שתף קטע נבחר

מצרים: מנהיג שמרן חדש ל"אחים המוסלמים"

מוחמד בדיע נבחר פה אחד להנהיג את תנועת האופוזיציה הראשית לשלטון המצרי. למרות שהוא ידוע כאיש האגף הרדיקלי, הוא בחר להשמיע בנאום ההכתרה שלו מסרים פייסנים והצהיר: "אנו שוללים אלימות ומגנים אותה על כל צורותיה"

ניצחון למחנה השמרני בתנועת "האחים המוסלמים" במצרים: מוחמד בדיע, מועמד המחנה השמרני בתנועת האופוזיציה הראשית לשלטון המצרי, נבחר היום (שבת) לתפקיד "המפקח הכללי".

 

בדיע נבחר פה אחד למפקח הכללי השמיני בתולדות התנועה לאחר מאבק בין המחנה השמרני, המובל

על ידי "הגווארדיה הוותיקה", לבין מחנה הדור הצעיר, שביקש לדלג על פער הדורות ולהעמיד בראש התנועה מועמד מטעמו.

 

בדיע מחליף את מוחמד מהדי עאכף, שעמד בהבטחתו ופינה את כסאו בתום קדנציה אחת בת שש שנים, חרף ספקולציות שונות.

 

במסיבת עיתונאים שכינסה התנועה היום במטה סיעתה הודיע עאכף על היבחרו של בדיע "פה אחד, בהסכמת כל חברי מועצת השורא הכללית המונה למעלה מ-300 חברים". בדיע, שנולד ב-1943 בעיירה אל-מחלה בדלתא של הנילוס, שימש כמרצה במכללה לווטרינריה מטעם אוניברסיטת בני סוויף. הוא נידון פעמיים לעונשי מאסר - ב-1964 לתשע שנים ובשנת 1999 הוא לארבע שנות מאסר. 

 

"שוללים בכל תוקף אלימות עדתית" 

בנאום שנשא היום, בחר בדיע להעביר מסרים פייסניים על גבול האוטופיים לתוך מצרים ובעיקר לעומד בראשה, כמו גם לנוצרים הקופטים שידעו לא אחת את נחת זרועם של תומכי התנועה ולגורמי האופוזיציה האחרים במצרים. למרות הדעות המתונות שהשמיע, ידוע כי הוא נחשב למי שינק מהדעות של האגף הרדיקלי בתנועה בשנותיו הראשונות, והיה תלמידו של בכיר התנועה סייד קוטב.


"מאמינים ברפורמה הדרגתית", בדיע במצרים (צילום: AFP)

 

"אנו מאמינים ברפורמה הדרגתית. זאת יש לעשות אך ורק בדרכי שלום ובמאבק חוקתי המתבסס על שכנוע, דיאלוג ואי-כפייה. לכן, אנו שוללים אלימות ומגנים אותה על כל צורותיה, בין אם מצד הממשלות, יחידים, קבוצות או מוסדות", אמר מנהיג התנועה המחזיקה בכחמישית מן המושבים בפרלמנט ואשר לא פעם הוציאה פיגועים אלימים נגד מצרים והסיתה נגד מנהיגיה.

 

"בנוגע לעמדתנו כלפי המשטרים הקיימים בארצנו - אנו מדגישים כי 'האחים' לא היו מעולם יריבים, וזאת גם אם קצתם הצרו את צעדיהם. 'האחים' לא יתעכבו בהגשת עצות והצעות לצאת מן המשברים בה נתונה ארצנו ויחנכו את בני ובנות האומה על בסיס עקרונות המוסר של גמילת טוב לזולת", אמר מי שמייצג תנועה שהאשימה בעבר את מנהיגי מצרים בכפירה של ממש, דבר ששימש כבסיס רעיוני לניסיון להתנקש בנשיא מצרים גמאל עבד אל-נאצר ב-1954 ולהתנקשות בנשיא מצרים אנואר סאדאת ב-6 באוקטובר 1981.

 

"על המשטר לשמור על חירויות הפרט, ההתייעצות, הדמוקרטיה והפרדת הרשויות", הוא אמר. "אשר לאחינו הנוצרים במצרים ובעולם הערבי והאסלאמי - עמדתנו ברורה - הם שותפינו למולדת ולבניין תרבותה, עמיתינו בהגנה עליה וחברינו בשגשוגה... 'האחים' שוללים בכל תוקף אלימות עדתית". כל זאת, כאמור, לאחר גלי אלימות חוזרים ונשנים נגד הנוצרים הקופטים במצרים. באותה הזדמנות, הוא נמנע מלחזור על העמדה הרשמית ומעוררת המחלוקת של התנועה השוללת כי נוצרי קופטי או אשה ימונו למשרת נשיא המדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדיע. ישב פעמיים בכלא
צילום: AFP
מומלצים