שתף קטע נבחר

הדבר הבא בסלון: טלוויזיות תלת ממד

הן יהיו חזקות פי עשרה ממחשב ממוצע, יעלו את האיכות של כל שידור לרמת HD, בעלות כונני ענק, ויוקמו עבורן חנויות יישומים כמו לסלולריים. קבלו את טלוויזיות העתיד כפי שהוצגו בתערוכת CES בווגאס

בתערוכת האלקטרוניקה  CES הנערכת בימים אלו בארה"ב מוצגים מוצרי אלקטרוניקה בידורית חדשים ומתקדמים. התפתחויות מעניינות צפויות בשוק הטלוויזיות, לאור טכנולוגיות ויכולות חדשות שמציגים היצרנים הגדולים.

 

LG: דקה ומקושרת

LG פתחה את יום ההכרזות עם השקת סדרה חדשה בשם INFINIA, כוללת Wireless TV לטווח של עד 30 מטרים ועם אפשרות לערוך שיחת וידאו דרך סקייפ, לאחר התקנת מתאם חיצוני שמתחבר למסך. הושם דגש על קישוריות אינטרנט ולמעשה, כל הדגמים מגודל 32 אינץ' ומעלה מגיעים עם חיבור שכזה.

 

החברה הולכת השנה על דק בגדול ומשיקה שתי סדרות LCD LED חדשות, Slim LCD בעלת עובי של 23.3 מ"מ וסדרת Ultra Slim מפתיעה בעובי דקיק של 6.9 מ"מ בלבד.

 

מנגנון ה- Local Dimming בדגמים שכוללים אותו, מטפל כעת ב-240 אזורים שונים. חלק מהמסכים, יגיעו גם עם תקן THX שמבטיח כיול צבעים קולנועי עבור המשתמש.

 


 

חיבור האינטרנט של המסך, מאפשר צפייה בתכני וידאו מתוך netflix ואתרים נוספים. טכנולוגיית החלקת התנועה השתפרה, והיא קופצת פי שניים אל ערך של 480Hz. בנוסף, תשיק LG טלויזית OLED ראשונה בגודל 51 אינץ' עם ניגודיות אסטרונומית של אחד לעשרה מיליון. בדומה לחלק מהמתחרים, גם LG תכליל 3D, אולם באירוע ההכרזה, ענין זה צוין כ-"עוד תכונה" כחלק ממפרט המסך, ולא נערך קרנבל שלם רק סביב הנושא הזה. שני דגמים יגיעו עם יכולת זו.

  

טושיבה: cell TV

טושיבה התרכזה בחלקו הגדול של האירוע בדגם יחיד: טלוויזיית ה- CELL, שכוללת מעבד שמונה ליבות במהירות 3.2Ghz, שעל פי החברה, חזק פי עשרה ממחשב שולחני "ממוצע". החברה רותמת את כוח המחשוב ליכולות רבות, כגון המרה של תוכן 2D אל 3D בזמן אמת, מדובר בהמרה של כלל התכנים, כגון ערוצי טלויזיה, סרטי Blu-ray ומשחקים. טושיבה משתמשת במנגנון שדורש משקפיים אקטיביות.

 

דוברי החברה הדגישו רבות את הצלחת ה- LCD מול פלזמה באחוזי מכירה, ונראה שזו נקודה רגישה עבורם. הם הציגו גרפים שהמחישו ירידות מחירים תלולות בשנה האחרונה, פרט לסגמנט יחיד בו נרשמה דווקא עליית מחירים בחודשים האחרונים, אלו הם מסכי LCD עם טכנולוגיית LED והדבר מצביע, לטענת נציגי טושיבה, על העובדה כי יש קהל שמוכן לשלם מחיר יקר יותר, בתמורה לטכנולוגיה איכותית.

 

 

ה-CELL אינו מסך זול, מחירו עומד על כ-11,000 דולר  ביפן וכ-7,000 אירו באירופה. החברה תשיק 10 סדרות חדשות בארה"ב, מתוכן שבע המבוססות על  LED.

 

לשפר וידאו מ-YouTube

כוחו של מעבד ה- CELL נרתם לשיפור תכני SD (שידורי טלויזיה רגילים), הוא נקרא True Super Resolution ומבטיח לשפר לרמת של 1080p. בנוסף, קיים מנגנון Video Upscale, זהו ה- Net Super Resolution+ והוא מיועד לתכני וידאו שאיכותם פחותה אף יותר משידורי SD רגילים, למשל, תכני וידאו באיכות נמוכה מ- YouTube. זהו אתגר לא קטן לשפר איכות וידאו נמוכה שכזו, ואת זה צריך יהיה כמובן, לבדוק בפועל.

 

מנגנון החלקת התנועה של טושיבה יגיע גם הוא ל- 480Hz, הוא ישולב למעשה מהכפלת פריימים של 240Hz בשילוב מנגנון הבהוב תאורת המסך שמכפיל את האפקט ל- 480Hz.

 

עוד כתבות מ-CES:

 

 

מנגנון ה-Auto View במסך ה-Cell כולל רכיב חדש, מלבד שינויי בהירות וניגודיות, יקלוט חיישן הצבע גם את השינויים באופי תאורת החדר (למשל, מעבר מאור שמש טבעי לנורת להט, או לאור ניאון) וישנה בהתאם את טמפרטורת הצבע בתמונה.

 

איכות התמונה תהיה מבוססת על פנל LCD חדש המכונה Kira2, זהו פנל Local Dimming 4,086 נורות LED המחולקות ל- 512 אזורי תאורה, עליהם שולט מעבד המסך. גם עוצמת התאורה, שופרה לשיא של CD/M² 1,250 והניגודיות הדינמית תעלה לערך של 1:9,000,000. באירופה (דגמים שרלוונטיים לישראל) יחולקו דגמי החברה לשתי קבוצות: קו ה- REGZA LED Line ו- Cell REGZA.

 

החברה שואפת להגיע לנתח שוק עולמי של 10% בשנת 2010, עם מכירות של 15 מיליון טלויזיות. טושיבה תשיק גם תוכנת מדיה סרבר שתאפשר לחלוק תכנים ולדחוף תכנים למכשירי מדיה שונים ברשת, התוכנה תהיה זמינה להורדה בעתיד הקרוב.

 

שארפ: פנל בארבעה צבעי יסוד

החברה התמקדה בעיקר בחידוש אחד עיקרי מבחינתה: מעתה, הקו החדש של AQUOS, יכלול פנל שמבוסס על ארבעה צבעי יסוד ולא שלושה. אל שלושת צבעי היסוד שמרכיבים את כלל הצבעים בתמונה (אדום, כחול וירוק) מצטרף צבע יסוד רביעי – צהוב, והוא יאפשר להגיע למספר גוונים אפשרי של קרוב לטריליון צבעים. הוספה זו תאפשר להציג גוונים חדשים כגון זהב, נחושת ועוד.

 

שלושת המסכים החדשים באירוע, הציגו תמונה עזה יותר ממסך רביעי, שהיה מדגם ישן יותר. נציגי שארפ טענו כי הוספת הצהוב תשנה את התמונה (תרתי משמע) בשוק המסכים ואת זה נותר רק לבדוק במציאות.

 

מלבד זאת, הוצגו היכולות עליהן ראינו גם אצל יצרנים אחרים, כגון קישוריות לאינטרנט ועיצוב דק בעובי 1.6 אינץ'.

 

על פי הערכות נציגי שארפ, ב-2013, מספר מסכי ה- LED יעמוד על 83.2% מכלל מכירות ה- LCD בגודל של 40 אינץ' ומעלה. סדרת הדגל של החברה בארה"ב תקרא LE920, היא מגיעה בגדלים של 52,60 ו- 68 אינץ', בעלת מנגנון החלקת תנועה 240Hz, פנל עם "צמצם רחב" המאפשר להעביר יותר אור ממנגנון התאורה אל הפנל, וחיבור לשירותי אינטרנט כגון Netflix ו- Twitter.

 

שארפ השיקה גם נגן Blu-ray חדש, דגם ה- BD-HP70U יכלול גם חיבור רשת Wireless דרך USB וצריכת חשמל נמוכה של 14 וואט בלבד. נושא תלת מימד מתאחר מעט אצל שארפ, בביתן החברה יוצג אב טיפוס שיעבור לייצור מסחרי כנראה רק לקראת סוף שנת 2010.

 


 

סמסונג: שלט מגע וחנות אפליקציות

נציג החברה סיפר כי החברה מכרה 2.6 מיליון מסכי LED LCD מהסדרות שהוכרזו בשנת 2009 (6000/7000/8000), בארצות הברית, תופסת סמסונג 80% מכלל מכירות מסכי ה- LED.

 

 סמסונג הכריזה על צעד מעניין: השקת חנות אפליקציות, Samsung Apps , המיועדת בעיקר עבור טלויזיות, בנוסף ליישומים לטלפונים סלולריי ונגני בלוריי.

 

החברה תפיץ את ערכת הפיתוח ותאפשר פיתוח חופשי של אפליקציות, באביב הקרוב, תפתח חנות עם אפליקציות חינמיות ובקיץ יגיעו גם אפליקציות "פרמיום" בתשלום.

 

החברה הציגה "פיתרון 3D כולל המכיל טלויזיה, נגן Blu-ray ואף מערכת אודיו שאמורה להשלים את החוויה". סמסונג רוצה להוביל את תחום התלת ממד עם השקת מגוון דגמים שתומכים ביכולת זו – מסכי LCD, LED וגם פלזמה.

 

סדרת 9000 החדשה, כוללת מסכי LED LCD בעובי של 0.3 אינץ', יכולת המרת 2D ל- 3D בזמן אמת. השלט מעניין גם הוא, כולל מסך מגע והופך בעצמו לטלויזיה קטנה, ניתן, לדוגמא, לצפות בו בשידורי טלויזיה רגילים, בזמן שעל מסך הטלויזיה מוקרן סרט בלוריי.

 

כמו כן, הוצגו סדרות 8000 ו- 7000 חדשות וסדרת 750 שתכלול תלת ממד. החברה דואגת גם לתחום התוכן ומשתפת פעולה עם חברת הסרטים Dreamworks שתפיק במהלך השנה כותרי Blu-ray מצויירים בתלת מימד, כמו למשל הסרט Monsters VS Aliens.

 

סוני: oled ותלת מימד

גם סוני מצטרפת לחבורת ה-3D ונראה שהיא עושה זאת בגדול. בביתן החברה, ניתן היה לצפות במגוון רחב של תכני תלת ממד: משחקי פעולה בקונסולת ה- PS3, תוכניות טלויזיה, סרטי קולנוע ועוד.

 

נציגי החברה, הדגישו את מחויבותם לענין התכנים ואת המאמצים שהם עושים ביצירת עולם תוכן שלם של תלת מימד, כך שרוכשי המסכים החדשים יוכלו ליהנות מהמימד הנוסף.

 

באחד מהמבנים בביתן, הוצגו שלושה מסכי OLED קטנים אשר הציגו קטעי וידאו, השילוב של איכות מסך OLED ותלת ממד, היה מרשים ומהנה מאוד.

 

דגמי מסכי העלית של החברה (900) מגיעים בשתי גרסאות: דגם XBR-60LX900 עם EDGE LED (צדדי) או דגם XBR-52HX900 שכולל תאורת Local Dimming.

 

שני המסכים, תומכים בתלת ממד (עם משקפיים אקטיביות), החלקת תנועה 240Hz, קישוריות WIFI מובנית (LX900) או אפשרות לחיבור WIFI דרך USB (דגם HX900), קישוריות אינטרנט ויכולת ניגון קבצי מדיה דרך USB. הדגמים יושקו בקיץ בארה"ב.

 

גם נגן ה- Blu-ray היקר של סוני, מדגם BDP-S770 יתמוך בהצגת סרטי בלוריי בתלת מימד, הוא כולל קישוריות אלחוטית, חיבור למאגר נתונים, אפשרות לשימוש ב- אייפוד או אייפון כשלט רחוק (אפליקציה חינמית להורדה) וניגון קבצי מדיה דרך USB. סוני הציגה בסך הכל שישה דגמים של נגנים או מערכות אודיו הכוללות Blu-ray.

 

הערת שוליים:

 בדגמים המיועדים לשוק האמריקאי, דרגות מנגנון החלקת תנועה יהיו בכפולות של 120Hz (כגון 240Hz). בדגמים המיועדים לשוק האירופאי והישראלי, יעמדו כפולות מנגנון החלקת התנועה על 100Hz (לדוגמה 200Hz).

 

הכותב היה אורח חברת יורוקום נציגת פנסוניק בישראל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטלוויזיות החדשות של CES
צילום: ליאור קורן, dtown
מומלצים