שתף קטע נבחר

"בגלל המשבר – נשים חרדיות פונות להפלה"

יו"ר אגודת אפרת למניעת הפלות, ד"ר אליהו שוסהיים, מברך על התגייסות הרבנים הראשיים למאבק בתופעה, מותח ביקורת על רבנים שלא נדרשים ל"נושא החמור שאין לו שום היתר הלכתי". ומגלה: "בשנה וחצי האחרונות יש זינוק של עשרות אחוז בפניות להפלה, כולל מאברכים עם זקן ופאות ונשים מכוסות"

"מאז תחילת המשבר הכלכלי נרשם זינוק של עשרות אחוזים במספר הנשים הפונות להפלה, ובהן גם דתיות וחרדיות שאין ביכולתן לשאת בהוצאות גידול ילד נוסף" – כך מגלה הרב ד"ר אליהו שוסהיים, יו"ר אגודת אפרת למניעת הפלות מלאכותיות, זאת בעקבות הודעת הרבנים הראשיים יונה מצגר ושלמה עמאר כי יפעלו לצמצום התופעה.שוסהיים ציין לשבח את מכתבם שפורסם ב-ynet ולפיו היא "מעכבת הגאולה", אך מתח ביקורת על רבנים אחרים ש"יכולים להמציא כל יום חומרות חדשות לענייני שבת וכשרות, אבל בנושא הזה, שחמור מכולם ואין לו שום היתר הלכתי, יש אצלם טאבו".

  

"בשנה וחצי האחרונות אנחנו מקבלים יותר ויותר פניות מנשים - רובן על רקע כלכלי", סיפר ד"ר שוסהיים בשיחה עם ynet, "במקרים רבים מתברר לנו שהבעלים הם שעומדים מאחוריהן ומאלצים את הנשים להפסיק את ההיריון, ואנחנו ממש רואים שהן עצמן, בתוך תוכן, ממש לא רוצות בכך". לדבריו, בתקופות שגרתיות מבחינה כלכלית התערבויות מעין אלו היו בודדות, אך באחרונה כל מקרה שלישי או רביעי הוא כזה – "תבוא למשרד ותראה שכל 20 דקות יש טלפון".

  

"זה תופס גם בציבור דתי ואפילו חרדי - גברים שבאים עם כל החזות של זקן ופאות ונשים מכוסות", מוסיף שוסהיים, "רק לפני שבוע בא אלי אברך כולל ואמר שאם אנחנו לא נותנים לו תמיכה אשתו תפסיק את ההיריון. זה ממש זיעזע אותי". במקרה הזה, אגב, החליט יו"ר אפרת שלא להיענות לדרישה, משום שחש כי האיש מנצל את האגודה לקבלת סיוע כלכלי ולא באמת שוקל הפלה. "אנחנו עורכים בדיקה מדוקדקת ביותר באמצעות עובדים סוציאלים, מתנדבים ובקשת דו"חות הכנסה", הדגיש, "בכל מקרה התמיכה ניתנת לאחר הלידה ולא בהריון, כך שיש לנו מספיק זמן לזה".

  

"לא מחליטים בשביל אף אחת"

הרב ד"ר שוסהיים פועל כבר 33 שנה להניא נשים מכוונתן להפיל את עובריהן, ולדבריו, עד כה נולדו בזכותו 40 אלף ילדים – 4,013 מהם בשנה האחרונה. וכך, לטענתו, נמנעה הפלה של 98% מהפונות אליו. הוא מדגיש כי ארגונו נוהג בשקיפות מלאה וחושף בפני הפונות את המידע הרפואי הרלוונטי באופן מלא, כשהוא טהור, ולא הטיות. "אנחנו לא מחליטים בשביל אף אחת אלא רק מבטיחים לה שלא תצטער אם תבחר ללדת", הסביר, "וגם שולחים אותה למי שממליץ לה להפסיק את ההיריון כדי שתבדוק אם גם הוא יכול להבטיח את זה".

 

"אנחנו לא מדברים על צד הלכתי, מוסרי,

פילוסופי, ערכי או משפטי, אלא רק על ההשפעות", אומר שוסהיים, "זו הרי יכולה להיות נכות נפשית ורגשית לכל החיים, שהמחיר שלה כבד יותר מכל מצוקה כלכלית. הרבה פונות אלינו אחרי ההפלה ומספרות על הסבל שנגרם להן. הן מצטערות על כך שנכנעו לבעל שאיים בגירושין או בעזיבת הבית". כדי למנוע מקרים כאלה פונה יו"ר אפרת לבעלים ומסביר להם כי אינם יכולים לקחת אחריות כבדה כל כך על תהליך קשה שיעברו נשותיהם. כשמדובר בדתיים וחרדים הוא פונה לעיתים גם לרב המשפחה כדי שינסה להשפיע.

  

בפרשת שמות, שתיקרא בשבת בעוד שבוע וחצי, מסופר על שפרה ופועה העבריות, שיילדו בסתר תינוקות יהודיים זכרים אף שפרעה גזר כי יושלכו מייד לנילוס. באופן סמלי, מקיימת אגודת אפרת מדי שנה באותה השבת את המגבית המרכזית שלה, והרב שוסהיים מבקש מרבני הקהילות לשוחח עם הציבור על נושא ההפלות. "בזכות נשים צדקניות נגאלו אבותינו ממצריים", הוא מזכיר, "רק בגלל שעמדו על כך שימשיכו להביא ילדים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים