שתף קטע נבחר

לא תצחק

מאז ומתמיד הצטיין העם היהודי בחוש הומור, התרסה וביקורת עצמית, בזכות יהודים כמו וודי אלן, האחים מארקס, קישון ועוד. ואז הגיע כצל'ה

שוב הצליחה "ארץ נהדרת" לעורר גלים. בקואליציה נדירה חברו אברי גלעד וחבר הכנסת יעקב כ"ץ לתקוף את התוכנית, והשאגות הגיעו עד למשכן כנסת ישראל. אלא שבניגוד לגלעד שהביע את מחאתו בסטייל בתוכניתו, מיהרו כצל'ה ושות' לפקוד את יוצרי התוכנית לשורות המפלגה הנאצית.

 

אם הבנתי נכונה, את חמתם של כצהל'ה ושל ח"כ הד"ר בן ארי העלה מערכון שבו מחזיקים מתנחלים בחייל חטוף. החייל מוסר את דרישות המתנחלים בעודו אוחז בגליון של "מקור ראשון" (ולא של "בשבע", כמתבקש).

 

אין להתעלם מהפרסומת שהרוויח "מקור ראשון", ואני משוכנע כי כמה מיליוני צופים התוודעו אליו לראשונה. ברם, כצל'ה השווה את מסרי התוכנית לתעמולה הגבלסית. בין היתר טען כי מדובר ב"תוכנית מתוכננת, שאחריה אפשר לגרש את המתנחלים בדיוק כמו שהנאצים תכננו איך להרוג את היהודים, קודם ללכלך אותם ואחר כך לשחוט אותם. ואני אומר את הדברים האלה באחריות!".

 

ובכן כצל'ה, באחריות אינך יכול להתהדר. אמנם נכון הדבר, יוצרי "ארץ נהדרת" משתמשים

לרעה בבימה שניתנה להם לקידום אג'נדה פוליטית. אבל מי שמשווה יוצרי תכנית סאטירה להוגי התעמולה הנאצית, אינו יכול להיחשב כאחראי. באותה ההזדמנות אף איימת: "שיבוא יום ואנחנו נהיה בשילטון ויהיו חוקים רטרואקטיביים וכל מי שהיה נגוע באנטישמיות כלפי המתיישבים כלפי עם ישראל וכלפי צה"ל יעמוד לדין". אף טרחת להביא דוגמא מן ההיסטוריה: "כמו שבגרמניה ובפולין אנשים הועמדו לדין אחרי המלחמה". ממש לא נסחפת.

 

התשוקה למשפטי ראווה ולענישת מתנגדים אידיאולוגיים, משל היו פושעים נגד האנושות, מפחידה ממש. האם עבור "טיהורים" שכאלה הצביע רוב הציבור הסרוג? או ששוב מדובר בדלות ההבעה של הימין הקנאי אל מול ערכי חופש הדיבור והדמוקרטיה.

 

אודה, בתחילה גם אני רתחתי למראה "החייל החטוף". אלא שתפקידה של הסאטירה להקצין מצבים ריאליים. ובמקרה של כצל'ה, המגייס את התעמולה הנאצית להמחשת טענותיו ומפזר איומים מפורשים לכל עבר, אני מתחיל לחשוש שאולי כלל לא הגזימו. שבמקרה זה הסאטירה אינה מקצינה את המציאות, אלא דווקא מפגרת אחריה.

 

ביידיש זה אפילו נשמע טוב יותר

מאז ומתמיד הצטיין העם היהודי בחוש הומור, התרסה וביקורת עצמית. זו גדולתו וזהו נדבך יסודי ביכולתו להתמודד עם אתגרים היסטוריים (ביידיש זה אפילו נשמע טוב יותר). חוש הומור משמעותו – לדעת את מקומך. כצלה בחר להגיב בדומה לבריון הכיתתי חסר התחכום. ואם כבר מזכירים בריון שכזה ברמה העולמית, קשה שלא להשוות את הדרך האסלאמית להתמודדות עם ביקורת ועם עקיצות סאטיריות.

 

תהליך האסלאמיזציה

בציבור הסרוג המתחרד"ל (אובססיה ל"צניעות", מחסור משווע בחוש הומור, היצמדות מקודשת לקרקע) הוא נושא למאמר אחר. בינתיים יהודים שורשיים יותר כדוגמת וודי אלן, האחים מארקס, קישון ורבים אחרים, העלו את קרננו באמצעות החוש היהודי המפותח הזה. רופא השיניים של סיינפלד אפילו נאלץ להתגייר כדי שיוכל לספר בדיחות על יהודים.

 

אז יש מדינות שבהן אסור להתבדח על חשבון השליטים. אולי זו המציאות שאליה חותרים כצל'ה ומקורביו. בחלומם, הם סוגרים את בג"ץ, מגלים את אנשי מרץ לגולאג ביצהר ושולחים את סיירת שקד לכיבוש אולפני קשת. ללא ספק, תהיה להם ארץ נהדרת. בלי בג"ץ, בלי "בצלם", ללא מבקרים וללא חוש הומור. אני רק מקווה שלא יקראו לה "מדינת היהודים". זו באמת תהיה בדיחה לא מוצלחת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ כץ. נאצים?
צילום: גיל יוחנן
ארץ נהדרת
צילום: אלדד רפאלי
מומלצים