שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ישראל נכנעה לאולטימטום: סליחה על ההשפלה
  גורמים במשרד החוץ הבהירו כי לא יתנצלו אחרי ההשפלה, אך בעקבות האולטימטום שהציבו בטורקיה - דרשו הנשיא פרס ורה"מ נתניהו מאנשי משרד החוץ לפרסם התנצלות ברורה. "אני מצר על הדרך שבה הוצגה מחאת ישראל", כתב איילון לשגריר. ר"מ טורקיה ארדואן: קיבלנו את ההתנצלות שלה ציפינו

  במשרד החוץ כבר לא "יושבים גבוה". אחרי יום שלם, במהלכו סירבו לפרסם התנצלות, נאלצו אנשי המשרד להיכנע ללחצי הטורקים. גורמים מדיניים בכירים סיפרו הערב (יום ד') כי משרד החוץ מסר התנצלות רשמית של ישראל לטורקיה על נסיבות הנזיפה בשגריר בישראל, אחמט אוגוז צ'ליקול, בידי סגן שר החוץ, דני איילון. זאת, על-פי בקשה של לשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשכת הנשיא שמעון פרס.

   

  רשת "אל-ג'זירה" דיווחה הערב כי ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר כי קיבל את ההתנצלות שארצו "רצתה וציפתה" מישראל.

   

   

  במכתב כתב איילון כי "חילוקי הדעות בין טורקיה לישראל ייפתרו בצורה מכובדת והדדית

   בין שתי הממשלות. לא הייתה כל כוונה להשפיל אישית את השגריר. אני מצר על הדרך שבה הוצגה מחאת ישראל". המכתב נמסר לשגריר הטורקי בישראל, וזה שיגר אותו לאנקרה.

    

  בלשכת ראש הממשלה אישרו שאכן נשלח מכתב התנצלות על ידי סגן שר החוץ, דני איילון. "ראש הממשלה תיאם עם שר החוץ ליברמן את מכתב ההתנצלות ששיגר סגנו לשגריר הטורקי, ומקווה שבכך הסתיים העניין", נמסר מלשכת נתניהו. "עמדת ראש הממשלה לכל אורך האירוע הייתה עקבית. הוא נתן גיבוי למהות המחאה, אך הסתייג מהדרך. הוא הביע שוב את דאגתו מההתרחקות בין טורקיה לישראל, והנחה את הגורמים המקצועיים למנוע את המשך העימות". 

   

  במהלך היום סירבו במשרד החוץ להיענות לדרישת הטורקים, להתנצל באופן ברור על ההשפלה הפומבית, והסתפקו בדברי ההבהרה של איילון שהתפרסמו בבוקר. אך הטורקים סירבו לקבלם וישראל נאלצה להיענות לדרישת נשיא טורקיה, עבדאללה גול, שתבע התנצלות פומבית מהדרגים הבכירים ביותר בישראל עד הערב או שיחזיר את שגרירו לאנקרה.

   

  מלשכת איילון נמסר אחרי שליחת המכתב, כי "עתה, בעקבות פניית הנשיא שמעון פרס, ומתוך כבוד לבקשתו, נשלח מכתב מסגן השר לשגריר טורקיה בארץ. במכתב נאמר כי כל חילוקי הדעות בין המדינות ייפתרו בצורה מכובדת והדדית". כמו כן הבהיר סגן השר כי לא הייתה כוונה להשפיל את השגריר אישית, וכי הוא מצר על הדרך שהוצגה מחאתו.

   

  מוקדם יותר, כשהסערה הדיפלומטית ברקע, נאם איילון בכנסת.

  בתום נאומו נשאל איילון על המבוכה שנגרמה בתקרית עם השגריר הטורקי, והשיב: "ישראל בסופו של דבר תצא נשכרת, ואני חושב שגם היחסים בין ישראל לטורקיה יצאו נשכרים. זו הערכתי".

   

  17 חברי כנסת חתמו על מכתב שנשלח לשגריר טורקיה בישראל וכתבו בו כי הם מביעים את צערם "על הדרך הלא ראויה שפעל בה סגן שר החוץ, דני איילון". הם הוסיפו כי "גם את הויכוחים הקשים ביותר, מחובתנו לנהל בצורה תרבותית ומכובדת ולא באמצעות מעשים שיש בהם כדי לפגוע בכבודו של האדם או של המדינה". מדובר ביוזמה של ח"כ רוברט טבייב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  איילון בפגישה עם השגריר. ארכיון
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים