שתף קטע נבחר

לנדאו לא מוותר: "אנחנו נייקר את המים"

שר התשתיות, עוזי לנדאו, מתעקש ליישם את העלאת תעריפי המים, למרות המלצת מבקר המדינה לעכב אותה ולשקול לבטלה. לנדאו: "המבקר המליץ רק למתן את ההתייקרות. נבצע מחרתיים את ההעלאה הראשונה, ב-25%, כדי שלא לפגוע במשק המים, ונדון מחדש בשתי ההעלאות הבאות"

הממשלה נחושה בדעתה ליישם את העלאת תעריפי המים בסוף השבוע: זאת, למרות דו"ח מבקר המדינה שהמליץ לעכב, ולשקול לבטל, את העלאת תעריפי המים .

 

בחוות דעת שהציג מבקר המדינה הבוקר (ד') בפני הוועדה לביקורת המדינה, המליץ השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס כי "יש מקום לשקול מחדש ובאופן ענייני ומעמיק את ההעלאה הניכרת של תעריפי המים, ולשקול להשהות את המהלך עד למיצוי כל הבדיקות הנדרשות". אבל מסתבר שבממשלה רואים את הדברים אחרת: הממשלה אינה מתכוונת לדון בחדש בהעלאת תעריפי המים בכ-25% בממוצע המתוכננת כבר לסוף השבוע הקרוב, ולא נקבעה שום ישיבה להיום או למחר לדיון בהעלאת התעריפים - כך שייקור התעריפים צפוי להתבצע כמתוכנן. 

 

"נדון מחדש רק בהעלאה השנייה והשלישית"

האם בממשלה דוחים את המלצות המבקר? שר התשתיות, עוזי לנדאו, טוען שלא. לדברי לנדאו, המלצות המבקר ייושמו כיוון שהממשלה מתכוונת לדון מחדש בשלב השני והשלישי של הרפורמה - העלאת התעריפים בכ-15% נוספים ובעוד כ-10%, המתוכננות להתבצע בעוד כחצי שנה ובעוד שנה, בהתאמה.

 

"המלצות המבקר הן חשובות מאוד", אומר לנדאו ל-ynet, "הן תואמות את העמדה שלי: צריך לשנות את חוק המים, כך שלא רשות המים תקבע את מדיניות התעריפים, אלא הממשלה. הממשלה היא זאת שצריכה לקבוע מדיניות, והרשות צריכה רק להתאים את המדיניות למציאות ולקבוע את פרטי התיערוף בכל עיר ולכל משפחה".

 

אם אתה חושב שהממשלה צריכה לקבוע את המדיניות, מה אתה חושב על המדיניות עצמה? אתה בעד העלאת התעריפים?

 

"כן. העלאת התעריפים היא חשובה לכל מי שרוצה שמשק המים לא ייפגע. אני חייב להגיד את זה בצורה פשוטה: צריך לייקר את המים ואנחנו נייקר את המים. עם זאת, מבקר המדינה העיר, בצדק, שההעלאה המתוכננת היא גבוהה ביותר וצריך למתן אותה, וכך אני אמליץ לעשות".

 

ההעלאה מתוכננת למחרתיים, ואתם לא אמורים בכלל לדון בה עד שהיא נכנסת לתוקף. אז איך תמתנו את ההעלאה?

 

"מה שמתוכנן למחרתיים היא רק ההעלאה הראשונה, בהיקף של 25%, ואת זה צריך לבצע, כי צריך לפתור את משבר המים כאן ועכשיו. אלה שמנסים לעכב את ההעלאה הראשונה (חברי הכנסת, ת.ג) , ובכלל, לעכב את הזרמת הכספים למשק המים, פוגעים בפעילות הסדירה של משק המים בישראל ועלולים להביא לכך שהמשבר רק יחריף ושנחזור במהרה למצב העגום שהיינו בו בקיץ. עם זאת, אני בעד לעכב את השלב השני והשלישי של ההתייקרות, ולשקול לבטל אותה, בדיוק כמו שהמליץ המבקר. אבל לבטל את העלאת התעריפים זה לא אומר חור בתקציב. זה אומר שהכסף יבוא ממקומות אחרים".

 

מניין יבוא הכסף?

 

"ממסים, למשל. צריך לקחת בחשבון שמי שמשלם מסים הן בעיקר השכבות המבוססות, ואילו מי שצורך מים הם גם השכבות החלשות. לכן, יכול להיות שנצטרך לשקול הזרמת כספים תקציבית לפתרון בעיות המים במקום ההעלאה השנייה והשלישית. בכל מקרה, יש מקום לדיון מחודש על העניין".

 

בוחבוט: הוויכוח על המים יסתיים

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, רואה את הדברים אחרת לגמרי. לדברי בוחבוט, שמנהל מזה חמישה חודשים מאבק נגד היטל הבצורת והתוכנית לייקר את המים, "הוויכוח על המים נגמר. צריך לבטל את ההעלאה. היום קיבלנו הוכחה רשמית לזעקות ולטענות שלנו כנגד רשות המים".

 

עוד מוסיף בוחבוט: "כפי שהבטחנו, ראשי הרשויות ממשיכים להיאבק בגזירות הקשות בכל האמצעים העומדים לרשותנו. יו"ר רשות המים, הפרופסור אורי שני, שכח כנראה שאין תחליף למים. אי אפשר לייקר מוצר ב40% עד 90% בלי שיהיה לו תחליף. מחיר בקבוק קולה יהיה זול יותר מקוב מים. אזרחי ישראל לא פראיירים והם לא צריכים לממן מכיסם את מחיר כישלון הטיפול במים של רשות המים לדורותיה. זה טירוף שאפשר וניתן לעצור אותו בזמן".

 

בוחבוט מנצל את ההזדמנות גם להטיח ביקורת קשה על תפקודה של רשות המים. בוחבוט מצטט מהמלצות המבקר: "רק שניים מתוך שמונת החברים במועצת רשות המים נציגי ציבור. מספרם המועט של נציגי הציבור עלול לפגוע באיזון בין האינטרסים של הציבור לבין אלו של הממשלה, ולהגביל את יכולת נציגי הציבור להשפיע על החלטות המועצה באופן משמעותי".

 

לדברי בוחבוט: "רשות המים, שבראשה עומדים פקידים ולא נבחרי ציבור, עושה בכספי הציבור שימוש לא ראוי ומפריחה לאוויר העולם שלל רפורמות, שכל תכליתן להעלות את מחירי המים כדי לממן את התאגידים שהמדינה מכריחה את הרשויות להקים. אנחנו לא צריכים לשלם קנס על הפרטת המים. הפיתרון הוא להחזיר את ראשי הרשויות להיות חברים במועצת המים, כיוון שאנחנו נציגי הציבור ומופקדים על האינטרס הציבורי".

 

אדם טבע ודין: להקפיא את ההתייקרות לאלתר

גם בארגוני הירוקים הביעו שביעות רצון מהמלצת המבקר. עו"ד ציפי איסר איציק, מנכ"ל ארגון איכות הסביבה אדם טבע ודין, אמרה: "אנו קוראים לממשלה להקפיא לאלתר את העלאת התעריפים ולהתחיל לטפל מהשורש במשבר המים בישראל.

 

"ניהול נכון של משק המים חייב לכלול כלים סביבתיים כמו שיקום הבארות המזוהמות ושדרוג מי השפכים, שעלותם כמחצית מעלות התפלת המים. אם תאושר העלאת התעריפים, זאת תהיה הנצחה של כשלי ניהול משק המים והטלת נטל החידלון על כתפי הציבור".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא נקבעה ישיבה בממשלה בנושא. לנדאו
צילום: טל שחר
מומלצים