שתף קטע נבחר

נתניהו: יש שינוי באווירה, מו"מ בלי תנאים

בפתח ישיבת סיעת הליכוד הביע ראש הממשלה אופטימיות זהירה ש"קיימת הבשלה להתנעת התהליך המדיני". הוא הבהיר שלא יוצבו תנאים לפני הכניסה למשא ומתן: "תוצאותיו ייקבעו בסופו, בוודאי לא בתחילתו"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מפזר רוח של אופטימיות מסויגת בנוגע להתנעה מחודשת של התהליך המדיני. בפתח ישיבת סיעת הליכוד בכנסת, אמר: "אני מתרשם כי בשבועות האחרונים יש שינוי מסויים באווירה. אני מקווה שקיימת הבשלה להתנעת התהליך המדיני". עם זאת הבהיר כי לא יסכים להצבת תנאים מוקדמים.


נתניהו מגיע לישיבת הסיעה, היום (צילום: גיל יוחנן)

 

"מאז כינון הממשלה אני קורא לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים ללא תנאים מוקדמים. אני מאמין כי המשא ומתן על עצם הכניסה למשא ומתן עיכב אותנו די והותר", אמר ראש הממשלה. "אני רואה בתקשורת עמדות ותוכניות וקווי גבול שכיביכול מיוחסים לי. אין בזה אמת. אני רוצה להבהיר בצורה חד-משמעית: עמדותי לא השתנו.

 

"אמרתי בעבר, וחוזר ואומר: ישראל מוכנה להיכנס למשא ומתן מיידי עם הרשות ללא תנאים מוקדמים. כמובן שבמהלך המשא ומתן, כל צד חופשי לעלות את עמדותיו. אנחנו רציניים בכוונתנו להגיע להסדר שלום, אך נעמוד על כך שתוצאות המשא ומתן יקבעו סביב שולחן הדיונים בסוף התהליך, בוודאי לא בתחילתו".

 

על רקע הדיווחים על חידוש אפשרי של תהליך השלום, אמר הבוקר שר החוץ, אביגדור ליברמן, בפגישה עם שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר, כי אי אפשר להגיע להסדר על גבולות הקבע תוך תשעה חודשים ולהסכם מלא תוך שנתיים: "זה יעד לא ריאלי, ולכן מה שצריך לעשות הוא להתחיל בשיחות ישירות מבלי להתחייב ולקדש שום מועד". הוא הזכיר כי בעבר כבר נקבעו כמה פעמים מועדים ויעדים שלא עמדו בהם, והדבר הוביל להקצנה ולאלימות מחודשת.

 

הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, נועד מוקדם יותר עם נשיא מצרים, חוסני מובארק, והודיע בתום הפגישה כי נדרשת הפסקה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות לצורך התנעת התהליך המדיני. "אנו מעוניינים במשא-ומתן ולא מתנגדים לחדש את התהליך ואת המפגשים עם הישראלים ואיננו מציבים תנאים, אך בו בזמן אנו סבורים כי כדי שנשוב לתהליך - צריך שתהיה הפסקה של ההתנחלויות והכרה בעקרונות של תהליך השלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלי תנאים. נתניהו, היום בישיבה
צילום: גיל יוחנן
דורש הקפאה מוחלטת. אבו מאזן
צילום: רויטרס
מומלצים