שתף קטע נבחר

מכה לאובמה: איבד את מושב קנדי בסנאט

המועמדת הדמוקרטית למושב של מסצ'וסטס בסנאט האמריקני הפסידה ליריבה הרפובליקני, ולדמוקרטים לא יהיה עוד רוב של 60 סנאטורים. המשמעות: הרפובליקנים יוכלו לתקוע יותר מקלות בהליכי החקיקה, גם זה של הרפורמה במערכת הבריאות

תוכניות הרפורמה של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ספגו הלילה (יום ד') מכה קשה, כשהמועמדת הדמוקרטית למושב של מדינת מסצ'וסטס בסנאט האמריקני, מרתה קוקלי, הפסידה למועמד הרפובליקני, סקוט בראון. המנצח יזכה במושב בסנאט ששימש את משפחת קנדי במשך יותר מ-50 שנה.

 

תוצאות רשמיות מלאות טרם פורסמו, אך לפי התוצאות החלקיות זכה בראון ברוב של כשישה אחוזים מהקולות. עם זאת, כלי התקשורת בארה"ב כבר הכריזו על ניצחונו. גם המפסידה התקשרה לברך. משמעות ההפסד היא שהמפלגה הדמוקרטית איבדה את הרוב המיוחס שממנו נהנתה בחודשים האחרונים בסנאט, ותיאלץ כעת לעבוד קשה יותר כדי לאשר בו החלטות.

 

הבחירות המיוחדות למושב של מסצ'וסטס בסנאט נערכו בעקבות מותו לפני ארבעה חודשים של הסנאטור הדמוקרטי הקשיש טד קנדי. ההפסד הדמוקרטי מדהים במיוחד לנוכח העובדה שרק לפני קצת יותר משנה ניצח אובמה במסצ'וסטס, מדינה בעלת רוב דמוקרטי מסורתי, בבחירות לנשיאות ארה"ב, כשזכה ב-62 אחוזים מהקולות. פרשנים מעריכים כי ההצבעה הלילה היא גם הבעת מחאה על התנהלות הבית הלבן בראשות אובמה, ואי פתרון המשבר הכלכלי.

 

הפעם האחרונה שהרפובליקנים זכו במושב המדובר של מסצ'וסטס בסנאט הייתה ב-1952. טד קנדי ייצג את המדינה בוושינגטון במשך יותר מארבעה עשורים, והוא נבחר למושב של אחיו, ג'ון קנדי, אחרי שזה נבחר לנשיא ארצות הברית.

 

אם בתחילת המרוץ נדמה היה כי קוקלי הדמוקרטית, המכהנת כתובעת הכללית של מסצ'וסטס, תצעד כל הדרך לניצחון, עם הזמן הפכה ההתמודדות צמודה מאוד, ויריבה הרפובליקני, חבר בבית המחוקקים של המדינה, הצליח להגדיל את התמיכה בו. בין השאר, העובדה שקוקלי החליטה לצאת לחופשה באיים הקריביים בעיצומו של חודש נובמבר, גררה האשמות קשות נגדה מצד הדמוקרטים. לדבריהם, היא לא עבדה קשה בשטח ולא ירדה אל בוחריה כפי שעשה בראון.

 

אובמה: הרפורמה לא תיעצר

המפלגה הדמוקרטית נהנתה עד כה מרוב מוחץ בסנאט האמריקני, כשהחזיקה ב-60 מתוך 100 המושבים בו. הדבר איפשר לה "לשבור" את ה"פיליבסטר" - זכותם של חברי המיעוט הרפובליקני לנאום ללא הגבלה כדי למנוע הצבעה במליאה, וכך לחייב את הרוב לקבל החלטה בתיאום עמם. היתרון הזה סייע לדמוקרטים בין השאר בהצבעה על הרפורמה בבריאות שאותה מקדם הנשיא אובמה בשנה האחרונה, ואובדן המושב הלילה יקשה עליהם להמשיך את החקיקה ללא פשרות עם הרפובליקנים. 


בראון חוגג עם תומכיו, הלילה (צילום: AP)

 

חוק הבריאות היה לסוגייה מרכזית במערכת הבחירות הנוכחית במסצ'וסטס. המועמד הרפובליקני בראון הבטיח שאם ייבחר לסנאטור יוכל לעצור את הרפורמה, ומנגד אמרה התובעת קוקלי לבוחרים: "הבחירה מאוד פשוטה. בעזרתכם נוכל לממש

את החזון של טד קנדי לביטוח בריאות איכותי לכל אזרח".

 

גם אובמה עצמו נרתם השבוע למאמץ הדמוקרטי בבחירות לסנאט, ויצא למסצ'וסטס כדי לעודד את הבוחרים להצביע "נכון".

אמש, כשניצחונו של בראון הלך והסתמן, ניסה הנשיא האמריקני לשמור על אופטימיות. דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, ציין כי אובמה "מופתע לרעה" מהמירוץ הצמוד, אך הבהיר כי זה בטוח שתהליך אישור הרפורמה לא ייקלע למבוי סתום גם במקרה של הפסד במדינה.

 

הלילה כבר התקשר אובמה לבראון ובירך אותו על ניצחונו, ובמקביל התקשר גם לקוקלי, והודה לה על המאמץ שהשקיעה בבחירות. תהליך האישור של ניצחון בראון יימשך עשרה ימים, ואחריהם הוא ייצא לוושינגטון, ויושבע לסנאטור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סקוט בראון. המושב של משפ' קנדי
צילום: רויטרס
המועמדת הדמוקרטית קוקלי. הפסד קריטי
צילום: רויטרס
ברק אובמה. "מופתע לרעה"
צילום: AP
מומלצים