שתף קטע נבחר

שיר עם נשמה

15 שנה אחרי מותו של רבי שלמה קרליבך, תארח בתו את שלמה בר, אתי אנקרי, שי גבסו ואמנים נוספים במופע לזכרו. ynet מגיש את הביצוע של נשמה קרליבך ודין דין אביב ל"לולי תורתך"

"נשמה - כשמה כן היא", זה הדבר הראשון שדין דין אביב אומרת כשהיא מספרת על חווית השירה עם בתו של רבי שלמה קרליבך. "כשהיא הגיעה לאולפן זו היתה הפעם הראשונה שפגשתי אותה, וזה פשוט היה רגע בחיים. זו הייתה פגישה שמילאה אותי בשמחה והתרגשות". 

 

השתיים נפגשו בחזרות לקראת המופע "הנשמה לך", וביצעו עבור ynet את השיר "לולי תורתך שעשועיי". במהלך המופע, שייערך במוצאי שבת הבא, תארח קרליבך עוד שורה ארוכה של אמנים מובילים, שיבצעו שירים שהלחין אביה, ובהם: אתי אנקרי, שלמה בר, שי גבסו, דוד ד'אור ומיקה קרני.  

 

אביב סיפרה כי התרשמה עמוקות מנשמה קרליבך. "היא בת של איש גדול ומיוחד", אמרה, "בחיבוק שלה הרגשתי את כל החום, אהבת אדם באשר הוא אדם, החום האנושי וכל המורשת של אבא שלה. היא באה עם זה. זה בילט-אין אצלה בגוף. קורן מתוכה".

 

במהלך החזרות שוחחו השתיים על השירים שבחרה אביב, וקרליבך זיהתה כי את רובם הלחין אביה בתחילת דרכו המוזיקלי, עוד בשנות ה-50.

 

"בחרתי שני שירים שאני מכירה, ואת השניים שלא הכרתי בחרתי בעזרתו של בעלי. האמת שחשבתי שאני לא מכירה כל-כך הרבה שירים שלו, אבל ככל שמעמיקים מתברר שהמון יצירות שלו הפכו לנחלת הכלל, אבל רבים לא יודעים שהוא עומד מאחוריהן. ועדיין, יש הרבה מאוד שירים שלו שאני לא מכירה".

 

מה הקשר שלך לשירים של קרליבך?  

 

"השירים שהכרתי הם שירים שהשפיעו עליי, שריגשו אותך. המקום הזה של הפשטות, אבל כזו שבכל זאת ממלאת אותך הוא מיוחד.

 

"בסופו של דבר, החיבור שלי לשירים מהמקורות מגיע מהבית. המשפחה של אבא שלי הייתה דתית, ואני זוכרת בתור ילדה את סבא שר. ממש מחזן. גם אבא שלי שר את השירים האלה כשהייתי קטנה. זה ספוג אצלי, והמופע זה הזדמנות לשחרר את זה. מה גם, שמאז שבעלי חזר בתשובה, הטקסטים האלה יותר קרובים. אם פעם הייתי שירה חלק

מהמילים וחלק שרה ג'יבריש, היום כשזה כתוב מול העיניים, ואתה מקדש את המילה, זה הרבה יותר נוגע. זה הופך להיות חלק ממך".

 

ואיך זה נשמע בבית שלך היום? 

 

"עוד לפני שחזר בתשובה אלון העריץ את קרליבך, והיום זה חלק בלתי נפרד מהאווירה של השבת. בכלל, אנחנו זוכים לשמור את השבת וזה דבר מדהים בעיניי. אין הסחות דעת, טלפונים, אינטרנט, דיבורים על עניינים של חול ולחצים. אלה 24 שעות שהאנרגיה מכוונת למקום טהור, טוב ורך. אני חושבת שזו חובתו של כל אדם, יהודי או לא יהודי, לעצור ליממה ולעבור לתדר שקט יותר ולא עמוס. שלא לדבר על מה שזה עושה למשפחה ולילדים".

 

בניגוד לבעלך, את עוד לא עשית את כל הדרך

 

"כן, אני עדיין לא. אבל אני אוהבת את זה, ומאוד מאפשרת להכניס את התורה ואת הרוח שבעלי מביא הביתה".

 

  • "הנשמה לך" - מופע לציון 15 שנה לפטירתו של ר' שלמה קרליבך,  מוצאי שבת , 16 בינואר, האנגר 11, תל אביב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דין דין ונשמה בחזרות
צילום: אסי כהן
מומלצים