שתף קטע נבחר

"שלילת הפלות באופן גורף גורמת לטרגדיות"

הרבנים הראשיים הכריזו אמש כי יפעלו לצמצום ההפלות. הרב שרלו מתייחס לסוגייה בשו"ת: "הם צודקים במאבק נגד הפלה מיותרת; אך הפלה לא אסורה בכל מצב ובכל תנאי"

"בשל תפיסה הלכתית שגויה סוברים זוגות רבים כי הפלה אסורה בכל מצב ובכל תנאי. כך הם מביאים לעולם טרגדיות קשות מאוד" – כך טוען הרב יובל שרלו, זאת בעקבות הודעת הרבנים הראשיים יונה מצגר ושלמה עמאר שפורסמה ב-ynet ולפיה יפעלו לצמצום התופעה. לדבריו, חובת הרבנים היא גם להתמודד עם מציאות זו ולכן עליהם "לעודד זוגות שהתגלה פגם חמור בעובר לפנות לייעוץ גנטי ורפואי, ולאחר מכן לייעוץ הלכתי, כדי שחייהם לא ייהרסו וכדי שלא יוסיפו את הכאב הנורא בעולם". על טענת הרבנים לפיה ההפלות המלאכותיות "מעכבות את הגאולה", אמר שרלו: "זהו נימוק מיותר בדיון הלכתי, והוא מזיק מבחינה ציבורית". 

 

הרב שרלו התייחס לסוגיה בשו"ת שפורסם באתר ישיבת  ההסדר בפתח תקווה. תחילה הדגיש כי "הרבנים הראשיים צודקים במאבקם נגד ההפלות המיותרות", והדגים: "בעבודתי בוועדה לקביעת מין העובר טרום השרשה (PGD) אני נתקל בנשים המפילות עובר בריא לחלוטין בשבוע די מתקדם של ההיריון, רק בשל העובדה שזה מין שאינו רצוי להם. הפלות אלו מנוגדות לכל קנה מידה - מוסרי, רפואי והלכתי, וזו דוגמת קיצון להתייחסות מוטעית וחמורה להפלות".  

 

"בחברה שלנו קיבלנו על עצמנו שגם היחיד אינו יכול לעשות כל דבר העולה על רוחו", הסביר הרב את התנגדותו להפלות מיותרות, "הוא חייב לנסוע עם חגורת בטיחות גם אם הוא לבד במכונית, והוא אינו רשאי להרוג את ילדו (להבדיל הרבה מאוד הבדלות) לאחר שנולד גם אם הוא ילד פגום ומאוד מאוד לא רצוי". הוא הוסיף כי "הבעלות של האישה על הריונה היא ממד מרכזי מאוד וחשוב מאוד גם באתיקה וגם בהלכה, אולם היא לא המימד היחיד".  

 

עם זאת טען הרב שרלו בתשובתו: "מי שעמדתו

נראית 'אוסרנית' לחלוטין בכל מצב ובכל תנאי (דבר שהוא לא נכון הלכתית) יביא בסופו של דבר לריבוי הפלות, כשם שכל פסיקה 'אוסרנית' (כאשר היא אינה נכונה) מביאה קללה ולא ברכה. לעומת זאת, מי שיהיה ברור מדבריו כי צריך לבחון כל מקרה לגופו, ודווקא יש מצבים שמותר לעבור הפלה (כפי שרבנים פוסקים בפועל כי זו ההלכה האמיתית) יזכה גם לאמון ציבורי יותר גדול, בשל העובדה שהוא אכן מתמודד עם הנושאים באמת ולא באמירות כלליות". 

 

על חששם של המתנגדים לו מפני "מדרון חלקלק" אמר כי "הפחד מפני פתיחת הפתח מביא לאמירת הצהרתית של עמדות הלכתיות לא נכונות" וכי "בפועל הוא מביא דווקא לריבוי הפלות סיטונאי", וסיכם: "כשאני עוסק בהפלות אני מייצג את עמדת ההלכה על שני צדדיה – זו שבוטאה בדברי הרבנים הראשיים וזו החסרה בהם, ואני רואה ברכה במניעת הפלות אסורות ובהיתר של אלה המותרות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים