שתף קטע נבחר

ישי: צריך ויזה לאוקראינים, הזנות באה משם

לפני שנה, אחרי ויכוח דומה, בוטל הצורך באשרת כניסה לישראל לאזרחי רוסיה - ומספר התיירים משם זינק פי 5. שר התיירות מיסז'ניקוב ביקש לקצור הישג דומה עם האוקראינים, אך נתקל בהתנגדות שר הפנים: "זה יוביל לשוק פתוח של בני אדם"

מחלוקת חדשה בממשלה - לגבי ביטול הצורך באשרת כניסה (ויזה) לישראל עבור תיירים מאוקראינה. שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, יוזם המהלך, טוען שהביטול ישלש את התיירות הנכנסת ממדינה זו, ולכן חיוני לענף התיירות המצוי במשבר. מנגד ניצב שר הפנים, יו"ר ש"ס אלי ישי, המתנגד לכך בכל תוקף: "אוקראינה היא המקור לזנות ולסחר בבני אדם".

 

הדיון בסוגייה תוכנן בתחילה להתקיים בישיבת הממשלה ביום ראשון השבוע, אך בלחצו של יו"ר ש"ס, החליטה מזכירות הממשלה לדחות את הדיון לישיבת הממשלה ביום ראשון הבא. אלא שעתה, על רקע המחלוקת המחריפה בין שני השרים ותומכיהם מכל צד, לא ברור אם אכן יתבקשו השרים להצביע בעניין. בינתיים תובע ישי, סגן ראש הממשלה, דיון בין-משרדי מעמיק בסוגייה, בטרם יוצג הנושא להכרעת השרים.  

  

הרקע למחלוקת הנוכחית נעוץ בהחלטה שקיבלה עוד הממשלה הקודמת, לבטל את הסכם הוויזות בין ישראל לרוסיה. כבר אז התחוללה מחלוקת קשה בין המצדדים לשוללים, שנעזרו באותם נימוקים ממש. המתנגדים טענו שביטול אשרות הכניסה לאזרחי רוסיה יוביל לעלייה בפשיעה ולפגיעה במרקם החברתי, עקב היטמעות שוהים בלתי חוקיים בחברה הישראלית. אלא שמאז הוחלה ההחלטה בדצמבר 2008, לא נרשמו עד כה דיווחים חריגים על השפעת התיירות מרוסיה, לא בתחום הפשיעה ולא בתחום הכלכלי.

 

לעומת זאת, ההחלטה בהחלט הביאה לזינוק במספר התיירים מרוסיה - מ-80 אלף ב-2008 לכ-400 אלף ב-2009. שר התיירות מיסז'ניקוב החליט למנף את ההישג, ולהחיל את ביטול האשרות גם על אזרחי אוקראינה. להערכתו, החלטה כזו תאפשר להגדיל את מספר התיירים הנכנסים מאוקראינה - שרובם באים לביקור קרובים או מסעות צליינות - מ-70 אלף לכ-200 אלף תיירים לפחות בשנה.

 

"כל החששות של ש"ס התבדו"

השר ישי נחוש למנוע את המהלך. "כשנערך הוויכוח סביב ביטול הוויזות לתיירים מרוסיה", הוא אומר, "הזהיר המשרד לבטחון-פנים, שאוקראינה ולא רוסיה היא שורש הבעיה של סחר בנשים. לכן התנגדותי כל כך נחרצת, בעיקר בתקופה בה אנו נלחמים בפשיעה גוברת, בזנות ובעובדים זרים בלתי חוקיים. החשש הכבד הוא שביטול הוויזות מאוקראינה יוביל לשוק פתוח בבני אדם. לצערי למדנו על העניין באקראי, ולכן אני מתעקש על דיון בין-משרדי מעמיק לפני הבאת הנושא בפני הממשלה.

דיון כזה טרם התקיים. אנו מתנגדים התנגדות נחרצת למהלך הזה, גם ברמת העיקרון וגם ברמה של הניסיון לבצע מחטף בטרם נערך דיון ראוי".

 

השר מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו) דוחה בשאט נפש את טענות עמיתו: "השיקולים שמנחים את שר הפנים אינם מקצועיים ונגועים באינטרסים זרים. מקורם בסטריאוטיפים ודעות קודמות. אותן אזהרות שהוא משמיע עכשיו כנגד התיירים מאוקראינה, הושמעו על ידי משרד הפנים בעת הדיון על ביטול הוויזות מרוסיה. מהלך זה הוכיח את יעילותו מעל ומעבר לכל ספק, לא רק במישור התיירותי, אלא גם במישור המדיני - וראה את השיפור ביחסים עם מוסקבה. התבדו גם כל החששות שהושמעו אז על ידי ש"ס, באשר לריבוי עובדים זרים בלתי חוקיים, זנות ובעיות חברתיות אחרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. "אוקראינה היא שורש הבעיה"
צילום: גיל יוחנן
מיסז'ניקוב. "סטריאוטיפים ודעות קודמות"
מתוך אתר הכנסת
מומלצים