שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: פנחס ולרשטיין פורש ממועצת יש"ע

ולרשטיין אמר ל-ynet כי החלטתו לפרוש נובעת מהגדרת תחומי עבודתו והמחלוקות עם יו"ר המועצה דני דיין. במכתב ששלח לחברי המזכירות, מתח ביקורת על היעדר הגיבוי לאחר שגינה חיילים שהפגינו והזהיר: "שתיקתנו על שיטת 'תג מחיר' תהיה לנו לרועץ". דני דיין: ולרשטיין ימשיך להיות חלק מהנהגת ההתיישבות

רעידת אדמה בצמרת מועצת יש"ע : אחרי קרוב ל-35 שנות פעילות ציבורית ביהודה ושומרון, פורש פנחס ולרשטיין מתפקידו כמנכ"ל מועצת יש"ע. בשיחה הבוקר (יום ב') עם ynet הסביר ולרשטיין את צעדו: "החלטתי לסיים את התפקיד נובעת בעיקר מאי היכולת להגדיר את תחומי עבודתי, ללא פגיעה בעבודתו ובתחומי אחריותו של יושב ראש מועצת יש"ע, דני דיין". הוא צפוי לסיים את תפקידו כמנכ"ל בסוף החודש. דיין אמר בתגובה כי ולרשטיין ימשיך להיות חלק מהנהגת ההתיישבות: "אני לא רק מעריך אותו, אלא מעריץ אותו".

 

לקריאת מכתב הפרישה של ולרשטיין - לחצו כאן .

 

ולרשטיין, בן 61, גדל בכפר-אתא, נפצע קשה במלחמת ששת הימים

ולאחר מכן עבד כמורה. במאי 1975 הוא מונה למזכיר היישוב עופרה ולמזכיר גוש אמונים. ביולי 1979 נבחר לראש המועצה האזורית בנימין, תפקיד אותו החזיק עד נובמבר 2008. מאז הוא מכהן כמנכ"ל מועצת יש"ע.

 

הבוקר שלח ולרשטיין מכתב תקיף לחברי המזכירות במועצת יש"ע, בו כתב בין היתר: "לאחר התלבטות וקשיים לא מבוטלים, החלטתי לסיים את תפקידי במועצת יש"ע, הן כחבר המזכירות והן בתפקידי כמנכ"ל. אני עושה זאת בראש ובראשונה על-מנת לאפשר לדני דיין להטביע את חותמו וסגנונו על פעילות מועצת יש"ע. את התאריך המדוייק אקבע בתיאום עם דני, וזה יהיה במהלך הימים הקרובים. למותר לציין כי ההבדלים ביני לדני הם יותר במינון ובעיתוי ולא בסוגיות של תוכן מהותי".


"אי יכולת להגדיר את תחומי העבודה". ולרשטיין ודיין (צילום: דודי ועקנין)

 

ולרשטיין כתב עוד במכתבו: "אני מודע היטב לגודל השעה ולצורך לרכז כוחות ומאמץ תחת הנהגה אחראית, למול הגזרות המאיימות על מפעל ההתיישבות, ואני משוכנע שאין גוף אחר אשר יכול להנהיג את המאבק החוץ פרלמנטרי".

 

"לא מגנים ולא מגבים"

הוא התייחס גם לקריאות נגדו, בעקבות דבריו בחודש אוקטובר - בגנות טירונים שהניפו שלטי "גדוד שמשון לא מפנה את חומש". "גם בדיון האם לגנות את התנהגות החיילים במסדר צבאי, לא שמעתי עד היום מחברי המזכירות כאלה המצדיקים התנהגות זו של החיילים. יש מתוכנו שחשבו שאין להגיב, ויש שחשבו שזה מעשה ילדותי מטופש, ואני חשבתי שבנסיבות הקיימות יש להגיב ובתקיפות. ואני בדעה זו גם כיום. מחובתנו לפעול שצה"ל לא יהיה מעורב בפעילות פוליטית של פינויים והרס, אך אסור לנו לאפשר לחיילים במדים לעשות פעולות העלולות לפגוע בקדושתו של צה"ל. נכון שאני חושב שאין לעבור לסדר היום על פגיעה בצה"ל ובחייליו בכל דרך שהיא".


ולרשטיין בתפקידו הקודם כראש מועצת בנימין (צילום: גיל יוחנן)

 

ולרשטיין התייחס גם לאי תגובתם של ראשי מועצת יש"ע להפגנות נגד מנכ"ל אמנה, זאב חבר (זמביש). "כמו-כן, שתיקתנו בכלל - הן על פגיעה במנהיגנו והן על שיטת 'תג מחיר' - תהיה לנו לרועץ. זו אינה שאלה של טקטיקה, זו עמדה מהותית הרואה במדינת ישראל  'ראשית צמיחת גאולתנו', ולכן כל צעד שמשמעותו פגיעה במהלך חיזוק המדינה, ובוודאי פגיעה בצה"ל, מכל כיוון - אינו נסלח. אי-הבעת עמדה חד-משמעית לגבי תפישתנו הערכית פוגעת ביכולתנו לחנך את הנוער לערכינו ואנו משאירים עמימות טקטית כדי להרוויח 'איחוד המחנה'".

 

בסוף המכתב, סיכם ולרשטיין: "איני מתכוון לעמוד מנגד, ובכוונתי להעביר את עמדתי באם יתאפשר לי. אך בשום פנים לא אצא נגד מועצת יש"ע. גם לעת הזו, אין ספק שהאחריות של ההנהגה אל מול המהלכים העלולים להתרחש מחייבת שיקול דעת ואחריות לאומית.

אני סמוך ובטוח שיהיה בכוחכם לעמוד אל מול המשימות. זו תהיה הפעם הראשונה בחיי הבוגרים שלא אהיה חלק ממנהיגות הציבור, שהיתה לי הזכות להיות חלק ממנו. אני מודה לאלו שאפשרו לי לייצגם לשאת בנטל הקשה מנשוא".

 

בתגובה לפרישה, אמר ל-ynet יו"ר המועצה, דני דיין: "פנחס ולרשטיין הוא איש שלמעלה משלושים שנה לא רק תרם אלא העצים בפועל את ההתיישבות ביהודה ושומרון. אני לא רק מעריך אותו אלא מעריץ אותו. אני בטוח שלמרות מה שכתב, הוא ימשיך להיות חלק אינטגראלי בהנהגת ההתיישבות וגם במועצת יש"ע. רק דברי הערכה יש לי להגיד על פנחס".

 

רבים ביו"ש זיהו בתקופה האחרונה מתיחות בין ולרשטיין לבין דיין, על רקע התבטאויות שונות בתקשורת. ולרשטיין, אחד מהדמויות הבולטות ביותר במועצת יש"ע ומראשי ההתיישבות בכלל, טרם החליט לאן מועדות פניו. עזיבתו מתרחשת בעת שמועצת יש"ע נאבקת בתוכנית ההקפאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ולרשטיין. 35 שנה בתפקידים ביש"ע
צילום: אוהד צויגנברג
חבר. לא גינו ההפגנות נגדו
צילום: דודי ועקנין
מחאת החיילים. גם לא גינו
צילום: מירי צחי, באדיבות "חומש תחילה"
מומלצים