שתף קטע נבחר

אובמה בעקבות ניסיון הפיגוע: היה כשל מערכתי

רשתות טלוויזיה בארה"ב דיווחו כי אביו של המחבל פנה לפני כמה שבועות לאיש CIA ועידכן אותו לגבי ההקצנה בעמדותיו. הדו"ח לא טופל - וסוכנות הביון לא קישרה את המידע ל"ניגרי" שכבר היה על הכוונת. נשיא ארה"ב קרא לגורמי הממשל לפעול מהר לתיקון הבעיות: "זה לא מקובל עליי"

כאשר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, דיבר אמש (יום ג') על "כשל מערכתי" שהביא לכמעט-פיגוע באוויר - הוא חשף מעט ממה שמצטייר כמחדל חמור ביותר באבטחת התעופה. במסיבת עיתונאים ממקום חופשתו בהוואי האיץ אובמה בממשל לפעול במהירות האפשרית לתיקון הבעיות שהתגלו במערכת ביטחון הפנים.

 

השלב הבא? "ארה"ב נערכת למתקפה בתימן"

 

הלילה דווח כי אביו של המחבל מטיסת נורת'ווסט ביום חמישי האחרון עידכן איש CIA בדאגותיו מפני העמדות הקיצוניות של בנו. בנוסף, הוא קיים כמה שיחות טלפן עם גורמים רשמיים - אך המידע

שמסר לא הביא לסיכול הפיגוע. הדו"ח שחובר בעקבות המידע הועבר למטה סוכנות הביון, אך "שכב" שם במשך חמישה שבועות ולא הופץ הלאה. עוד דווח כי מידע אחר בסוכנות שם על הכוונת אדם שכונה "הניגרי", אך לא נעשה קישור בינו ובין דאגותיו של האב.

 

אובמה הביע אכזבה מאופן הטיפול בהתראה, וציין כי הדו"ח הראשוני על התנהלות שירותי הביטחון האמריקניים יתפרסם מחרתיים. הוא הדגיש בדבריו גורם נוסף שהוביל לניסיון הפיגוע - "הכשל האנושי". לדבריו, השילוב של הכשל האנושי והכשל המערכתי היו עלולים לעלות בחייהם של כמעט 300 בני אדם, שעשו את דרכם בחג המולד מאמסטרדם לדטרויט. "אילו המידע היה מועבר - החשוד לא היה מצליח לעלות לטיסה. לקהילת המודיעין היה מידע מספיק", הבהיר.

 

גם אם נהיה מושלמים, אין ביטחון ב-100%

אתמול הבטיח אובמה כי ארה"ב תרדוף את מתכנני ניסיון הפיגוע וכי "לא ישקוט עד שימצא את האחראים". אובמה התייחס גם למאמצי הממשל לאתר את הפרצות שנתגלו באבטחה האווירית, אך הפעם הוא היה תקיף הרבה יותר. "היה כשל בשיטה וזה לא מקובל עלי. השיטה אינה מעודכנת מספיק", אמר.

 

אובמה הוסיף כי מחויבותו כנשיא להגן על הציבור האמריקני, והוא יעשה ככל יכולתו לספק את המשאבים הנדרשים לעושים במלאכה, אבל ידרוש אחריות מכל הדרגים. בהתייחס לבידוק בנמלי התעופה וסריקת הציוד שעולה למטוסים, הבטיח אובמה מערכת אמינה יותר, אך הדגיש כי גם פעילות מושלמת של מערך האבטחה בנמלי התעופה - לא תבטיח מאה אחוז תוצאות.

 

בתוך כך, נמשכת הביקורת מצד הרפובליקנים ומצד פרשנים על התגובה האיטית של אובמה וממשלו לניסיון הפיגוע. מי שסופגת את עיקר הלהבות היא השרה לביטחון פנים, ג'נט נפוליטנו, שהצהירה לאחר המקרה כי המערכת תיפקדה בצורה משביעת רצון. כ-24 שעות לאחר מכן השמיעה נפוליטנו הצהרה הפוכה.

 

האב נפגש עם ה-CIA, ה"ניגרי" הסתובב חופשי

רשת CNN דיווחה הלילה מפי "מקור מהימן" כי אביו של המחבל עבד אל-מוטלב, הביע את דאגתו מפני ההקצנה בעמדותיו של בנו לפחות בפגישה אחת ובכמה שיחות טלפון שקיים עם גורמים רשמיים בשגרירות ארה"ב בניגריה, כשבין השאר הוא נפגש עם איש סוכנות הביון האמריקנית (CIA). בעקבות הפגישה עם האב גובש דו"ח, והמידע על המחבל הפוטנציאלי הועבר למפקדת ה-CIA בלנגלי, וירג'יניה, אולם שכב שם במשך חמישה שבועות ולא הופץ הלאה.

 

לפי דיווח נוסף, ברשת CBS, ה-CIA ליקט מידע על הטרוריסט כבר בחודש אוגוסט, והדביק לו את הכינוי "הניגרי". בדיווח נמסר כי הוא נחשב בסוכנות לאדם שראוי לעקוב אחר תנועותיו,

אחרי שנפגש עם גורמי טרור בתימן. עם זאת, אנשי הסוכנות לא הצליחו לחבר את פרטי המידע שהגיעו אליהם לגביו לכדי תמונה מלאה, ולא קישרו בין "הניגרי" לבין אביו, כלכלן ניגרי בכיר, שהגיע ב-19 בנובמבר לשגרירות ארה"ב בלאגוס כדי להזהיר ממעשיו האפשריים של בנו.

 

דובר ה-CIA אישר הלילה בהודעה שפרסם כי הסוכנות למדה על הסכנה הטמונה באל-מוטלב בחודש נובמבר, כשאביו בא לשגרירות בניגריה וביקש עזרה באיתורו. "דאגנו להבטיח שהוא יוכנס לרשימת הטרוריסטים, כולל אזכור האפשרות לקשר עם קיצונים בתימן", הסביר הדובר, "והעברנו ביוגרפיה שלו למרכז הלאומי למלחמה בטרור. הסוכנות הזו, כמו סוכנויות אחרות בממשלה, בוחנת את כל הנתונים - לא רק אלה שאנחנו אספנו - כדי ללמוד אם ניתן היה לעשות יותר כדי לעצור את אל-מוטלב".


פורסם לראשונה 29/12/2009 23:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. "לא מקובל עליי"
צילום: AFP
צילום: AFP
אל-מוטלב. ההתרעה לא הופצה
צילום: AFP
מומלצים