שתף קטע נבחר

החוק נגד דרעי: כך יעצרו את האריה?

איש ציבור שהורשע, נכלא לשנה ונקבע לו קלון - פסול מלהיבחר לכנסת או להפוך לשר. כך קובעת הצעת חוק חדשה. מקורבי דרעי: הוא חוזר להנהיג, זה לא יעזור

החוק שאמור להשאיר את אריה דרעי מחוץ לפוליטיקה: יוזמת חקיקה חדשה מבקשת להטיל הגבלה על האפשרות להיבחר לכנסת, באופן שאמור למנוע ממנהיג ש"ס לשעבר לחזור לזירה הציבורית. גורמים המקורבים לדרעי, מי שאמור להיות הנפגע העיקרי מהחוק, אמרו כי מדובר ב"חוק עוקף דמוקרטיה".

 

לפי היוזמה, חבר כנסת או שר שהורשע בעבירה שעבר בזמן כהונתו כנבחר ציבור - ובית המשפט קבע עונש מאסר בפועל לתקופה של שנה ומעלה ונקבע שיש עם העבירה קלון - אינו זכאי להיבחר יותר לעולם לכנסת או להתמנות לשר.

 

בפועל, מדובר בשתי הצעות חוק שהוגשו לכנסת. אחת מתקנת את חוק יסוד: הכנסת והשנייה מתקנת את חוק יסוד: הממשלה. בדברי ההסבר נכתב כי "בשנים האחרונות רבו המקרים בהם נבחרי ציבור שקיבלו מנדט מקהל הבוחרים, עברו עבירות תוך כהונתם והורשעו על ידי בית המשפט בגין עבירה שיש עמה קלון. מטרתו של חוק זה לשמור על כבודה ומעמדה של כנסת ישראל בקרב הציבור במדינת ישראל. החוק כיום מאפשר למי שעברו שבע שנים מתום תקופת המאסר לשוב ולהיבחר בבחירות לכנסת".

 

את הצעת החוק יזמה ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד). אליה הצטרפו חבר סיעתה, יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין, וכן חברי הכנסת שלי יחימוביץ' (העבודה) - שהיא יו"ר ועדת האתיקה - ומרינה סולודקין (קדימה). ההצעה קובעת מפורשת כי החוק יחול גם על מי שהורשע טרם כניסת החוק לתוקף - אם וכאשר.

 

ח"כ חוטובלי אמרה כי "בהצעות חוק אלו אנו אומרים בצורה חדה ברורה ובהירה לכל נבחר ציבור אשר ניצל את הכוח והשררה בעת מילוי תפקידו כשליח ציבור - אינך רצוי בבית המחוקקים וברשות המבצעת. שובם של עבריינים לכנסת, פוגע בכבודה ומעצים את הדימוי השלילי של נבחרי הציבור".

 

חוטובלי, כפי שניתן לקרוא, לא התייחסה לדרעי באופן אישי בדבריה, מאחר שיוזמי ההצעה מעדיפים שהיא לא "תיקשר" לאדם בודד. ואולם גורמים המעורבים בנושא אמרו ל-ynet כי "בלי קשר אישי לדרעי - אדם שהורשע בעבירה במסגרת תפקידו הציבורי לא ראוי לחזור לחיים הפוליטיים. עם זאת, אין ספק שמה שעמד לנגד עיני המציעים היה דרעי - אדם שהורשע ועשוי לצבור כוח פוליטי רב בבחירות הבאות.

 העובדה הזו עשויה לדחוף לא מעט מפלגות לתמוך בהצעת החוק".

 

גורמים המקורבים לאריה דרעי מסרו בתגובה להצעת החוק כי "שום חוק עוקף דמוקרטיה לא יצליח לדכא את רצון הציבור ואת זכותו לבחור את מנהיגיו. אריה דרעי חוזר להנהיג אותנו. נקודה".

 

אגב, עוד במאי האחרון הניח ח"כ אריה אלדד הצעת חוק דומה על שולחן הכנסת. אלא שאלדד ביקש לתחום את האיסור להתמודד לפרק הזמן של 15 שנים מיום סיום ריצוי העונש. בנוסף, הצעתו לא קובעת במפורש תחולה גם על מי שהורשע לפני שתיכנס לתוקף. עם זאת, אלדד ציין בשיחה עם ynet כי כוונתו היא שהחוק יחול גם בדיעבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקורבי דרעי: לא ידכאו את רצון הציבור
צילום: ישראל ברדוגו
חוטובלי. לא לעבריינים בכנסת
צילום: דודי ועקנין
מומלצים