שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  האוצר מבלבל את האזרחים

  מישהו יודע מה יהיה שיעור המס השולי שלו במשכורת ינואר? מתברר שגם מנהלי הכספים יתקשו לספק לכם תשובה ברורה לנוכח השינויים התכופים בתקנות ובחוקים שקשורים לכסף שלנו. יהודה מודעי מוחה

  בספר "1984", שרובנו נאלצו לקרוא במסגרת ההכנות לבחינת הבגרות (ולא היה נורא כל כך ובטח יותר טוב מאבא גוריו), מסופר על מדינה טוטליטרית, ששולטת הלכה למעשה על גופם, מחשבתם, רצונותיהם ואפילו שפתם של אזרחיו. האח הגדול בספר ניסה ואף הצליח לשבור את רוחו של גיבור הספר.

   

  באחת מפסקאות הסיום יושב לו הגיבור בבית הקפה ומולו מוצב תרגיל מתמטי פשוט: 2+2=? הגיבור כלל אינו מעז לרשום את התשובה, אלא משאיר אותה פתוחה. הוא מרגיש עצמו ברפיסות מוחלטת מול מנגנון השלטון, ולא מרגיש בטוח להשיב אפילו את התשובה הבנאלית ביותר.

   

  נראה כי משרד האוצר, שר האוצר, הפיקוח על הביטוח, מס הכנסה, פוליטיקאים וקבוצות לחץ מכל הסוגים והמינים עושים יד אחת כדי לבלבל את האזרח ולשנות את החוקים אחת לשבוע. לאיש מהמקצועות הבאים: חשבי שכר, סוכני ביטוח, גננים, או מנהלי כספים אין מושג מה קורה בחקיקה ובתקנות, כך שאיש מהם אינו יודע כיצד להיערך.

   

  מחכים להנחיות

  במקרה שייגש אלי עובד וישאל אותי בשיא התמימות "איזו משכורת תצא לי בסוף החודש" כלל לא אוכל להשיב לו. בתוך תקופה קצרה, העלו את שווי השימוש לרכב, קיזזו אותו, שינו אותו, התאימו אותו - וגם הספיקו לשכוח לקבל אישור מוועדת הכספים על השינויים. שבועיים לפני משכורות חודש ינואר, עדיין לא קיבלנו את הנחיות הקובעות לתלוש השכר. למיטב הבנתי גם החברות שמפיקות את תוכנות עיבוד השכר נמצאות במבוכה.

   

  האם משרד האוצר חושב שבחברות תוכנות השכר העובדים יכולים בתוך רגע לשנות את התוכנות וישר הכל עובד כשורה? הרשו לי להמר שכבר בימים הקרובים נקבל הנחיות על כך שיישום התקנות החדשות על שווי השימוש ברכב נדחות לתקופה מסוימת.

   

  מישהו יודע מה יהיה שיעור המס השולי שלו בינואר? תודיעו לי בבקשה. האם ידעתם ששווי השימוש בסלולרי הוקפץ בינואר - תוך הודעה של ימים? למה מס הכנסה מאפשר לעצמו לשחק בחופשיות כזו בשכר הנטו של העובדים ועוד בהפתעה?

   

  שליפות פתאומיות

  העיוות הגדול ואולי האיוולת הגדולה ביותר באה לידי ביטוי בהורדה הפתאומית של המע"מ מ-16.5% ל-16%. אילו היו מודיעים חודש מראש - הציבור היה מצפה להורדה, רשתות השיווק היו עושות רעשים של הפחתת מחירים (אם כי מזויפים בחלקם), וכולם היו כועסים על כך שמירידת שיעור המע"מ ב-0.5% המחיר הכולל ירד רק בשיעור זניח של 0.4%.

   

  במקום זאת ירד שיעור המע"מ בשליפה פתאומית, רשתות השיווק מיהרו להודיע שלא יצליחו להיערך במועד, הציבור בפועל לא ציפה להורדה, המחיר בפועל לא ירד, וכל הורדת המס לכאורה ירדה לטימיון. ממש נפלא. שטייניץ שיחק כאן את בלעם בהפוכה, בא לברך ויצא מקלל. רק מי פה החמור?

   

  לב ליבו של ניהול הכספים, הוא הידיעה והתכנון במציאות של אי ודאות. כאשר החוקים משתנים כל שבוע, קשה לכל מנהל כספים לתכנן כמה חודשים קדימה שלא לומר שנים. רוצים עוד דוגמאות? - בבקשה:

   

  האם יש אדם שיודע מה יהיה חשבון המים שלו בינואר או בקיץ רחמנא לצלן, אחרי כל השינויים שנעשו בהיטל הבצורת, דחייתו, השעייתו, קיצורו והמרתו במיסוי מים מטורף – האם מישהו יודע מה יהיה החשבון וכמה תהיה הקצובה לנפש? האם המדינה מבינה שחלק מהציבור פשוט ייבש את גינותיו, ויכול להיות שאילו היה יודע כמה יעלו המים מלכתחילה, היה מייבש רק חצי מגינתו למשל. האם המדינה הביאה בחשבון שגננים הפכו למובטלים ושהעיריות לא יודעות לחשב את הכנסותיהן ותקציביהן - ושאולי הן עוצרות פעילויות?

   

  בואו נעבור לביטוח. האם עמית מוטב שהתחיל להפקיד לפי קצבה מזכה (סעיף 47) לקופה שלא משלמת קיצבה יוכל להפקיד 3% לאובדן כושר עבודה או לתגמולים 7%? לעמיתי סוכני הביטוח – אני יודע שמדובר במשפט ג'יברישי, לכל שאר 99% מהקוראים – חבל לכם על הזמן, כולם מבולבלים. צאו מהנחה שבסופו של דבר כולנו נהפוך לעניים בזקנתנו (אלא אם כן אתם עובדים חברת חשמל...). מדובר כאן בתקנות של לפחות שלוש חקיקות שונות וסותרות, שכולן ניתנו בטווח של השנתיים-שלוש האחרונות. האם מישהו יכול לתכנן את פרישתו בעוד 15 שנה לפי תקנות שמשתנות מדי שנה?

   

  לפני כשלוש שנים קנינו בחברה רכב סולר. עשיתי חישובים והוכחתי כי מחיר הסולר נמוך יותר מבנזין. עם זאת ללא כל התראה מוקדמת או תכנית מסודרת, החליטה המדינה לשנות את המחיר בפתאומיות. כמובן שמניירות החישוב שלי אפשר לעשות טיארה כמו גם מהכסף הנזרק על הדלק לרכב.

   

  לממשלה ולאוצר בפרט יש את מלוא הלגיטימציה הנדרשת כדי למשול ולהחליט החלטות שלטעמם ישפרו את המצב בכללותו. אני רק מבקש: תודיעו מראש, תנו זמן להיערך ותעמדו בדיבוריכם.

   

  אם אתם מעדיפים את אופציית "1984", חבל על כל המניפולציות של חשבי השכר, פשוט שילחו לכולם הודעת שכר ממשלתית מדי חודש. יופי של כלכלה צומחת מזה...

   

  יהודה מודעי הוא מנהל כספים בחברה תעשייתית

  פורסם לראשונה 17/01/2010 19:31

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים