שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המשק הישראלי מפתיע: צמח השנה ב-0.5%
  נתוני הלמ"ס, שפורסמו על פי אמדנים מוקדמים, גבוהים מהתחזיות הקודמות לפיהן המשק היה אמור דווקא להתכווץ בכ-1% עד 1.5% השנה. עם זאת, כשמשקללים את הגידול באוכלוסיה, מדובר בצמיחה שלילית לנפש בשיעור של 1.3%

  המשק הישראלי רשם צמיחה של 0.5% בשנת 2009 - שיעור גבוה משמעותית משיעור הגידול בתוצר המקומי שחזתה ממשלת ישראל ומזה של החזאים. כך עולה מאומדנים מוקדמים שפרסמה היום (ה') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. יחד עם זאת מדובר בצמיחה שלילית לנפש. נתוני הצמיחה לנפש מצביעים על ירידה בשיעור של 1.3%, לאחר שמשקללים את הגידול באוכלוסייה - העומד על 1.8%.

   

   

  תחזית הצמיחה השנתית של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מבוססת על המידע שהגיע עד לחודש נובמבר, זאת בהשוואה לתחזית הקודמת של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שהעריכה כי תירשם השנה צמיחה שלילית במשק הישראלי. ברבעון השלישי של השנה צמחה הכלכלה הישראלית בקצב שנתי של 3%. 

   

  הכלכלה הישראלית התחילה להתאושש ברבעון השני של השנה לאחר שהתכווצה בששת החודשים שקדמו לרבעון זה, מצב שהוגדר רשמית כמיתון. ההתאוששות בכלכלה הישראלית הגיעה הודות לעלייה חדה בייצוא. רכישות המט"ח של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, סייעו על פי ההערכות של בנק ישראל ושל כלכלנים לייצוב שער הדולר מול השקל ולעידוד הייצוא.

   

  ברבעון השני הצמיחה עמדה על 1.1% בעוד שברבעון הראשון נרשמה וירידה של 3.2%. לפי תחזיות שונות, המשק אמור היה דווקא להתכווץ בכ-1% עד 1.5% השנה, כאשר בנק ישראל צפה לקרת סוף הרבעון השלישי שהתוצר לא ישתנה, כלומר שהצמיחה תעמוד על 0%.

   

  שיעור האבטלה צפוי לעמוד ב-2009 על 7.7%, לעומת 7.8% ברבעון השלישי. 

   

  מנתוני הלמ"ס עולה עוד, כי הצריכה הפרטית של האזרחים בישראל עלתה ב-1.1% בעוד שהצריכה הציבורית עלתה ב-1.7%. הצריכה הפרטית לנפש, קטנה ב-0.6%, והתוצר העסקי התכווץ השנה ב-0.4%.

   

  בהכנת הכתבה השתתפו שהם לוי ומיקי פלד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צמיחה כלכלה כלכלי מט"ח דולרים דולר
  צילום: index open
  מומלצים