שתף קטע נבחר

חייל מצרי נהרג ברפיח, 20 פלסטינים נפצעו

המחאה בגבול בין רצועת עזה למצרים מסלימה. אחרי שעשרות מפגינים שדרשו להעביר סיוע נפצעו הלילה בעימותים עם כוחות הביטחון באל-עריש, חמאס קראה להפגין ברפיח - והעניינים הידרדרו. מאות מחו ויידו אבנים לעבר השוטרים, שהגיבו בירי מאסיבי. השוטר נפגע מירי של צלף

הסלמה בעימותים בין חמאס למצרים: מאות פלסטינים התעמתו בצהריים (יום ד') עם כוחות הביטחון המצרים בגבול שבין רצועת עזה לסיני, במחאה על ההתנגשויות האלימות שאירעו אמש בין פעילים בינלאומיים למשמר הגבול המצרי. חייל מצרי נורה למוות בידי צלף פלסטיני, ולפחות 20 פלסטינים נפצעו. בתמונות שהגיעו אחר הצהריים מהאזור נראו המצרים מורידים ממגדל השמירה את חברם שנהרג.


המצרים מורידים גופה ממגדל השמירה (צילום: AFP)

 

המפגינים החלו ביידוי אבנים לעבר כוחות הביטחון המצרים. עדי ראייה מסרו ל-ynet כי הביטחון המצרי ירה אש מאסיבית לעבר המפגינים. 14 מהם נזקקו לטיפול בבתי החולים בסביבה. גורמים רשמיים במצרים מסרו שהחייל נורה על-ידי צלף פלסטיני, ומת מפצעיו בבית חולים צבאי סמוך.

 

תנועת חמאס קראה מוקדם יותר לפלסטינים לצאת להפגין במחאה על החלטת שלטונות מצרים, שלא לאפשר כניסת חלק מהפעילים הבינלאומיים לרצועה. 


נפגעים פונו מהמקום (צילום: AFP)

 

בהודעה רשמית שפרסמה התנועה נמסר כי מטרת ההפגנות הוא להביע את ההזדהות עם הפעילים שמצרים מסרבת להכניס לרצועה. המתח באזור מורגש במיוחד גם מאז שמצרים החלה בבניית גדר הפלדה התת-קרקעית, שנועדה להיאבק במנהרות ההברחה מתחת לגבול.

 

האירועים האלימים החלו אמש בנמל אל-עריש.

 הפעילים, אנשי ארגון "ויוה פלסטינה", זעמו על כך שלא הורשו להכניס את כל מכוניותיהם עם הציוד לרצועה. הם חסמו כניסות, יידו אבנים והתבצרו במקום במהלך הלילה, תוך שהם מחזיקים בארבעה שוטרים. המשטרה ירתה גז מדמיע והשתמשה באלות, וכ-55 מהפעילים נפצעו, לפי דיווחי רופאים מקומיים. גם שלושה שוטרים לפחות נפצעו. כוחות הביטחון המצרים עצרו שבעה מאנשי משלחת הסיוע, שבה לוקח חלק גם חבר הפרלמנט הבריטי ג'ורג' גאלוויי.

 

בעקבות המהומות האלימות אמש פנה שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטוגלו, לעמיתו המצרי אחמד אבו אל-רייט, בבקשה לשחרר את הפעילים הבינלאומיים למען עזה.


פורסם לראשונה 06/01/2010 14:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימותים אלימים ברפיח
צילום: AFP
ההמון יידה אבנים לעבר המצרים
צילום: AFP
אחד הפעילים שנפצע אתמול
צילום: AFP
מומלצים