שתף קטע נבחר

ההשפלה הפומבית לשגריר טורקיה: "שיישב נמוך"

סגן שר החוץ זימן את השגריר הטורקי לשיחת נזיפה, סירב ללחוץ יד וסינן לעיתונאים בעברית: "העיקר שיראו שאנחנו יושבים גבוה ושאין חיוכים". משרד החוץ הגיב לדברי ארדואן: "טורקיה היא האחרונה שיכולה להטיף מוסר לצה"ל, הצבא המוסרי בעולם"

המלחמה הדיפלומטית בין ישראל לטורקיה נמשכת, והחץ האחרון שוגר מירושלים: משרד החוץ הגיב הערב (יום ב') במתקפה חריפה על ראש ממשלת טורקיה, בעקבות דבריו בגנות ישראל. מוקדם יותר זומן שגריר טורקיה בישראל, אחמט אוגוז צ'ליקול, לשיחת נזיפה עם סגן שר החוץ, דני איילון, שביקש לוודא שהתקשורת מתעדת את ההשפלה הפומבית.

 

העיתונאים שבאו לפגישה במשכן הכנסת, ביקשו מהשניים ללחוץ ידיים, ואיילון סירב. "העיקר שיראו שהוא יושב נמוך ואנחנו גבוה ושיש פה רק דגל אחד, ואתה רואה שאנחנו לא מחייכים", סינן סגן השר בעברית, כשהשגריר מולו.  


אתם רואים שהוא יושב נמוך? (צילום: גיל יוחנן)

 

בהמשך הוא דיבר באנגלית ופנה לשגריר בנימה דיפלומטית יותר: "למרבה הצער, יש לנו משהו שאנחנו מודאגים לגביו, שאני רוצה לדון בו איתך ללא כלי התקשורת - כי אני רוצה לשמור על דיסקרטיות", אמר איילון לשגריר הנזוף.

 

העימות האחרון ניצת גם לאור התבטאויותיו של המנהיג הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, שאירח היום באנקרה את מקבילו הלבנוני סעד אל-חרירי. במסיבת העיתונאים הוא אמר כי ישראל מפירה את ריבונותה של לבנון וגונבת ממנה מים. "לעולם לא נוכל לשמור על שתיקה לנוכח גישתה של ישראל. היא מפעילה כוח בלתי פרופורציונלי ומסרבת לציית להחלטות האו"ם. הצעדים הללו מאיימים על השלום העולמי". 


רק דגל ישראל על השולחן. איילון והשגריר בכנסת (צילום: גיל יוחנן)

 

ארדואן גם קרא לקהילה הבינלאומית לפקח על הגרעין הישראלי כמו על הגרעין האיראני, והאשים את צה"ל בשימוש בפצצות זרחן במבצע "עופרת יצוקה בעזה" - אותן כינה "נשק להשמדה המונית".

 

דובר משרד החוץ בירושלים לתקשורת הישראלית, יוסי לוי, מסר בתגובה: "משרד החוץ מגנה את ההשתלחות חסרת הרסן של ראש ממשלת טורקיה.

 למדינת ישראל יש את הזכות המלאה להגן על אזרחיה מפני התקפות הטילים והטרור מצד חמאס והחיזבאללה. הטורקים הם האחרונים שיכולים להטיף מוסר למדינת ישראל ולצה"ל, שהוא הצבא המוסרי ביותר בעולם".

 

עוד נמסר כי "ישראל מקפידה בכבודה של טורקיה ומעוניינת בקיום יחסים תקינים בין המדינות, אולם אנו מצפים להדדיות ולגישה דומה גם מהצד הטורקי. דברי ראש ממשלת טורקיה מצטרפים לשידור התוכנית האנטי ישראלית והאנטישמית בטלוויזיה הטורקית, כמו גם לדברים חמורים נוספים הנאמרים נגד ישראל בצורה עקבית ושיטתית זה יותר משנה, מאז תקף ארדואן את הנשיא שמעון פרס בדאבוס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השגריר הנזוף של טורקיה
צילום: גיל יוחנן
ארדואן, היום. אתם גונבים מים מלבנון
צילום: רויטרס
מומלצים