שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ברק למזכ"ל האו"ם: לקצר המשחק המקדים למו"מ
  שר הביטחון שוחח בטלפון עם באן, וביקש את עזרתו בחידוש המו"מ עם יו"ר הרשות אבו-מאזן. על רקע הביקורת בנושא, הבהיר בשיחה כי ישראל דואגת לצרכים ההומניטריים ברצועה. בירושלים אופטימיים לגבי חידוש התהליך - ומחכים למיטשל

  אחרי שורת התבטאויות כהכנת הקרקע לחידוש ההידברות - מגיעה גם פנייה למזכ"ל האו"ם. שר הביטחון, אהוד ברק, שוחח בצהריים (יום ג') בטלפון עם באן קי-מון, וביקש ממנו לסייע בחידוש המו"מ עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן. "אני רוצה לקצר את המסדרון והמשחק המקדים למו"מ", אמר ברק לבאן.

   

  ברק, שנפגש אמש עם שליח הקוורטט, טוני בלייר, ודן עמו בתהליך המדיני, פנה גם אליו וביקש לפעול כדי שהאירופאים ישלבו ידיים עם ארה"ב ועם מצרים, ויסייעו לקדם את חידוש התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים.

   בצל ביקורת בינלאומית נוקבת על המשך המצור הישראלי על רצועת עזה, עדכן ברק בשיחתו עם באן כי ישראל דואגת לצרכים ההומניטריים ברצועה. האו"ם בראשות באן הוא בין הגורמים הבינלאומיים שהתבלטו בשנה האחרונה בדרישה להסיר את המצור מעל הרצועה.

   

  בימים האחרונים נראה כי יש מאמץ בינלאומי להגיע להבנות בין ישראל והרשות, שיאפשרו את חידוש המו"מ. נשיא הרשות אבו מאזן אף דן בנושא אתמול עם נשיא מצרים, חוסני מובארק. על רקע זה, אמר אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "יש שינוי באווירה", וכי "קיימת הבשלה להתנעת התהליך המדיני". עם זאת, מחזיק תיק המשא ומתן באש"ף, ד"ר סאיב עריקאת הבהיר מוקדם יותר היום: "השלום הוא הבחירה האסטרטגית שלנו, אך לא נסכים לו בכל מחיר. אנו מעוניינים בחידוש התהליך המדיני, אך את הלחצים בעניין צריכים לכוון לעבר ישראל".

   

  הערכה בירושלים: מו"מ תוך שבועות

  בירושלים ממתינים עדיין לשובם של נציגי מצרים, שר החוץ אחמד אבו אל-רייט ושר המודיעין עומר סולימאן, מנסיעתם לוושינגטון בניסיון לקדם את המו"מ. במקביל, נמשכים המאמצים בוושינגטו, בסיוע השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל, לרתום את מדינות ערב למאמץ זה. במסגרת זאת, בין היתר, נפגשה מזכירת המדינה הילרי קלינטון עם ראש ממשלת קטאר, שהביע מחויבות להתנעת התהליך.

   

  בירושלים לא ברור עדיין אם אבו מאזן אכן ייכנע בסופו של דבר ללחצי ארה"ב והקהילה הבינלאומית וייאות להתחיל בשיחות, וגם אם כן - לא ברור מתי יחלו השיחות בפועל. עם זאת, בירושלים שוררת כעת ההערכה אופטימית למדי, לפיה אפשר שהשיחות ייפתחו כבר בשבועות הקרובים.

   

  בישראל ממתינים עדיין לבואו של השליח מיטשל, לקראת אמצע החודש, במהלך סיור באירופה ובמזרח-התיכון, כדי "לתפור את הקצוות" של פתיחת השיחות. כזכור, על פי אחת ההצעות, מצרים מבקשת לכנס פסגה בהשתתפות שני הצדדים וארה"ב, שבה עשויות אף להשתתף חלק ממדינות ערב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ישר לתכ'לס. ברק
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: רויטרס
  דואג לעזה. המזכ"ל באן
  צילום: רויטרס
  ייכנע ללחצים? אבו מאזן
  צילום: רויטרס
  יגיע באמצע החודש. מיטשל
  צילום: AP
  מומלצים