שתף קטע נבחר

רוצים להבין את הקשר הון-שלטון? קראו רכילות

כדי להבין באמת את עומק הקשר בין הון לשלטון בישראל, לא מספיק לקרוא את הכותרות הראשיות - צריך להעמיק אל המוסף הכלכלי ובפרט אל טור הרכילות של אותו מוסף, שם מסופר באמת מי דואג למי ותמורת מה / דעה

יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, יצא בשבועות האחרונים למבצע "שיפור פני הכנסת" ומעמדה בציבור. לצורך כך הוא כינס מספר מומחים ובהם כמה עיתונאים ודוברים לשעבר, המכהנים כיום כחברי כנסת, דוגמת שלי יחימוביץ, אורי אורבך, נחמן שי ומירי רגב.

 

ריבלין מתבטא בנושא חדשות לבקרים. השבוע הודיע כי ישקול לבטל את מליאת הכנסת ביום שלישי, ממנה נעדרים חברי כנסת רבים, שכן הדבר נראה רע מעל גבי ערוץ הכנסת. בהתבטאותו האחרונה יצא נגד קשרי הון-שלטון, שאת השפעתם ניתן לראות כמעט בכל החלטה המתקבלת היום בכנסת.

 

ריבלין לא התעורר אתמול. לזכותו יאמר שהוא פועל בנושא זמן רב. בשנים האחרונות חלה ירידה תלולה במעמדה של הכנסת ובמעמד רשויות המדינה בכלל. ירידה זו חלה לאור הפרסומים השונים אודות תהליכי קבלת החלטות, על גורמים חיצוניים המשפיעים על תהליכים אלה ועל החלטות לא מעטות שלא ממש מטיבות איתנו בלשון המעטה.

 

אז ממה מושפעים תהליכי קבלת החלטות בארץ הקודש? מוסף "כלכליסט" עושה לנו שירות טוב, כשהוא חושף את "הרשת החברתית" של מנהלי הכספים הראשיים (CFO), באירוע במלון הילטון, בו בילו יחד עם הרגולטרים, עובדי הציבור שאמורים לפקח עליהם עבורנו.

 

ארי ליבסקר כותב שם יפה: "כולם חברים של כולם, וכולם יחליפו ג'ובים, כמו בכיסאות מוזיקליים. אלה יפוקחו על ידי אלה, ואלה יפקחו על אלה". מתמונות האירוע ניתן לזהות את שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, את החשב הכללי שוקי אורן ואת המשנה לנגיד בנק ישראל, צביקה אקשטיין, מנהל רשות המיסים יהודה נסרדישי ורבים אחרים מסתחבקים עם החבר'ה עליהם הם אמורים לפקח ולבקר.

 

על הון ושלטון נאמר ונכתב לא מעט, גם על המסלול ה"טבעי" המוביל מתפקיד ציבורי למגזר הפרטי וגם על ההשפעות של מסלול זה על התנהלות עובד הציבור בעודו מכהן אל מול אותם גורמים פרטיים-אינטרסנטיים. ברור לכולנו שמאחורי הקלעים אין כמו קשרים אישיים כדי להזיז דברים. אך יש דברים שבאפשרותנו לדעת ובכל זאת רובנו לא יודעים.

 

כדי "שלא יעבדו עליכם", אספר לכם סוד הידוע רק למעטים: העניינים החשובים באמת מתנהלים היום בעיקר בעיתונים ובמדורים הכלכליים. מאחורי הגב של רובנו. ידיעות על עסקאות של מיליארדים, החלטות ממשלה משמעותיות, רשויות מקומיות, תכנון ונדל"ן - הכל מדווח שם. לא מאמינים לי? חושבים שזה לא מעניין?

 

מתי לאחרונה קראתם מאמר של שר התמ"ת בעמודי החדשות או של חברת ועדת הכספים? אם הייתם עוקבים אחר העיתונות הכלכלית הייתם רואים. כמובן שהשר לא כתב את המאמר בעצמו, סביר שהמאמר נכתב עבורו, אבל הוא עומד מאחוריו. רק משם תוכלו לדעת במה מאמין השר הממונה על התעסוקה, שחור על גבי לבן.

 

עדיין לא מאמינים? רוצים עוד דוגמא? בחנוכה פורסמה ידיעה רכילותית, על כך שהפרסומאי והאסטרטג הפוליטי ראובן אדלר, ממקימי מפלגת קדימה, הזמין להדלקת נרות בדירתו במגדלי אקירוב את ציפי לבני, גלעד ועומרי שרון, דן חלוץ, נאוה ברק, אורי שני ואחרים יחד עם בני זוגם. ידיעה פיצפונת ורכילותית, אבל כמה מידע שהיא מכילה.

  

מדורי הכלכלה הם מדורים שרובנו בדרך כלל מניחים בצד בדרך למוסף או למדור הספורט, ובטח מדלגים על מדורי הרכילות הכלכלית, שהפכו לחלק אינטגראלי ממדורי הכלכלה. זה הזמן להבין שהמצב השתנה. אלו המדורים שחשוב שתקראו. אפילו ברפרוף. כי מחר בבוקר יתחילו לבנות שכונה חדשה צמוד לביתכם או תחנה כוח מונעת בפחם בשכונה, ולא תדעו מאיפה זה בא לכם. לא ניתן להמעיט עוד בערך המידע המופיע במדורי הכלכלה וברלוונטיות שלו לחיינו. ידע הוא כוח. אל תוותרו על הכוח שלכם בקלות.

פורסם לראשונה 14/01/2010 20:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין יוצא למאבק
צילום: ג'ורג' גינסברג
ידיעת רכילות מספרת הכל
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים