שתף קטע נבחר

69%: בעד חגיגות הסילבסטר – גם בישראל

רוב הציבור לא רואה בעיה עם חגיגות השנה האזרחית, אך מתנגד שהמדינה תממן אותן. והאם נכון שהרבנויות ישללו תעודות כשרות מבתי העסק החוגגים? סקר ynet-יסודות

חג נוצרי במדינה יהודית? יותר משני שליש מהציבור בישראל אינו מזהה כל בעיה באירועים החגיגיים הנערכים בה לרגל השנה האזרחית החדשה – כך עולה מסקר ynet ועמותת יסודות שנערך ערב 2010. עם זאת, רובו מתנגד למימון החגיגות על יד הרשויות – אך גם לשלילת תעודות הכשרות מבתי העסק המארחים אותן. הסקר נערך על ידי מכון המחקר פאנלס וכלל 508 מרואיינים – מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל. טעות הדגימה המירבית: 4.4%±.

  

השאלה הראשונה הייתה "האם אתה או ילדיך מתכוונים לחגוג את הסילבסטר?". מהנתונים עולה כי 69% מהציבור מתייחס בחיוב לחגיגות ראש השנה האזרחית, בהם 48% שלא רואים בהן בעיה אף שאינם משתתפים בהן בעצמם, ו-21% שמתכוונים גם הם לחגוג. לעומתם, 31% פסקו: "בשום פנים ואופן לא! זה חגם של הנוצרים ולא חג יהודי". פילוח התוצאות לפי הגדרות דתיות מלמד כי הדתיים (91%) והחרדים (89%) מתנגדים בתוקף לקיום האירועים, בעוד שהמסורתיים (54%) והחילונים (59%) לא מזהים אותם כבעייתיים. בקבוצה האחרונה גדול שיעור המשתתפים בחגיגות באופן ניכר ביחס לאחרות, כאשר יותר מרבע (28%) אמרו כי יציינו כך את תחילת 2010.

 

האם עיריות וגופים ציבוריים במדינת ישראל היהודית צריכים לסייע בארגון מסיבות סילבסטר בערים בעלות רוב תושבים יהודים? 55% השיבו בשלילה וטענו כי על הרשויות לציין רק את מועדי ישראל, 37% סבורים כי "אם מרבית הציבור מעוניין לחגוג אז צריכים לממן את זה", ו-8% קבעו: "בהחלט כן".

 

מניתוח הממצאים עולה כי הציבור החילוני (48%) הוא היחיד שמצפה מהשלטון היהודי לממן את החגיגות הנוצריות כאשר רוב התושבים מעוניינים בהן. הדתיים (87%), החרדים (82%) והמסורתיים (65%) השיבו בשלילה גורפת.  

 

בחלק האחרון נשאלו המשתתפים האם לדעתם נכון שהרבנויות המקומיות ישללו את

תעודות כשרות מבתי עסק החוגגים את הסילבסטר. 61% אמרו כי הם מתנגדים לכך בתוקף, והסבירו: "שיקפידו על כשרות האוכל ולא יתערבו בדברים שלא נוגעים להם". מנגד, 23% סבורים ש"זה בסדר גמור, שכן תפקידה של הרבנות הוא להקפיד גם על שמירת הרוח היהודית. 16% הנותרים טענו כי מהלך כזה יזיק, משום שהוא יגרום לבתי עסק רבים לוותר על התעודה. בפילוח הנתונים נמצא שהחרדים (78%) והדתיים (63%) תומכים בהסרת כשרות במקרה זה, לעומת החילונים (78%) והמסורתיים (54%) המתנגדים לה.

 

שושי בקר, מנכ"לית יסודות, אומרת כי "חלק ניכר מהצבור לא מתנגד לחגיגת השנה החדשה ומאידך רוב הצבור מעוניין לשמור על פרהסיה יהודית במדינת ישראל. הרוב תופס את המדינה כיהודית ודמוקרטית ומכאן שאין מקום לרשויות מקומיות או גופים ציבוריים לסייע במימון מסיבות השנה החדשה". לדבריה, "הצבור הדתי לא פלורליסט ומעוניין לתת מקום ותפקיד רחב לרבנות ולאפשר לה לשמור על הרוח היהודית של המדינה ולא רק על כשרות. תשובות המסורתיים והחילונים, שמתנגדים בתוקף להתערבות הרבנות בנושא הסילבסטר ומאידך מכבדים את הרבנות בנושא הכשרות, צריכות לעמוד מול עיני הדתיים והחרדים כדי לשמר לכידות בנושא אופייה היהודי של מדינת ישראל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסילבסטר בעולם
צילום: AFP
הסילבסטר בראשל"צ
צילום: עילי קמחי
בקר. "יהודית ודמוקרטית"
באדיבות "יסודות"
מומלצים