שתף קטע נבחר

החרדים לצד הערבים - נגד חוק הנאמנות

"זו משטרת מחשבות, במטרה לנשל את הערבים והחרדים מהזכות לשמש כחברי כנסת", טוען יו"ר סיעת יהדות התורה בעקבות ההצעה לפיה ח"כים יידרשו להישבע אמונים ל"מדינה ציונית". יוזם ההצעה, ח"כ דוד רותם: לא ביקשנו שיהיו ציונים

לא רק הערבים מתנגדים לחוק הנאמנות של ישראל ביתנו: יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ מנחם אליעזר מוזס, הביע היום (א') התנגדות להצעת החוק שנועדה לשנות את נוסח הצהרת האמונים של חברי הכנסת המוגדר בחוק יסוד: הכנסת. ח"כ מוזס אמר ל-ynet: "יהודית אני מבין, דמוקרטית אני גם מבין, אבל אני לא מבין למה צריך את המילה ציונית?" 

 

חוק יסוד הכנסת קובע כי חבר הכנסת יצהיר אמונים ויאמר: "אני מתחייב לשמור אמונים למדינת ישראל ולמלא באמונה את שליחותי בכנסת". על פי הצעת החוק של ישראל ביתנו, שנידונה בוועדת השרים לענייני חקיקה, אחרי "למדינת ישראל" יתווספו לתוכן ההצהרה המילים הבאות: "כמדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית, לערכיה, לסמליה".

  

ועדת השרים לענייני חקיקה, שדנה היום בנושא, החליטה להעבירו לתיאום עם הקואליציה. אלא שמשיחה עם יו"ר סיעת יהדות התורה עולה כי הסיעה צפויה להתנגד. ח"כ מוזס הסביר: "אני לא מבין מה נכנסת כאן הציונות באמצע? אני מתפלל שלוש פעמים ביום לציון, אבל זה נראה לי חוק של משטרת מחשבות. ואם מישהו ככה יצהיר, אז בלבו הוא גם כך? זה חוק שבא לנשל את הערבים והחרדים מהזכות לשמש כחברי כנסת".

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, אמר כי ועדת השרים לחקיקה הודיעה לו שהצעת החוק תועבר לדיון והחלטת הנהלת הקואליציה, והוסיף כי

 כבר מחר יקיים דיון בנושא. לדבריו, "בהצעות חוק שמשנות חוקי יסוד, כל סיעה יכולה להטיל וטו. אם סיעה בקאוליציה שמכבדת את המשמעת הקואליצינית תטיל וטו על החוק - לא נוכל לקדמו".

 

ומה אומר חבר הכנסת שמוביל את הצעת החוק? יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם, אמר בתגובה: "איני מבין מדוע הסיעות החרדיות מביעות רתיעה מהחוק. החוק איננו מבקש מהם להיות ציוניים. החוק גם אינו מבקש מהח"כים הערבים להיות יהודים או ציונים. החוק מבקש מהם להיות נאמנים למדינת ישראל שהוקמה כמדינה ציונית, יהודית ודמוקרטית".

 

ויש עוד מפלגה בקואליציה שצפויה להתנגד להצעה. גורמים בכירים בעבודה אמרו כי גם הם יתנגדו להצעת החוק של ישראל ביתנו. "זה חלק מהקמפיין של ישראל ביתנו ואין לתת לכך יד. בשביל מה החוק הזה טוב?", אמרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ מוזס. למה צריך את המילה ציונית?
צילום: דודי ועקנין
ח"כ רותם. לא מבין למה ההתנגדות?
צילום: צביקה טישלר
מומלצים