שתף קטע נבחר

עצומת תלמידי הסדר: "התורה היא מעל הכל"

עשרות תלמידים מישיבת ההסדר ניר בקריית ארבע, חלקם ערב גיוס לצה"ל וחלקם בפרק השל"ת, מבהירים במסמך: "תורת ישראל אינה עומדת בשורה אחת עם שום ערך אחר" ורומזים כי יש לסרב פקודה הנוגדת את ההלכה. יוזם המסמך ל-ynet: "הכל נובע מהתורה. לכן, את מה שמנוגד - פשוט לא עושים"

מלחמת העצומות נמשכת: עשרות תלמידים מישיבת ההסדר ניר בקריית ארבע מצהירים היום (ג') כי מבחינתם "תורת ישראל אינה עומדת בשורה אחת עם שום ערך אחר, נעלה ככל שיהיה", ורומזים כי יש לסרב לבצע פקודה או לשמור על חוק הנוגדים את ההלכה. המסמך אומץ בין היתר על ידי חיילי צה"ל הנמצאים בפרק הלימוד בישיבה (שירות ללא תשלום) וכן על ידי תלמידים העומדים ערב גיוסם. על-פי היוזמים, המסמך קיבל את הסכמת ראשי הישיבה, ובהם רב היישוב קריית ארבע, דב ליאור, שהוא מבכירי הרבנים בציונות הדתית.

  

תחת הכותרת "גילוי דעת לכבודה של תורה", ועל רקע מה שהם מכנים "פעולות רבות שנועדו כולן לפגוע בכל הקדוש לעם ישראל, בארצו ובתורתו", מבהירים הכותבים: "אנו מוכרחים לומר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים את הברור מאליו לכל יהודי מאמין - התורה היא מעל הכל". ההסבר: "מדינת ישראל וצבא ההגנה לישראל היקרים לנו, ומוסדות המדינה בכלל, מקבלים את מעמדם רק מתוך תורת ישראל, וממילא ברור שהנאמנות לתורתנו קודמת לכל עניין אחר".

  

בהקשר זה מצוטטת פסיקת הרמב"ם ולפיה "דברי הרב ודברי העבד – דברי הרב קודמים, ואין צריך לומר אם גזר המלך לבטל מצווה שאין ושמעין לו". עוד נטען כי "אמת פשוטה זו" החזיקה וקיימה את עם ישראל לכל אורך ההיסטוריה וכי רבים מסרו עליה את נפשם. לפיכך, קובעים התלמידים, "לא ייתכן כי דווקא בדורנו, דור אתחלתא דגאולה, שבו הקב"ה משיב את עמו לארצו ולמולדתו בתהליך ניסי, נתחמק מתפקידנו לעמוד באיתנות ובקוממיות כנגד המבקשים לפגוע בקודשי ישראל".

 

"חשוב לנו להבהיר את עליונות התורה"

"אנו קוראים לכל הנאמנים לדבר ה', ובייחוד למנהיגנו הרוחניים, לדבוק באמת זו, לאמרה בקומה זקופה ובקול ברור", מסכמים בני הישיבה, "די להתבייש בצדקת דרכנו, באמונתנו ובתורתנו הקדושה! מחובתנו כלפי שמיא לומר את האמת בלי חישובי תועלת של 'מה יאמרו' ומה יצא לנו מזה". הם מדגישים כי מדובר רק ב"קריאת כיוון ראשונה" בנושא זה.

  

יאיר שרייבר, תלמיד שיעור ד' בישיבת ניר ויוזם העצומה, הסביר ל-ynet כי היא נכתבה כמסר לציבור הרחב על רקע שלל אירועים שהיו בשבועות האחרונים – ביטול ההסדר מישיבת הר ברכה, הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון, פסיקות בג"ץ בנוגע לכביש 443 והתערבות בית המשפט בשיקולי כשרות. "בכינוס רבני ישיבות ההסדר לא נשמעה בבירור האמירה שהכל נובע מתוך התורה", אמר, "ולכן עכשיו היה חשוב לנו להבהיר את עליונותה". 

 

שרייבר, יוצא יחידה קרבית שאף לחם ונפצע במבצע עופרת יצוקה, הוסיף: "יש לנו אמת ואנחנו לא חוששים להגיד אותה: הכל נובע מתוך התורה. לכן, את כל מה שמנוגד לה פשוט לא עושים. כל מי שנאמן לדבר ה' מסכים עם הדבר הזה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: ישראל ברדוגו
צילום: אילן מרסיאנו
ראש הישיבה, הרב ליאור
צילום: אילן מרסיאנו
מומלצים