שתף קטע נבחר

אובמה: כשלנו - האבטחה תתוגבר, הלקחים יופקו

הנשיא אובמה הודה כי סוכנויות המודיעין בארה"ב יכלו למנוע את ניסיון פיצוץ המטוס מעל דטרויט - אך כשלו בניתוח המידע שהיה בידיהן. הוא הבטיח כי מעתה יהיו "יותר גלאי חומר נפץ בשדות התעופה, יותר אנשי ביטחון בטיסות, ויותר אנשים ברשימות הטרור". התוכניות לסגירת גואנטנמו לא השתנו

רשימות החשודים בטרור יורחבו, עצירי גואנטנמו לא ישוחררו לתימן, והבידוק יוחמר: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, נועד אמש (ג') בבית הלבן עם בכירי המועצה לביטחון לאומי ולהגנת המולדת, לדיון בצעדים חדשים לשיפור בטיחות הטיסה לארה"ב ובתוך המדינה - בתקווה לספק לאמריקנים תחושת ביטחון מחודשת, אחרי ניסיון הפיגוע במטוס מאסטרדם לדטרויט בחג המולד.

 

לאחר הפגישה קיים הנשיא האמריקני מסיבת עיתונאים, והבהיר כי הכשלון של המודיעין האמריקני למנוע את עלייתו למטוס של המחבל הניגרי עומר פארוק עבד אל-מוטלב הוא "בלתי נסבל". לדברי אובמה, למודיעין האמריקני היה מספיק מידע על-מנת לסכל את מזימת הטרור במטוס, "אך הוא נכשל בחיבור הנקודות". הוא הבטיח כי הלקחים הופקו, והרפורמות במערך האבטחה ייכנסו לפעולה באופן מיידי.

 

חקירת ניסיון הפיגוע במטוס - כל הדיווחים ב-ynet:

 

הנשיא אובמה, שהביע חוסר שביעות רצון מהליקויים המערכתים והאישיים שנחשפו בעקבות המקרה, כינס יממה לאחר שובו מחופשה בהוואי, ישיבה ב"חדר המצב" בבית הלבן עם שרי ההגנה, החוץ, ביטחון המולדת ומשפטים, וכן ראשי ה-CIA וה-FBI ועוזריו בנושא המלחמה בטרור והגנת המולדת.


אובמה ובכירי הממשל בדיון (צילום: AP)

 

בנאומו לאחר הישיבה הוא נראה כעוס ודיבר בטון תקיף. "היה כישלון בהבנת המידע הקיים, וזה לא מקובל עלי", הוא אמר. "עלינו לפעול בצורה טובה יותר ובמהירות. אני רוצה רפורמות שיופעלו מיד כדי למנוע התקפות עתידיות. הנשיא האמריקני הדגיש כי "גורמים במודיעין ידעו שאל-מוטלב טס לתימן. הם ידעו על נורות אדומות נוספות. הכישלון להוסיף את המחבל לרשימת מסורבי הכניסה לארה"ב, מוכיחה שהרשימה הזו אינה מושלמת".

  

אובמה הודיע על שינויים במערכת הרישום של טרוריסטים שנמצאים ברשימת המעקב של ארה"ב, וסיפר על ממצאי החקירה שבדקה אילו כשלים איפשרו למחבל הניגרי עומר פארוק אל-מוטלב לעלות על הטיסה מהולנד לארה"ב, כשהוא נושא חומרי נפץ מסוכנים. "כשחשוד בטרור מצליח להיכנס למטוס עם מטען נפץ, זו מחוייבותי לבדוק למה ולתקן את הטעות", הוא סיכם.

 

ראש ה-FBI, רוברט מולר, עידכן את הנשיא ועוזריו בחקירתו של אל-מוטלב, שלפי מקורות בבית הלבן סיפק לחוקריו "מידע מודיעיני מועיל". שר המשפטים, אריק הולדר, סיפר לנוכחים בפגישה על ההליכים המשפטיים נגד המחבל הכושל, שיובא מחר לבית משפט להמשך ההליכים נגדו.

 

אין שחרורים לתימן, רשימות הטרור גדלו

את הדין וחשבון המקיף ביותר נאלצו למסור השרה לביטחון המולדת, ג'נט נפוליטנו, שספגה ביקורות קשות על יעילות הבידוק של הנוסעים בנמלי התעופה, ויועצו הבכיר של הנשיא למאבק בטרור, ג'ון ברנן, שהציג את השינויים המוצעים בשיטת רשימת המעקב אחר מחבלים.

 

התוכנית שהוצגה בפני אובמה מדברת על הגדלת הרשימה השחורה של חשודים בטרור שכניסתם לארה"ב תיאסר. מאות אנשים כבר נוספו לרשימה הגדולה של החשודים,

שנכנסו למאגר שמות הכולל אנשים שלגביהם תתבצע בדיקה נוספת לפני שתינתן להם אשרת כניסה לארה"ב, בעקבות הלקח שנלמד מהמקרה של המחבל הניגרי.

 

רשימה זו מגיעה בנוסף להחלטה שכבר התקבלה ביום ראשון, לבצע בדיקה גופנית כוללת לאזרחים של 14 מדינות, רובן הגדול מדינות ערביות ומוסלמיות, עם הגעתם לנמלי תעופה בארה"ב. 

 

החלטה נוספת עליה הודיע הבית הלבן, היא להפסיק להעביר לתימן עצירים המשתחררים ממתקן המעצר גואנטנמו שבקובה. דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, הבהיר כי ארה"ב נותרה מחויבת לסגירת מחנה המעצר הידוע לשמצה, "אך כל העברה לתימן בשעה זו אינה רעיון טוב". אובמה הדגיש שימשיך בהליכי סגירת המתקן, שלטענתו "פוגע בביטחון ארה"ב ומשמש כלי לגיוס מתנדבים לאל-קאעידה בחצי האי ערב".


פורסם לראשונה 05/01/2010 22:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אובמה. חושף את הכשלים
צילום: AFP
גיבס. לא נעביר עצירים לתימן
צילום: AP
צילום: AFP
אל-מוטלב. איך הוא עלה על מטוס?
צילום: AFP
מומלצים