שתף קטע נבחר

תקציב ממשלת חמאס בעזה: מעל חצי מיליארד ד'

פרלמנט חמאס אישר את תקציב 2010, המסתכם ב-540 מיליון דולר ורובו מגיע מסיוע חיצוני. הוא מיועד למנגנוני השלטון ברצועה, אך 30 מיליון דולר מתוכו יועברו לתושבי מזרח ירושלים

הרצועה עדיין תחת מצור, אבל כנראה שבכל זאת מגיע לשם כסף מאיפה שהוא. פרלמנט החמאס ברצועת עזה אישר את תקציב ממשלת החמאס לשנת 2010, העומד על 540 מיליון דולר. לדברי המחוקק ג'מאל נסאר, כ-60 מיליון דולר מגיעים מאיסוף מסים, והיתר - "ממתנות וסיוע חיצוני". מוערך כי מקורו של רוב הכסף החיצוני הוא איראן, וכי הוא מגיע לרצועה דרך מנהרות ההברחה בגבול מצרים.

 

התקציב עבר בהצבעה בפרלמנט כבר ביום חמישי, אולם רק היום (שבת) נמסרה ההודעה על כך, על ידי נסאר ועמיתו יחיא מוסא. השניים סירבו לספק פירוט מדויק של סעיפי התקציב, ולא ברור לאילו מטרות בדיוק הוא ישמש - אם כי ניתן להניח שחלקו הגדול ישמש לתשלום משכורותיהם של כ-32 אלף בני אדם המועסקים על ידי מוסדות השלטון של חמאס ברצועה, בין אם במנגנונים האזרחיים ובין אם בכוחות הביטחון השונים.

 

ככלל, התקציב מיועד לפעילות ממשלת החמאס ברצועה, אולם לדברי נסאר, 30 מיליון דולר מתוכו יועברו לתושבי מזרח ירושלים הפלסטינים. הוא לא הסביר כיצד יועבר הכסף לשם.

 

באמצעות תקציב נפרד, חמאס מרחיב עוד את השסע בינו לרשות הפלסטינית בראשות אבו מאזן, השולטת בגדה המערבית בלבד מאז הפיכת חמאס ברצועה ב-2007.

תקציב ממשלתו של אבו מאזן לשנת 2009 עמד על 2.78 מיליארד דולר, וגם הוא מומן ברובו על ידי סיוע חיצוני. יש לציין כי ממשלת הרשות ממשיכה לשלם גם את משכורותיהם של עשרות אלפי עובדי ציבור ברצועה, אף שנשלחו הביתה לאחר עליית חמאס לשלטון.

 

הרשות משלמת גם עבור הדלק המשמש בתחנת הכוח של הרצועה, ותומכת בבתי החולים ובתי הספר שלה. גם רוב רובם של יתר מוסדות הבריאות והחינוך ברצועה אינם מהווים נטל על תקציב החמאס, שכן הם ממומנים על ידי סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם, אונר"א.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיפה מגיע הכסף? מנהרת הברחה ברפיח
צילום: AP
מומלצים