שתף קטע נבחר

הצפון הוצף: "אי אפשר לצאת מהבית"

מוקד הגשם עבר צפונה, ושיבושים קשים נרשמו בתנועת הרכבות. בית בו מתגוררת קשישה בת 80 בנהריה וגן ילדים בקיבוץ געתון הוצפו. שלוליות ענק בחיפה. שלג יורד בפסגת החרמון, ואמור להתחזק בהמשך היום. צפו בסרטונים ובתמונות ששלחתם

אחרי הדרום, הפעם מכה מזג האוויר בצפון, בתים הוצפו והבלאגן חוגג. אחרי לילה עם כמויות חריגות של משקעים בסביבות נהריה, הבוקר (יום ד') המשיך הגשם לרדת ביתר שאת בכל האזור - וגם התחבורה הציבורית שובשה קשות. בחיפה נחסמו כמה רחובות בשל הצפות. אחד מגני הילדים בקיבוץ געתון שבגליל המערבי, פונה בשל הצפה.

 

 

צילמתם גשם, שלג או הצפות? שלחו אלינו את התמונות והסרטונים שלכם באמצעות הדואר האדום או ב-SMS למספר 5335.

 

גיא בן סימון, המתגורר ברחוב מסדה בשכונת הדר בחיפה, סיפר: "רציתי לצאת לעבודה ולא יכולתי לצאת מהבית. הניקוז נסתם וכל המים שירדו מהכרמל פשוט ירדו לתוך המדרגות של הבתים ברחוב".

 

בשל תנאי מזג האוויר והצפות בגשרים ובמסילות באזור הצפון, ניכר עיכוב בתנועת הרכבות בין נהריה לחיפה ומתחנת חוף הכרמל דרומה - שם מתנהלת תנועת הרכבות על מסילה אחת בלבד בגלל ההצפה. מהנהלת הרכבת נמסר כי בכל מקרה מאטות הרכבות מסיבות בטיחותיות בעת תנאי מזג אוויר קיצוניים, ועל כך נוספו ההצפות, המקשות את התנועה. בין השאר המתינו הבוקר מאות נוסעים בחנת חוף הכרמל, בדרכם דרומה. לפני הצהריים השתפר מעט המצב - אך עדיין נרשמו שיבושים.

 

בר, שהמתין לרכבת בתחנת חוף הכרמל, סיפר ל-ynet: "חיכיתי לרכבת לתל-אביב במשך כ-40 דקות, אבל הרכבות לא יצאו. הודיעו לנו שהרכבות מושבתות. יש כאן הרבה אנשים וכולם מחכים בתוך הרכבת, כי כל הזמן אומרים שעד להודעה חדשה זה המצב. אנשים פה מקווים שזה ייפתר".

 


 

"גייזרים" מפתחי הביוב בעיר התחתית בחיפה (צילום: דרור כץ)

 

גם מי שביקש לצאת מחיפה בטיסה נתקל בבעיה. שדה התעופה בעיר נסגר בשל תנאי מזג האוויר והראות הלקויה. מנהל השדה, יוסי גלסברג, אמר ל-ynet כי הבעיה העיקרית היא ערפל וראות לקויה. הטיסה שהיתה אמורה להמריא לאילת ב-9:30 בוטלה, ונוסעיה הועברו באוטובוסים לשדה התעופה שדה דב בתל-אביב. בשעה 13:20 אמורה לנחות טיסה מאילת, ולהמריא בחזרה לאחר מכן, ועדיין לא ידוע אם המטוס יינחת וימריא.

 

בחיפה ובקריות הוצפו כמה כבישים, בשל שלוליות ענק. בין היתר הוצפו כבישים בכניסה הדרומית לעיר, בדרך ההגנה, סמוך לגשר פז בדרך בר יהודה, באזור חוף שמן, בדרך העצמאות בעיר התחתית ובמעברי הרכבת ברחוב חלוצי התעשייה במפרץ חיפה ובשכונת בת גלים. המשטרה מכוונת את התנועה באזורים אלו. אמיר משולם, שהגיע מנהריה לעיר התחתית בחיפה, סיפר: "הכול מוצף. יש כלי-רכב תקועים בכבישים. עובדי העירייה מנסים לנקז את המים, אבל כל האזור הוא שלולית אחת גדולה".


הצפה בדרך ההגנה ליד איצטדיון קריית-אליעזר בחיפה (צילום: אמיר משולם) 

 

תושב חיפה סיפר, כי נסע הבוקר מאזור חוף הכרמל לכיוון הקריות, בדרך עמוסה ורטובה: "לקח לי כמעט שעה להגיע מחוף הכרמל לחוף שמן. בעיר התחתית, מתחת לבניין הטיל ברחוב העצמאות היו שלוליות ענק. כלי רכב שנתקעו שם הקשו גם הם על התנועה. כשהגעתי לחוף שמן, ליד הגשר בכניסה למתקני חברת פז, היתה שלולית שגם אני כמעט נתקעתי בה. נסיעה שבימים רגילים אורכת 20-30 דקות, התארכה ליותר משעה".

 

בשכונת הדר עליון נרשמו הצפות ברחובות בלפור, מסדה, וארלוזרוב. מהמשטרה נמסר כי אזרחים בעיר דיווחו על תקלות במערכת הרמזורים בעיר. מלבד החסימות בחיפה, נחסם לתנועה נתיב אחד בכיוון דרום בכביש 4, דרומית לעכו. התנועה במקום זורמת לאיטה. ממד"א נמסר כי בשעות האחרונות היה מספר רב של תאונות קלות, כתוצאה מהחלקה. בכל המקרים בהם היו נפגעים, מדובר בפצועים קל.

 

בשני מקרים התמוטטו בחיפה קירות תמך, עקב זרם המים החזק. לא היו נפגעים. ברחוב צהיון, היורד משכונת הדר לעיר התחתית, התמוטט קיר. בדרך בר יהודה, סמוך לגשר פז, התמוטטו קיר וגרם מדרגות, שפגעו במספר מכוניות חונות.


זרימה חזקה בגעתון, הבוקר (צילום: חגי עינב)

 

חזאי "מטאו טק", נחום מליק, אמר ל-ynet כי במשך היום עיקר הגשם צפוי לרדת מאזור השרון צפונה. יהיו הרבה זרימות בנחלים וכן שיטפונות וסופות רעמים. גם במרכז יירד גשם שילך ויתחזק במהלך היום. הדרום לא יישאר מקופח, אך לא ברמה של הימים האחרונים.

 

גובה המים בבית: 40 סנטימטרים

יותר מ-45 מילימטרים של גשם, שירדו באזור נהריה, גרמו להצפות של כבישים וחצרות בתים - בהם בית פרטי ברחוב הרצל בעיר, בו מתגוררת קשישה בשנות ה-80 לחייה. בתה, רינה רוזנטל, סיפרה ל-ynet, כי זו לא הפעם הראשונה שהדבר קורה: "לצערי בכל פעם שאנחנו עדים לימי חורף קשים, החצר מוצפת ולאחר מכן הבית. מדובר בשילוב בין כמויות הגשמים לבין בעיית קליטה של תשתיות הביוב".

 

רוזנטל סיפרה כי אמה התעוררה לפנות בוקר, הבחינה שהרצפה רטובה והזעיקה אותה. "כשהגעתי לנהריה, כבר היו כאן כל כוחות הביטחון וההצלה. גובה המים הגיע כמעט ל-40 סנטימטרים. הוצאנו דברים חשובים, בעיקר מסמכים, וכעת נותר לנו רק להמתין לירידת מפלס המים ולעבודות ניקוז שיורידו אותו, גם בחצר".

 

במקביל, כבאי הגליל המערבי חילצו ללא פגע משפחה מבית פרטי ברחוב הסיגליות במעלות.

 

נציגי השירות של עיריות נהריה ומעלות עורכים סיורים במוקדים שונים בערים, כדי לבדוק אם נגרמו נזקים בתשתיות עירוניות וכדי לסייע לתושבים שנקלעו למצוקה בשל הגשמים העזים שלא פוסקים לרדת. זרימה עזה של מים מורגשת גם בנחל הגעתון, שלמעט השנה שעברה, עלה על גדותיו בחמשת החורפים הקודמים והציף את הרחוב הראשי של העיר, חרף ניסיונות חוזרים ונשנים לטפל בבעיה.

 

גם עובדי המועצה האזורית מטה אשר עורכים סיורים בגדות הנחלים. דרור אורנשטיין ממחלקת הביטחון במועצה סיפר: "הגעתון עלה על גדותיו ואי אפשר לעבור דרומית לצומת כברי. הנחל הציף את הדרכים החקלאיות, וכך גם נחל בית העמק".

 

שלג בחרמון, כבישים חסומים בדרום

לפנות בוקר החל לרדת שלג בפסגת החרמון ובאזור הרכבל העליון, והוא נערם לגובה של סנטימטרים בודדים.

 בחלקו התחתון של ההר יורד בעיקר גשם, אך ההערכות הן שהשלג יתחזק במהלך היום ויגיע גם לאזור התחתון של ההר. בהנהלת האתר מקווים לפתוח את אתר החרמון למבקרים בסוף השבוע. לפי שעה שורר באזור מזג אוויר סוער מאוד עם גשמים חזקים ורוחות עזות.

 

וגם בדרום הוצפו שוב כבישים. מהמשטרה נמסר כי כביש 234 נסגר באזור גשר צאלים וכביש 211 נסגר בקטע שבין טללים לניצנה.


פורסם לראשונה 20/01/2010 08:00

 

בהכנת הידיעה השתתפו ענת שלו, לירון סיני ואילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המסילה מוצפת בתחנת חוף הכרמל
צילום: בר גזית
הצפות בנהריה
צילום: חגי עינב
מומלצים