שתף קטע נבחר
צילום: לע"מ, ארכיון מונוסון

שיכון חדש בכפר בלום

שנות ה-50: הקמת שיכון ותיקים בקיבוץ כפר בלום שבעמק החולה. בואו לצפות בחגיגות

קיבוץ כפר בלום קם בשנת 1943, לאחר שועדת הארבעה לחלוקת קרקע הקצתה כ-2,000 דונם עבור הקמת קיבוץ אנגלו-בלטי. מייסדיו היו יוצאי תנועת הבונים מצפון אמריקה ואנגליה ויוצאי המדינות הבלטיות. הקיבוץ נקרא על שם המדינאי היהודי-צרפתי וראש ממשלת צרפת לאון בלום. על אף שהיה צרפתי גאה, תמך בציונות ובהעלאתם של ניצולי השואה לארץ ישראל. את הקיבוץ כינה בחיבה "הכפר שלי".

 

בשנים הראשונות נאבקו המתיישבים בקיבוץ במחלת המלריה ובאדמות העמק הביצתיות. שש שנים לאחר מכן, מוקם בקיבוץ שיכון ותיקים. על הדשא נאספים מתיישבים בחולצות לבנות, אורחים מכובדים, נשים וילדים נרגשים. ביניהם נמצא פרד מונוסון, הנדבן היהודי-אמריקאי, אוחז במצלמתו וממהר לתעד את יום החג: הקמת שיכון ותיקים בקיבוץ כפר בלום. בסרטון אפשר לראות אותו מרים כוסית לכבוד ייסוד השיכון החדש. כיום חיים בקיבוץ כ-680 תושבים, המתפרנסים מתיירות, מחקלאות ומתעשייה. 

 

הסרטון המוצג לפניכם צולם בתחילת שנות ה-50. מזהים את הדמויות המופיעות בסרטון? יש לכם מידע נוסף לגבי הטקס? כתבו תגובה ושתפו את כולם.

 

רוצים עוד נוסטלגיה? כל הכתבות הקודמות במדור 

  

מי אתה פרד מונוסון?

בשבועות הבאים נציג בפניכם סרטונים בלעדיים נוספים מתוך אוסף סרטיו של פרד מונוסון. מי היה מונוסון? באילו נסיבות צילם את האירועים החשובים ביותר בתולדות המדינה לפני הקמתה ובשני העשורים הראשונים שלה? כיצד ניצל ארכיון סרטיו ברגע האחרון מהשמדה? את התשובות לשאלות אלה ואחרות וחשיפה של סרטיו הצבעוניים הנדירים כינס הבימאי אבישי כפיר (מנהל ארכיון מונוסון) לכדי סרט תעודי בשם "אני הייתי שם בצבע" (סרטם של אבישי כפיר ויצחק רובין). למידע נוסף אודות הסרט - לחצו כאן.

 


 

אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

 

                         לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנחת אבן הפינה בקיבוץ כפר בלום
באדיבות ארכיון מונוסון
לאון בלום, על שמו נקרא הקיבוץ
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
פרד מונוסון
באדיבות ארכיון מונוסון
מומלצים