שתף קטע נבחר

פרס ישראל בצילום לפטר מירום

מירום, שתיעד את אגם החולה במשך שנים, יקבל את הפרס המוענק אחת לחמש שנים. מנימוקי ועדת הפרס: "מירום פיתח ראיה פיוטית לטבע בתפארתו ולסכנת הפגיעה בו"

הצלם לשעבר פטר מירום הוא הזוכה בפרס ישראל לצילום לשנת תש"ע. הפרס, שמוענק אחת לחמש שנים, יוענק למירום ביום העצמאות הקרוב. מירום, תושב מושב חולתה, יקבל סכום של 75 אלף שקל.

 

ועדת הפרס, שכללה את היו"ר פרופ' ישעיהו ניר, ד"ר רות אורן, נילי גורן, דוד פלבר ורויטל כרמלי-סלע, כתבה בנימוקיה: "מירום חולל מפנה בצילום הישראלי החל מראשית שנות השישים באמצעות עבודתו יוצאת הדופן והחדשנית לעומת הצילום התיעודי-ממסדי קלאסי של התקופה", והוסיפה: "מירום פיתח ראיה פיוטית לטבע בתפארתו ולסכנת הפגיעה בו, ושילב בעבודתו שאיפה לערכים צורניים על גבול המופשט כפי שבאו לידי ביטוי בספרו פורץ הדרך 'שירת האגם הגווע'".

 

מירום, בן 90, שלא צילם כבר שלושים שנה, הגיב בהפתעה מוחלטת על ההחלטה. "בכלל לא ידעתי מזה", הוא אמר ל-ynet. "כל העיסוק בפרס עבר לידי. אני מופתע מאוד, כי באמת הצילום האחרון שצילמתי היה לפני יותר משלושים שנה".

 

גולת הכותרת במפעלו של מירום הוא הספר "שירת האגם הגווע", שבו רוכזו צילומיו באגם החולה וסביבותיו בשנים 1954-1958. התמונות הוצגו בתערוכה שנדדה ברחבי העולם ועוררו תגובות נלהבות, ולאחר מכן התפרסמו בספר. הספר תרם לא מעט להבנה המאוחרת של האובדן הגדול, והוביל להקמת שמורת החולה ומאוחר יותר להצפה מחדש של חלקים מן הביצות. "שירת האגם הגווע" הוא התיעוד המצולם היחיד של אגם החולה בחייו ובמותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אגמון החולה
צילום: רונית סבירסקי
לאתר ההטבות
מומלצים