שתף קטע נבחר

עריקאת על המשא ומתן: צריך ללחוץ על ישראל

בראיון לרדיו פלסטין אמר מחזיק תיק המשא ומתן באש"ף, כי לכשיתחדש המשא ומתן הוא יתחיל בסוגיות ירושלים והפליטים. "המו"מ יתחיל מהנקודה שבה נעצר בדצמבר 2008", הוא אמר

"השלום הוא הבחירה האסטרטגית שלנו, אך לא נסכים לו בכל מחיר. אנו מעוניינים בחידוש התהליך המדיני, אך את הלחצים בעניין צריכים לכוון לעבר ישראל". מחזיק תיק המשא ומתן באש"ף, ד"ר סאיב עריקאת, לא ממהר להיענות למאמצים המצרים והאמריקנים להתנעת תהליך השלום.

 

עריקאת תקף בראיון לרדיו פלסטין את ממשלת ישראל, בכך שהיא מנסה לדבריו להוליך שולל את דעת הקהל בעולם ולהאשים את הפלסטינים - שהם אלה שאינם מעוניינים בחידוש התהליך המדיני. "הישראלים עושים זאת בשעה שהם מנסים לכפות עובדות בשטח, באמצעות הרחבת ההתנחלויות, בעיקר בירושלים - בנוסף לחיסולים ולפלישות לערים הפלסטיניות", הוא אמר.

 

מחזיק תיק המשא ומתן באש"ף הוסיף כי המשא ומתן לכשיתחדש יתחיל בסוגיות ירושלים ובפליטים, ובכל סוגיות הסדר הקבע. "הוא יתחיל מהנקודה שבה הוא נעצר בדצמבר 2008. נתניהו רוצה משא ומתן בלי ירושלים והפליטים ובלי הפסקת ההתנחלויות ומדבר על כך שאנחנו מציבים תנאים".

 

עריקאת סירב לדבר על מכתבי ערבויות מוושינגטון: "ארצות-הברת היא מעצמה שיש לה יכולת לחייב את שני הצדדים. היא הודיעה יותר מפעם כי היא מתנגדת לסיפוח ירושלים ומתייחסת להתנחלויות כמפעל לא חוקי. אנו מברכים על העמדה האמריקנית, אך אנו מעוניינים יותר בכך שהאמריקנים יישמו בשטח את הכרזותיהם".

 

במקביל, הנשיא הפלסטיני אבו-מאזן, שסיים ביקור במצרים - יחל היום בסבב פגישות במפרץ הפרסי. הוא יעדכן את נציגי מדינות ערב בנוסחאות המדיניות המתגבשות לחידוש המשא ומתן עם ישראל. אבו-מאזן מבקר בקטאר וצפוי לבקר גם בכווית ובסעודיה, במטרה לגייס תמיכה ערבית לחידוש אפשרי של התהליך המדיני.

 

ומה אומרים בישראל? אתמול אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפתח ישיבת

 סיעת הליכוד: "אני מתרשם כי בשבועות האחרונים יש שינוי מסויים באווירה. אני מקווה שקיימת הבשלה להתנעת התהליך המדיני". עם זאת הבהיר כי לא יסכים להצבת תנאים מוקדמים.

 

"מאז כינון הממשלה אני קורא לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים ללא תנאים מוקדמים. אני מאמין כי המשא ומתן על עצם הכניסה למשא ומתן עיכב אותנו די והותר", אמר ראש הממשלה. "אני רואה בתקשורת עמדות ותוכניות וקווי גבול שכיביכול מיוחסים לי. אין בזה אמת. אני רוצה להבהיר בצורה חד-משמעית: עמדותי לא השתנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עריקאת. "הישראלים מנסים לכפות עובדות בשטח"
צילום: AFP
מומלצים