שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גילויים מרעישים סביב "שיח לוחמים"
  סדרת מפגשים חדשה שתעסוק בספר תחשוף כי העורכים צינזרו ועידנו התבטאויות רבות, שלא התאימו לקו הפוליטי שלו, ואף השמיטו ממנו מרואיינים שנחשבו בעייתיים

  בקרוב תיפתח סדרת עיון חדשה בבית אבי חי שתעסוק בספר "שיח לוחמים". הסדרה תיפתח ביום חמישי הקרוב (7.1), כשלאחריה ייערכו שלושה מפגשים נוספים (הכניסה ללא תשלום).

   

  "שיח לוחמים" יצא ב-1967, לאחר מלחמת ששת הימים, בעריכתו של אברהם שפירא, יחד עם מוקי צור, עמוס עוז, יריב בן אהרון ועוד. מדובר בקובץ שיחות ועדויות של חיילים מקיבוצים מכל הזרמים, שנכתב באמצעות שיחות שהוקלטו לאחר תום המלחמה והובאו כמעט כלשונן. הרקע לשיחות היו ההלם והאבל הכבדים שפקדו את התנועה הקיבוצית, משהתברר המחיר הכבד בהרוגים ובפצועים בני הקיבוצים במלחמה. הספר זכה לתהודה עצומה ונמכר עד היום ב-150 אלף עותקים בקירוב.

   

  במסגרת הסדרה החדשה יטען ד"ר אלון גן כי עורכי "שיח לוחמים" צינזרו ועידנו התבטאויות רבות של הלוחמים. גן יחשוף את הוויכוח שנתגלע בין עורכי הספר לגבי מה ראוי לפרסום, ולגבי השמטת ביטויים שעסקו בגירוש ופינוי אזרחים.

   

  לפי גן, לא רק שעורכי הספר בחרו להשמיט את עדויותיהם של המרואיינים הימנים מ"מרכז הרב", אלא אף הוציאו מהספר מונחים כמו "פינוי וגירוש אזרחים" , "גירוש", "כיבוש בכוח" ועדויות הנוגעות במעשים קשים (ביזה, גירוש פעולות עונשין) שהתרחשו במהלך המלחמה.

   

  כך, למשל, הוחלט להשמיט את דברי אבינועם ברוג, אחיו של אהוד ברק (מקיבוץ משמר השרון), על התחושות שחש והריחות שהריח בעת המפגש עם גופות חיילים מצריים בסיני: "ואני חושב שהקטע הזה שבו המחיר התחיל להיראות זול, זה בקטע שהפסקנו בו לקרוא: 'תראו פה שוכבים שני הרוגים', אלא אמרנו 'תסתכלו, פה שוכבות שתי נבלות'… המחיר נעשה זול".

   

  במקום אחר בספר, שבו מתלונן דן (דן ספיר ז"ל מקיבוץ גת) על הקושי להיות כובש ברצועת עזה, לאחר המלחמה,

  הוחלט להשמיט את הדברים הבאים: "אולי משמר הגבול מתאים לזה… אולי המשטרה… אולי הם עושים את זה יותר בשקט…".

  הוחלט גם להשמיט את הערתו של עמוס עוז, בשיחה בקבוצת גבע: "אבל את צעקת הפינוי השאירו לאורי אבנרי". עוז רמז על גירוש הערבים מהכפרים באזור לטרון.

   

  עורכי הספר השמיטו גם את דברי אבישי גרוסמן (מעין שמר): "כל המפלגות וכל הזרמים מכריזים שירושלים לא תחולק יותר. ולי יש הרגשה שמבחינה פוליטית נעשה משגה חמור מאוד, עברנו על הכלל הראשון של משא ומתן ללא תנאים מוקדמים. יש לי הרגשה שבזה שירושלים סופחה לישראל, האפשרויות של משא ומתן אמיתי ושל שלום בעצם נעלמו".

   

  כמו כן, הוצא מהספר קטע הפתיחה בשיחה בין עמוס עוז ליוסי (הררי מגבע), בו יוסי אומר שהיה מחזיר את העיר העתיקה תמורת שלום.

   

  לכל כתבות המדור לחצו כאן

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  7 לילות
  מומלצים