שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הרב מלמד: שר הביטחון לא צריך למנות רב צבאי
  ראש ישיבת הר ברכה רוצה שהרבנים הראשיים ימנו את הרב הראשי, טוען שמערכת הביטחון מפלה את הסרוגים: "מוכנים 'לרדת על הברכיים' בפני החרדים כדי לגייס את מקצתם". ומאשים: "בשנותיה הראשונות של המדינה הועלם מקומם של כאלף דתיים וחרדים שנפלו במלחמת השחרור"

  ראש ישיבת הר ברכה, הרב אליעזר מלמד, קורא להוציא מידי צה"ל את הסמכות למנות את הרב הצבאי הראשי ולהפקידה בידי הרבנים הראשיים לישראל. לדבריו, כך מונה הרב הראשון בתפקיד, שלמה גורן, וכן ראוי לנהוג גם היום, לקראת בחירת מחליף לתא"ל הרב אביחי רונצקי המסיים את תפקידו. "זו הדרך הנאותה למינוי רב צבאי ראשי, ולא כמו שמקובל בתקופה האחרונה שהרב הצבאי מתמנה על ידי שר הביטחון והרמטכ"ל", כתב מלמד בעיתון "בשבע" המתפרסם היום (ה'). ההסבר: "לא בטוח ששמירת התורה והמצוות בצבא עומדים לנגד עיניהם בעת בואם לבחור רב".

    

  לאחר כמה שבועות בהם נמנע מלעסוק במדורו בסוגיות הקשורות ליחסי דת וצבא, מביא הרב מלמד בטור השבועי סקירה היסטורית על הקונפליקטים בתחום זה, כפי שחוו אותם חיילים מאז מלחמת השחרור. "כשהתברר לרבנים הראשיים, הרב הרצוג זצ"ל והרב עוזיאל זצ"ל, שאין בכוחו של 'השירות הדתי' לדאוג כיאות לענייני הדת בצבא הם כינסו את מועצת הרבנות הראשית, והחליטו להקים מטעמם 'רבנות צבאית' שבראשה יעמוד הרב שלמה גורן", הוא משחזר, "הם פנו לשר הדתות הרב מימון ולראשי הצבא כדי להסדיר את הקמת הרבנות הצבאית ולמנות את הרב גורן לרב הראשי לצה"ל". 

   

  עוד מאשים ראש ישיבת הר ברכה כי "במשך עשרות שנותיה הראשונות של המדינה הועלם מקומם של כאלף חיילים דתיים וחרדים שנפלו במלחמת השחרור". לדבריו, תמיד נטען כי רק החילונים מוכנים למסור נפשם במלחמה ולכן רק הם נמצאים בבתי הקברות הצבאיים, אף שאחוז הנופלים הדתיים היה כחלקם היחסי באוכלוסיה. "לא ניתן לזה ביטוי ציבורי, עד שאפילו בני הציבור הדתי קבלו עמדה זו כעובדה". 

   

  לטענת הרב אליעזר מלמד, יחסם המזלזל של מפקדי הצבא לאורך השנים אל החיילים הדתיים ואל צרכיהם המיוחדים דחקה את מנהיגי הציבור החרדי
  לעמדה המתנגדת לשירות בצה"ל, ולדתיים לאומיים הוא גרם להתפשר בשמירת מצוות או לאמץ את הגישה החרדית. "בשנים הראשונות דובר על אחוזים ספורים במחזור", כתב, "אך עם השנים המספרים הלכו וגדלו, עד שבעשרות השנים האחרונות מדובר על כשלושים אחוז מההורים שמעדיפים לשלוח את ילדיהם לחינוך חרדי. המצב של הדתיים בצבא היה אחד הגורמים המרכזיים לשינוי העצום שהתחולל במערכת החינוך". 

   

  מלמד קובל על כך ששר הביטחון, הרמטכ"ל וראש אכ"א מוכנים "לרדת על הברכיים" ולמלא את כל דרישות החרדים כדי לגייס את מקצתם, זאת בעוד שעל החיילים הדתיים הם פוקדים לפגוע בבני עמם ואוסרים עליהם להתחשב בעמדת הרבנים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים