שתף קטע נבחר

משלחת ישראל תשוב מהאיטי: עמדנו במשימה

המשלחת, שטיפלה ביותר מ-750 חולים וערכה כ-200 ניתוחים, צפויה לשוב תוך ימים אחדים. אלוף פיקוד העורף, יאיר גולן: "היו לנו שלוש משימות: להציל חיים, לספק שירות רפואי ולייצג את מדינת ישראל בכבוד"

משלחת הסיוע והחילוץ של צה"ל בהאיטי צפויה לסיים את פעילותה בתוך ימים אחדים. אלוף פיקוד העורף, יאיר גולן, אמר הערב (שבת): "אנחנו מתכוננים לסיום פעילות המשלחת. העובדה שאוניית בית החולים האמריקאית הגיעה לחופי המדינה יחד עם בתי חולים נוספים שנפתחו תגרום לסגירת בית החולים שהקמנו שם ולחזרת המשלחת לארץ".

 

מחר תתקיים הערכת מצב משותפת לאנשי פיקוד העורף וחיל הרפואה השוהים בארץ עם הנציגים הבכירים השוהים בהאיטי באמצעות ועידת וידאו, ובסופה תתקבל החלטה מתי תשוב המשלחת לארץ. "אפשר לסכם ולומר שהיו לנו שלוש משימות: להציל חיים, לספק שירות רפואי ולייצג את מדינת ישראל בכבוד", אמר אלוף פיקוד העורף. "אני חושב שעמדנו באופן מעורר כבוד בכל אחת מהמשימות. אמנם הסיוע היה טיפה בים מול הר הסבל האנושי בהאיטי אך אנו בכל זאת שמחים שיכלנו לסייע במשהו בהתחשב בתנאים הלא פשוטים ששוררים שם".


משלחת צה"ל מחלצת ניצול מההריסות (צילום: נעם ברקן)

 

בית חולים השדה שהקים צה"ל טיפל עד כה ביותר מ-750 חולים וערך כ-200 ניתוחים. כוחות פיקוד העורף חילצו שני לכודים מתחת להריסות וסייעו בכמה חילוצים נוספים בהם השתתפו משלחות אחרות. האלוף גולן מציין כי "מלכתחילה היה ברור כי לא גבוהים הסיכויים לחלץ ניצולים רבים, בעיקר נוכח הזמן שחלף מרגע רעש האדמה ועד הגעת המשלחת, ולכן התמקדנו בעיקר במתן הטיפול הרפואי, מה שהתברר כדבר הנכון, במקום הנכון ובזמן הנכון עם פעילות יוצאת מן הכלל של כל הרופאים והאחיות והצוות הרפואי".

 

האלוף גולן אמר כי לאחר שהמשלחת תחזור לישראל, יתקיימו דיוני הפקת לקחים על מנת לנסות וללמוד לעתיד על אופי הפעילות ולהסיק מסקנות הן לגבי אפשרות לאסון מסוג זה בארץ והן במקומות אחרים בעולם: "יש המון מה ללמוד ואני בטוח שהופקו לקחים, חלק ממה שראינו רלוונטי גם לנו וחלק פחות משום שבכל זאת מדובר באירוע שהתרחש במדינת עולם שלישי. נשב ונלמד ונתחקר".

 

הערב שב מהאיטי צוות הזיהוי הפלילי של המשטרה, לאחר שביצע שם משימות חילוץ, זיהוי חללים וסיוע רפואי. הצוות זיהה, בין היתר, שבעה אזרחים הולנדים, ארבעה מהם בני זוג שהגיעו לאמץ ילדים במדינה ונספו עימם בקריסת בית מלון בפורט או-פרינס, זמן קצר לפני שהיו אמורים לצאת להולנד. 

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משלחת צה"ל בפעולה
צילום: נעם ברקן
מסייעים לתושבים
צילום: דובר צה"ל
מומלצים