שתף קטע נבחר

מזוז: תחושת הפקרות, לטפל בעבירות קלות

שבוע לפני סוף כהונתו, מגיע היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, למסקנות בעניין אכיפת החוק בישראל. בפגישה עם סגל הפיקוד הבכיר במשטרה, קרא למקד מאמץ בטיפול בעבירות קלות: "עבירות אלה קובעות, במידה רבה, את איכות החיים"

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, משבח את המלחמה של המשטרה בשחיתות ובמשפחות הפשע, אך רומז שהמלחמה בעבירות הקלות, שממררות את חיינו, הוזנחה וקורא למשטרה להפנות משאבים לטיפול בבעיה שפוגעת באיכות החיים של כולנו. הוא דיבר הבוקר (יום ב') באירוע פרידה מסגל הפיקוד הבכיר של המשטרה. בשבוע הבא יוחלף מזוז על-ידי היועץ החדש, יהודה וינשטיין.


מזוז ומפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן (צילום: באדיבות המשטרה)

 

"בצד המאבק בשחיתות ובפשיעה והמאורגנת, קיימת חשיבות רבה לא להזניח את הטיפול במה שנתפס כ'עבירות קלות', 'עבירות הרחוב' של אלימות ברחובות, אלימות בכבישים, ובמועדונים, התפרצויות וגניבות רכב, עבירות של השתלטות על מקרקעי ציבור ובניה לא חוקית, כריית חול לא חוקית, וכיו"ב", אמר מזוז.

 

לדבריו, "מדובר אמנם ב'עבירות קלות', מבחינת הסיווג העונשי שלהן, אך לאכיפת החוק נגד עבריינים בעבירות אלה יש חשיבות רבה, החורגת הרבה מעבר לחומרתן הפורמלית, כיוון שעבירות אלה קובעות, במידה רבה, את איכות החיים של האזרח במדינה. מעטים האזרחים המעורבים - כקרבנות - בפשע חמור, אך כל אזרח - הוא ו/או בני משפחתו – מעורבים, סטטיסטית, יותר מפעם אחת בחייו, כקרבן של 'עבירה קלה' (פריצה לבית, גניבת מכונית, אלימות שכנים או אלימות ברחוב, ועוד)".

 

היועץ המשפטי לממשלה דיבר על "תחושת ההפקרות, תחושת הקורבנוּת שחש אזרח מול תופעות שמתרחשות למול עיניו, מעשי יום ביומו, יוצרת - בדומה לעבירות השחיתות - גם ניכור וחוסר אמון במערכת אכיפת החוק

 ובמערכות השלטון בכלל. אנשים מפסיקים להאמין בחוק במדינה, ומפתחים אדישות ואף עוינות כלפי מערכות האכיפה. יש לכן חשיבות רבה שלא להזניח גם את הטיפול בעבירות אלה".

 

מזוז שיבח את שיתוף הפעולה עם המשטרה: "נדמה לי שלא אחטא בהפרזה אם אומר כי השנים האחרונות היו 'תור הזהב' ביחסים שבין משטרת ישראל לבין מערכת התביעה".

 

על הפשיעה המאורגנת, אמר: "יש עדיין מוקדים ידועים ומוּעדים של שחיתות ופשיעה מאורגנת, שלא טופלו עדיין כלל, או שמטופלים באופן מוגבל, המחייבים טיפול אינטנסיבי וממוקד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נפרד מבכירי המשטרה. מזוז
צילום: דודי ועקנין
מומלצים