שתף קטע נבחר

בכיר ב-IDB: "האמריקנים הצילו אותנו מהמשבר"

אבי פישר: "הממשלה גאה באופן שבו היא התמודדה עם המשבר, אבל צריך להזכיר לה שבשביל שהיא תוכל לא לעשות כלום היו כאלה שעשו בשבילה הרבה מאוד...אי אפשר להיות בטוחים יותר מדי, ודאי לא במצב שאנחנו נמצאים בו עכשיו"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יובל שטייניץ, גאים מאוד בדרך שבה ישראל התמודדה עם המשבר הכלכלי ואף מייחסים לעצמם בכך תבונה כלכלית מיוחדת. אבל, בין בכירי המשק יש כאלה שסבורים שהיומרה הזאת קצת מוגזמת ושישראל בסך הכל תפסה טרמפ על ביצועים של מדינות אחרות בעניין. כך עולה מדברים שאמר היום המישנה ליו"ר קבוצת איי.די.בי, אבי פישר, במפגש השנתי של בכירי המשק שעורכת חברת "דן אנד ברדסטריט".

 

 

פישר, שנשאל אם אפשר להיות בטוחים שהמשבר כבר מאחורינו אמר: "אני לא חושב שטוב להיות בטוחים יותר מדי בדברים, ודאי לא במצב שאנחנו נמצאים בו עכשיו. אנחנו חלק קטן מהעולם הגדול ותלויים בו לחלוטין כיוון שאנחנו משק שנשען כולו על ייצוא, והעולם עדיין במשבר. כל אדם בעולם חייב בממוצע 1,200 דולר וזה כסף שכולם קונים בו פחות, כולל את המוצרים שלנו. לכן, אסור להיות בגישה של הכל בטוח וגם כדאי לצאת מהגישה שרואה באי עשייה דבר נכון.

 

מפרגן לפישר השני

"הממשלה גאה באופן שבו היא התמודדה עם המשבר, בכך שלא עשתה דבר. אבל צריך להזכיר לה שבשביל שהיא תוכל לא לעשות כלום היו כאלה שעשו בשבילה הרבה מאוד. המשבר לא היה מתקרב לסיומו אלמלא המאמץ של ממשלות ארה"ב ואירופה ששפכו אלפי טריליונים של דולר ואירו, סכומים בלתי נתפסים של כסף ובכך אפשרו לנו לא לעשות כלום. הכלכלה העולמית היא אחת והם פשוט עשו בשבילנו את העבודה".

 

פישר נשאל אם רומז בכך גם למדיניותו של פישר אחר, סטנלי פישר, שכידוע ניסה כן להתערב במשבר באמצעות רכישות הדולרים. תשובתו של אבי פישר היתה חיובית והוא הסביר: "אם טבע או אלביט יוציאו את קווי הייצור שלהן מישראל בגלל שער הדולר הנמוך, אנחנו נסבול מזה הרבה אחרי שהדולר יחזור לשער של 5-6 שקלים ואף אחד לא יזכור שהוא היה ב-3.5, ושער של 5 שקלים יכול לחזור תוך זמן קצר".

 

"IDB תתרחב בחו"ל"

"אני לא בטוח שהחברות הללו היו נשארות כאן אם שער הדולר היה ממשיך להדרדר. אז נכון, מותחים ביקורת על סטנלי פישר בגלל שיש רזרבות מט"ח של שישים מיליארד דולר בבנק ישראל, אבל בזכותן יש קווי ייצור והתעשייה שלנו לא נחרבה והתעשייה היא זאת שמספקת תעסוקה לאנשים, גם לאלה שעובדים בתעשייה וגם לאלה שעובדים במקומות אחרים ומתפרנסים ממנה בעקיפין", אמר פישר.

 

פישר, שהחברה שבניהולו היא בעלת השליטה גם במפעלים כמו מכתשים אגן ונשר, התייחס לנושא גם ל-IDB עצמה ואמר כי "אנחנו נרחיב בשנים הבאות את הפעילות בחו"ל. אנחנו חברה גדולה ויש שלב שבו בארץ יש לך פחות לאן לצמוח. דוגמא מצוינת לחברה שעשתה זאת בהצלחה (התרחבה לחו"ל - ת"ג) היא טבע".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים