שתף קטע נבחר

חיסול בלב טהרן: מדען גרעין בכיר נהרג בפיצוץ

מרצה באוניברסיטת טהרן ומדען גרעין בכיר נהרג בפיצוץ מטען חבלה ליד ביתו. כלי תקשורת רשמיים תיארו את מסעוד מוחמדי כמלומד נאמן לשלטון ש"נרצח בפעולת טרור"

מרצה באוניברסיטת טהרן נרצח הבוקר (יום ג') בפיצוץ מסתורי סמוך לביתו בבירת איראן. סוכנות ידיעות ממשלתית דיווחה כי המרצה היה מדען גרעין בכיר הנאמן לשלטון וייתכן שלקח חלק פעיל בתוכנית הגרעין של משטר האייתוללות.

 

לפי הדיווח בכלי התקשורת הרשמיים של איראן, פרופ' מסעוד מוחמדי חוסל בפיצוץ מטען חבלה בעת שהתכוון להיכנס למכוניתו סמוך לביתו בצפון טהרן. ההערכה היא שהמטען הוצמד לאופנוע, שחנה בסמוך למכונית, והופעל בשלט רחוק.

 

בערוצי הטלוויזיה הרשמיים תואר מוחמדי כמרצה "נאמן ומהפכן באוניברסיטת טהרן" שנרצח "בפעולת טרור על ידי גורמים אנטי מהפכניים המזוהים עם היהירים" (כינוי למעצמות המערב – ד.כ). ערוצי הטלוויזיה של איראן בערבית ובאנגלית דיווחו על האירוע, מה שמעיד כי לשלטונות אין רצון להסתיר את המקרה.   

 

גורם בכיר במשרד הפנים של איראן, מהדי מוחמדיפר, אמר שהמניע לפיצוץ עדיין נחקר. "ככל הנראה הוא היה מרצה באוניברסיטה שנרצח סמוך לביתו הבוקר בפיצוץ", ציין מוחמדיפר. התובע הכללי של טהרן, עבאס ג'עפרי דולטאבדי, הוסיף כי "טרם נעצרו חשודים במעורבות ברצח".

 

תוכנית הגרעין האיראנית כבר ספגה מכה קשה בשנה החולפת עם היעלמותו של מדען בכיר אחר, שהראם אמירי, שעלה לרגל למכה במאי אשתקד ומאז נעלמו עקבותיו. איראן טוענת כי הוא נעצר על ידי סעודיה והוסגר לארה"ב. עיתון בריטי דיווח בחודש שעבר כי אמירי למעשה ערק למערב וסיפק מידע חשוב על התוכנית האיראנית.

 

המלחמה החשאית נגד הגרעין האיראני

פרשן ynet לענייני ביטחון, רון בן ישי, מוסיף כי בשנים האחרונות דווח בתקשורת הבינלאומית והישראלית כי לצד המאבק הדיפלומטי והסנקציות נגד איראן, מנהל המערב לוחמה חשאית. במסגרתה מגוייסים מדענים ואנשי משמרות המהפכה האיראנים כסוכנים, מחבלים בציוד הנשלח לאיראן וגם מתבצעות פעולות חבלה ממשיות במתקני גרעין איראניים.

 

בשנים האחרונות פורסם בתקשורת הזרה על פיצוץ מתקן גרעין וכן חיסולים של מדעני גרעין איראניים. עם זאת, עדיין לא ברור אם החיסול שהתבצע היום

הוא חלק מלוחמה זו או מאבק של אנשי אופוזיציה איראנים נגד המשטר בטהרן. בשבעת

החודשים האחרונים, מאז הבחירות השנויות במחלוקת לנשיאות, מתמודדת המדינה עם סערה פוליטית.

 

לפני כשבועיים התחדשו המהומות בטהרן ולפחות שמונה בני אדם נהרגו ביום העשורא, יום אבל קדוש לשיעים. בין ההרוגים היה גם אחיינו של מנהיג האופוזיציה מיר-חוסיין מוסווי. לטענת האופוזיציה, הוא נרצח בידי מתנקשים מקרב כוחות הביטחון של המשטר. עם זאת, שלטונות איראן הכחישו כי אנשיהם ירו לעבר אזרחים או התנקשו במוסווי והוסיפו כי הם חוקרים את נסיבות הירצחו של האחיין, עלי מוסווי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גופת פרופ' מוחמדי
צילום: AFP
בניינים שנפגעו מהדף הפיצוץ
צילום: AFP
פגיעה בתוכנית הגרעין? הכור בבושהר
צילום: AFP
מומלצים