותיים בלבד ועל כן איננו חוששים מבדיקה של מבקר המדינה. אם נידרש נעביר את כל הפרטים הנוגעים בדבר".

   

  ב"רשת", זכיינית ערוץ 2 שתשדר את תחרות הקדם-אירוויזיון, סירבו להגיב לטענות.

   

  בהכנת הידיעה השתתפו יהלי מורן זליקוביץ' וערן בר-און

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שקלאר ואורלב. לא מפחדים
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: גיל יוחנן
  ח"כ מילר. הפרטים יועברו למבקר
  צילום: גיל יוחנן
  אור. "שכחו שמדובר בתחרות זמרים"
  צילום: גיל יוחנן
  לאתר ההטבות
  מומלצים