שתף קטע נבחר

עיתונאי שרוצה להיות ח"כ יידרש לתקופת צינון?

בשתי יוזמות חקיקה חדשות מציעים חברי הכנסת רונית תירוש וכרמל שאמה לחייב אנשי תקשורת שרוצים לרוץ למשכן, שלא לעסוק בעיתונות עד שנה לפני הבחירות: "חשיבותם והשפעתם כשל אלופים בצבא, ודינם צריך להיות זהה". ומה אתם חושבים?

הדרך מהאולפן למשכן תתארך? שתי הצעות חוק חדשות עשויות לחייב עיתונאים המבקשים להתמודד על חברות בכנסת בתקופת צינון. על פי ההצעות, שאותן יוזמים ח"כ רונית תירוש (קדימה) וח"כ כרמל שאמה (ליכוד), תקופת הצינון תנוע בין שישה חודשים לשנה, כשלפי הצעת תירוש - ההגבלה תחול על עיתונאים העוסקים בתחום הפוליטי בלבד.

 

בכנסת הנוכחית מכהנים לא מעט אנשי תקשורת לשעבר, בהם ניצן הורוביץ (מרצ), אורי אורבך (הבית היהודי), שלי יחימוביץ (עבודה) ודניאל בן סימון (עבודה). "העיסוק בתחום התקשורת הוא לכאורה עיסוק פרטי, למרות שיש בו לא פחות מימד ציבורי", טוען חבר הכנסת שאמה.

 

"התקשורת מהווה כלי מרכזי וחשוב בשיח הדמוקרטי ובעיצוב דעת הקהל, וכדי לשמור על העצמאות והאובייקטיביות שלה ולמנוע פוליטיזציה או מגמתיות - יש להחיל תקופת צינון על העוסקים בתחום כפי שנעשה לגבי אנשי צה"ל", הוא מסביר.


ח"כ דניאל בן סימון, ליד אהוד ברק. המסלול היה קצר מדי? (צילום: ירון ברנר)

 

שאמה מביע חשש כי אנשי תקשורת ינצלו את תפקידם לצורך בניית אהדה לעצמם או כדי לתמוך בסדר יום מסוים, וברגע האחרון יקפצו לזירה הפוליטית - על חשבון משלם האגרה או קונה העיתון, שמבקש סיקור נייטרלי וממלכתי. שאמה יבקש להחיל את החוק על מגוון רחב של בעלי תפקידים בתחום העיתונות, בהם כתבים, מגישים, מנחים, בעלי טורים קבועים ועורכים.

 

על-פי הצעתו של שאמה, ועדת הבחירות המרכזית תוכל להחליט שלא להחיל את החוק על עיתונאי המבקש להתמודד

לכנסת, אם תקבע פה אחד שלאיש התקשורת לא הייתה שום נגיעה למערכת הפוליטית או לסדר היום הפוליטי במדינת ישראל.

 

ח"כ רונית תירוש, לעומת זאת, מעוניינת להטיל הגבלות פחות נוקשות על עיתונאים המבקשים להשתחל אל בית הנבחרים. לפי הצעתה, תקופת הצינון תימשך חצי שנה בלבד, ויהיו חייבים בה רק עיתונאים העוסקים בתחום הפוליטי. "הצעת החוק באה דווקא מתוך הכבוד הרב שאני רוחשת לתחום התקשורת, ומתוך הכרה בהשפעתה ובכוחה הרב", מסבירה תירוש.

 

לדבריה, היא איננה מתייחסת לעיתונאי כאל אדם המלהג מול המסך או בעיתון, אלא כאושיה תרבותית שאינה פחותה בחשיבותה ובהשפעתה על סדר היום הציבורי מאלוף בצבא. "על כן", היא מתעקשת, "צריכות להיות מוטלות עליהם גם חובות דומות". שתי ההצעות טרם הוגשו לכנסת, ולדברי הח"כים יוגשו עוד השבוע.

 

ומה דעתכם: תקופת הצינון - הכרח או קטנוניות? הצביעו למטה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ תירוש. "רוחשת כבוד לתקשורת"
צילום: עופר עמרם
ח"כ שאמה. "למנוע פוליטיזציה של התקשורת"
צילום: יוסי גל
ח"כ הורוביץ. מערוץ 10 - לשלישייה המובילה במרצ
צילום: משה שי
מומלצים