שתף קטע נבחר

אתר נוער באוסטרליה: "בואו נעשה ליהודים שואה"

באתר פופולרי של תלמידי היבשת החמישית נכתבו לאחרונה הודעות גזעניות נגד יהודים. בין היתר כתבו התלמידים: "להרוג את כל היהודים" ו"הלוואי שאיראן תפציץ אותם בנשק גרעיני". אחת ההודעות עסקה במיקום בתי הכנסת בסידני

איפה עובר הקו הדק שבין הומור להסתה? באוסטרליה מתחבטים בשאלה הזו, לאחר שגולשים באתר האינטרנט הפופולרי ביותר של תלמידי התיכון במדינה - פרסמו הודעות גזעניות נגד יהודים. גולשים רבים טענו כי החומר האנטישמי והפרובוקטיבי הוא בדיחה ותו לא. לעומת זאת, ארגון יהודי - מועצת הנציגים היהודים של ניו סאות' וולס - טוען שזו אנטישמיות מובהקת.

 

הארגון הגיש תלונה לאתר אחרי שתמונות של דגל ישראל עולה באש ושל צלבי קרס, בליווי הערות כגון "בואו נעשה להם שואה", פורסמו במסגרת שרשור באתר האינטרנט Bored of Studies. אחת ההודעות כללה פרטים על מיקומם של בתי כנסת בעיר סידני והנחיות כיצד לרקוח "קוקטייל מולוטוב". בהודעה נוספת קרא אחד הגולשים "להרוג את כל היהודים המז...", וכתב ש"הלוואי שאיראן תפציץ אותם בנשק גרעיני".


צלב קרס. מתוך הפורום של אתר התלמידים האוסטרלי

 

יותר מ-290 אלף חברים רשומים באתר המדובר, ושבעה מיליון גולשים נכנסים אליו מדי חודש בממוצע. מוסדות חינוך רבים ממליצים לתלמידיהם לגלוש לאתר, בשל היותו מקור לימודי שימושי.

 

מנהלי האתר הסירו את חומרי ההסתה שפורסמו בו, ומנעו מהאחראים לפרסומם את הגישה אליו. גולשים רבים שיבחו את הרחקתם של האחראים, אולם אחרים הגנו עליהם, ואמרו כי מדובר בהלצה. "רוב ההודעות היו סאטיריות והומוריסטיות בסגנון המוגזם שלהן", כתב אחד המשתמשים בשרשור שעסק במחלוקת. "אלה שחסרים חוש הומור היו באמת ובתמים טיפשים דיים כדי לקחת את כל ההערות הללו ברצינות".

 

משתמש אחר כתב כי "ירידה על אנשים" היא חלק מהתרבות האוסטרלית. "לא לקחת דברים או את עצמנו ברצינות. זהו מאפיין מרכזי של הקהילה הזו", נכתב באתר. "כל האנשים הכיפיים הוחרמו".

 

"אין תלמיד תיכון שלא נעזר באתר"

אבל במועצת הנציגים היהודים של ניו סאות' וולס אומרים שזה ביטוי לשנאה על רקע גזעני. "אין שום דבר הומוריסטי בעידוד אנשים להרוג בני אדם, וזה מה שנכתב ברבות מההערות באתר הזה", אמר ל-ynet מנכ"ל הארגון, ויק אלחדף. לדבריו, אחד מחברי הקהילה הפנה את תשומת ליבו לאתר ולאחר שנכנס אליו הוא הזדעזע מהשנאה הגזענית שבו.

 

"זה לא אתר רשמי או ממשלתי, אבל זה אתר שכל בתי הספר מכירים וממליצים עליו", אמר אלחדף. "אין תלמיד תיכון שלא נעזר בו לפחות פעם אחת במהלך שנת הלימודים. יצרתי קשר עם סמנכ"ל השיווק של האתר והוא ישר התנצל ואמר שיחרים את הגולשים שכתבו את הדברים הגזעניים האלו.

 החומר באמת ירד אחרי 24 שעות, אבל כמה ימים לאחר נכנסו שוב לאתר וראינו חומרים גזעניים נוספים שנכתבו בידי אותם אנשים. שוב פניתי לסמנכ"ל ושוב הוא התנצל ואמר שיחסום את אותו משתמש. הם כן לוקחים את זה ברצינות. הבעיה היא שהנזק כבר נעשה והמון אנשים ראו את החומרים האלו".

 

לדבריו, אוסטרליה אינה מתאפיינת בגזענות - אבל קשה להתעלם מהעלייה בתקריות אנטישמיות ביבשת. "לפי הנתונים שלנו בשנת 2008 אירעו ברחבי אוסטרליה כ-600 תקריות אנטישמיות. ב-2009 עלה מספרן ל-900. אוסטרליה, כמו ישראל, היא מדינה שמקדשת רב גוניות ושונות. יהודים היו באוסטרליה מהיום הראשון של התיישבות האדם הלבן באי. יהודי היה בראש הצבא האוסטרלי במלחמת העולם ה-1 ויהודים ממלאים באופן קבוע משרות בכירות בפרלמנט בממשלה, כך שיהודים בהחלט יכולים להתמקם פה גבוה. למרות זאת, יש פה ושם כיסי גזענות וזאת דוגמה חיה ודוחה לכך. אנחנו נמצאים במאבק מתמשך נגד האנטישמיות ולצערי תמיד יש עוד עבודה לעשות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגל ישראל מעוות באתר
תמונה מתוך האתר
מומלצים