שתף קטע נבחר

השר פלד: יהיה עימות בצפון - לא יודע מתי

יוסי פלד, שהיה בעבר אלוף פיקוד הצפון, אמר כי איש אינו יודע מתי יפרוץ העימות בצפון. השר אמר כי "אי אפשר לישון בשקט בלילה" בשל המצב, אבל לדעתו המוכנות גבוהה יותר מאז שגבי אשכנזי מונה לרמטכ"ל

הגבול הצפוני יבער שוב - כך סבור לפחות השר יוסי פלד מהליכוד, שהיה בעבר אלוף פיקוד הצפון. השר אמר בצהריים (שבת): "אנחנו הולכים לעוד סיבוב בצפון, אך איני יודע מתי, כמו שאף אחד אחר אינו יודע. גם לא ידענו שמלחמת לבנון השנייה תפרוץ". הוא הוסיף: "המטרה הראשונית של ישראל, היא להבטיח את הקיום של מדינת היהודים לתמיד".

 

באירוע שבתרבות בבאר-שבע, אמר השר פלד: "לבנון היא המדינה היחידה בעולם בה יש ארגון צבאי, חיזבאללה, שאינו כפוף לשלטון והוא נתמך על ידי שתי מדינות חיצוניות - איראן וסוריה - למרות

 שחיזבאללה הוא חלק מהשלטון. ממשלת לבנון איננה משפיעה על חיזבאללה. אך אם יהיה עימות בצפון, אנחנו נראה את לבנון וסוריה כאחראיות למצב".

 

לדברי השר פלד, העולם נכשל בהתנהלות שלו כלפי חיזבאללה בלבנון, ולכן הארגון צבר יכולות גבוהות ממה שהיו לו ערב היציאה למלחמת לבנון השנייה.

 

על סדר העדיפויות של מדינת ישראל, לפי השקפתו, הוא אמר: "בניגוד לשרים אחרים אני אומר כי השלום הוא לא המטרה. זה היעד הראשוני. קיבלנו מההיסטוריה מתנה חד-פעמית - בית יהודי. אם נאבד אותו, לא תהיה לנו הזדמנות שניה".

 

בהתייחסו לשאלה בדבר הכישלון הישראלי במלחמת לבנון השניה, הסכים השר פלד שאכן היה כישלון, אבל לדבריו אי אפשר להטיל אותו על כתפיים של אדם אחד. "הדבר הכי קל לומר שדן חלוץ הרס את הצבא. לחלוץ יש אחריות מלאה, אך לא ניתן לומר שבשבעה חודשים הוא זה שפירק את הצבא. זה פשוט אי הבנה בסיסית. ההנחה שלא צריך את צבא היבשה היא הנחה שהיתה קיימת גם קודם, ולכן אי אפשר להפיל את זה רק עליו".

 

הוא הוסיף: "הרבה מאוד אנשים הלכו הביתה אחרי המלחמה, כי אנחנו מחפשים מהר מאוד ראשים תלויים. אם ישאלו אותי אם אפשר לישון בשקט בלילה, אני חושב שלא. אבל המוכנות הרבה יותר גבוהה מאז שגבי אשכנזי החל להיות רמטכ"ל".

 

"שרה לא הורגשה בנסיעה לגרמניה"

פלד סרב בעקשנות להתייחס לפרשת העוזרת של משפחת נתניהו. הוא אמר עם זאת, שהשאלה בדבר השפעתה של שרה נתניהו על ראש הממשלה "אינה מצחיקה", כהגדרתו: "אני לא חי עם המשפחה. לא יודע מה הולך שם. אני הייתי בגרמניה עם ראש הממשלה ואשתו לפני כמה חודשים. היו פגישות, היו סיורים, היו תדריכים. בקושי הרגשתי שהיא קיימת".

 

השר פלד, ניצול שואה, התייחס בדבריו גם למצב הניצולים: "ממשלת אולמרט

 היא זו שהחלה ברצינות מהלך גדול לטפל בניצולים, מה שלא עשו ממשלות קודמות". פלד אמר כי פנה לראש הממשלה בבקשה לרכז את הטיפול בניצולי השואה, אך מסיבות כאלה ואחרות התפקיד לא ניתן לו.

 

אם זאת אמר כי החליט להיות כתובת לא רשמית, אליה הם יכולים לפנות. "הלשכה מוצפת בפניות מניצולי שואה. אני פוגש עמותות וגופים רבים המסייעים להם, כדי לראות איך ניתן לקדם את הטיפול בהם. ביום השואה הבינלאומי וביום השואה אצלנו יהיו שוב נאומים והצהרות, אך בין ההצהרות למה שקורה בשטח יש מרחק רב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלד. צופה עימות בצפון
צילום: עופר עמרם
מומלצים