שתף קטע נבחר

  • דעות ומאמרים
זירת הקניות

לא מרפסת - את החוף רוצים לסגור לכם

לשכת ראש הממשלה מקדמת בחדרי חדרים את הרפורמה בתיכנון ובבנייה. למה החשאיות? כנראה בגלל שמה שמוצג כמהפכה לטובת "האזרח הקטן", שיאפשר לכל אחד לסגור מרפסת בלי כאב ראש, הוא למעשה מהלך שיאפשר ליזמי הנדל"ן לסגור לנו את החופים והשטחים הפתוחים

בחודשים האחרונים מתרקמת לה, בחדרי חדרים, אחת הרפורמות החשובות והמשמעותיות ביותר לחיינו כאן - הרפורמה בתכנון ובבנייה.

 

הסודיות האופפת את תהליך הכנת הרפורמה מזכירה טיפול בסוגיות הביטחוניות הרגישות ביותר. בעצם, היא חמורה מכך - בסוגיות ביטחון, לפחות חברי המטבחון מעורבים ומעודכנים. ברפורמה בתכנון והבנייה לעומת זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו ואנשיו, המקדמים אותה במלוא המרץ, ממדרים אפילו את השרים האמורים להיות חברים ב"צוות השרים לענייני הרפורמה". אלה מודים בפה מלא כי אין להם מושג מה בעצם כוללת הרפורמה. המצב הוא עד כדי כך מגוחך, שמשרד ראש הממשלה מקיים תדרוך לעיתונאים על עיקרי הרפורמה, עוד בטרם הציג אותה לשרים.

 

הרפורמה מוצגת על ידי משרד ראש הממשלה כמהלך שנועד לאפשר לאזרח הפשוט "לסגור מרפסת" בקלות ובמהירות. אין ספק, כי הרצון למתן את הבירוקרטיה ראוי ואף רצוי, אך החשאיות והאיפול מעלים חשש כי לא האזרח הקטן הוא שייהנה מקיצור ההליכים, אלא שהם ישרתו בעיקר את היזמים ואילי הנדל"ן, שודאי ישמחו שיוזמות הפיתוח שלהם לא יתקלו במכשולים, גם אם הן עתידות לפגוע במרחב הציבורי הפתוח בישראל - ב"אזרח הקטן" בעצם.

 

מה שידוע הוא, שהרפורמה המתוכננת כוללת העברת מירב הכוח התכנוני מהוועדות המחוזית לתכנון ובנייה אל הוועדות המקומיות. מה יהיה כאשר כל ראש רשות מקומית יתכנן בשטחו אזור תעשייה או קניון, לטובת התושבים כמובן. הרי גם ראש הרשות המקומית הסמוכה יעשה אותו הדבר בדיוק. מי יהיה זה שיגיד שמשהו כאן לא הגיוני, ושצריך לראות מה טוב לאזור כולו? מי יבלום את הבניה המשתוללת על השטחים הפתוחים ההולכים ואוזלים? מי יראה את האינטרס הציבורי, ואת התמונה הגדולה - לא את הפיתרון המיידי והנקודתי?

 

השמועות גם מספרות כי במסגרת הרפורמה המקודמת, תבוטל הוועדה לשמירת הסביבה החופית (הוולחו"ף). ועדה זו הצליחה בחמש שנות פעילותה לשמור על האינטרס הציבורי ולמנוע הקמת מיזמי פיתוח פוגעניים בחופים, האמורים לשרת את כולנו. סמכויותיה אף הורחבו לשמירה על חופי אילת והכנרת. אז פלא שמקדמי הרפורמה פועלים בחשאיות? מישהו כאן כנראה יודע שהמהלך אינו ראוי ויעורר התנגדות ציבורית עזה.

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

אם אכן רוצים חסידי הרפורמה להקל על האזרח הקטן, עליהם להפנות את המאמצים לפישוט וקיצור ההליכים למתן היתרי בנייה, ולשיפור איכות השירות לאזרח במערכת הרישוי. הם צריכים להקפיד שמערכת התכנון תהפוך לשקופה וזמינה יותר לציבור. אבל נדמה שבלשכת ראש הממשלה "מוכרים לנו" סגירת מרפסות, אבל בעצם רוצים לסגור לנו את החופים.

 

הכותב הוא ראש אגף שימור סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע, המטה לתכנון אחראי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תל אביב ומה שנשאר מהחוף שלה
צילום: קרן נתנזון
ארסוף והחוף שלה
צילום: צביקה טישלר
מומלצים